KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA - WYNIKI
W dniu 29.09.2022 r. Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku wraz Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku organizowała regionalny etap XX Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych "BEZPIECZNIE OD STARTU".
Komisja konkursowa w wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniła dwóch zwycięzców którzy będą reprezentowali Izbę na szczeblu Ogólnokrajowym konkursu 20.10.2022 r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.
I miejsce zdobyła Wiktoria Milanowska – uczennica zawodu mechanik pojazdów samochodowych, odbywająca praktyczną naukę zawodu w Motoryzacja s.c. A. Jagłowska, P. Jagłowski, u mistrza Przemysława Jagłowskiego z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie i pobierająca naukę teoretyczną w Branżowej Szkole I stopnia w Augustowie.
II miejsce zdobyła Martyna Wróblewska – uczennica zawodu fryzjer, odbywająca praktyczną naukę zawodu w Salonie Fryzjerskim SELENA w Wysokiem Mazowieckiem u mistrza Iwony Kenigsman- Zaremby z Cechu Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem i pobierająca naukę teoretyczną w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.
Pozostałe miejsca z finałowej szóstki to:
III miejsce – Karol Pajołek z Białegostoku
IV miejsce – Szymon Drzymkowski z Augustowa
V miejsce – Wiktoria Brańska z Białegostoku
VI miejsce – Sebastian Cimicki z Białegostoku
Dyplomy uczestnictwa oraz nagrody ufundowane przez Organizatorów konkursu wręczyli Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Jarosław Janowicz oraz Dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku – Józef Jacek Hordejuk
Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.
Odbiór świadectw czeladniczych nastąpi po 30 września 2022 r.
Osoby, które złożyły wnioski na egzamin czeladniczy w Cechu w Białymstoku odbierają świadectwa czeladnicze w Izbie Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku pokój nr 25, II piętro.
Osoby, które złożyły wnioski na egzamin czeladniczy poza Białymstokiem, odbierają świadectwa czeladnicze w Cechu, w którym złożyły wnioski.
Dyrektorzy Branżowych Szkół I stopnia,
w których kształcenie teoretyczne odbywają młodociani pracownicy-uczniowie
III klas branżowych szkół I stopnia
Szanowni Państwo,
Przypominamy, że od 2022r. obowiązywał będzie przepis zawarty w art. 44q ust. 1 pkt 1 i pkt 4 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915), który warunkował będzie ukończenie branżowej szkoły I stopnia, nie tylko od uzyskania przez ucznia pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, ale również od przystąpienia do egzaminu czeladniczego, jeśli uczeń jest młodocianym pracownikiem zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem. Jeżeli młodociany tego warunku nie spełni będzie powtarzał ostatnią klasę szkoły branżowej I stopnia do której uczęszczał.
W kontekście tego przepisu prawnego od 2022r. izby rzemieślnicze będą ustalały terminy i organizowały egzaminy czeladnicze w takim czasie, aby uczniowie III klas szkół branżowych I stopnia mogli przystąpić do egzaminu czeladniczego przed 15 czerwca, czyli przed posiedzeniami rad pedagogicznych – klasyfikacyjnych, które zwykle odbywają się w przedziale czasowym od 15 do 20 czerwca.
Opisana wyżej procedura dotyczyć będzie młodocianych pracowników będących jednocześnie uczniami III klas szkół branżowych I stopnia, którzy rozpoczęli naukę z dniem 01 września 2019r. i kończą ją w roku 2022.
W związku z powyższym młodociani pracownicy będący uczniami III klas szkół branżowych I stopnia będą musieli w nieprzekraczalnym terminie do dnia 01 marca 2022r. złożyć do Izby wnioski o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego.
Wnioski składane będą przez młodocianych pracowników za pośrednictwem Cechów, które będą jednocześnie koordynowały w ramach sprawowanego nadzoru proces kompletowania, wypełniania i przekazywania do Izby stosownych dokumentów. Aby dotrzymać terminu złożenia do Izby wniosków o egzaminy czeladnicze wraz z kompletem wymaganych załączników Cechy powinny je otrzymać od młodocianych z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli około 15 lutego 2022r. Wspomnieć w tym miejscu należy, że zmianie uległ wzór wniosku o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego dla tej grupy uczniów- młodocianych pracowników. Zmiana polega na dodaniu w nim między innymi rubryki – miejsca na potwierdzenie przez szkołę branżową I stopnia, w której młodociany pracownik realizuje dokształcanie teoretyczne, że jest on uczniem klasy III tej szkoły.
Po otrzymaniu wniosków o dopuszczenie do egzaminu Izba we współpracy z Komisjami Egzaminacyjnymi będzie organizowała sesje egzaminacyjne (etap praktyczny i teoretyczny) począwszy od 15 marca do około 10 czerwca, czyli w takim przedziale czasowym aby przed ostateczną klasyfikacyjną radą pedagogiczną wydać młodocianemu pracownikowi zaświadczenie o przystąpieniu do egzaminu czeladniczego, które zobowiązany będzie bezwzględnie dostarczyć je do szkoły bez zbędnej zwłoki.
Istotną kwestią jest weryfikacja pracodawców pod takim kątem, czy są rzemieślnikami w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020r. poz. 2159) bowiem uczniowie którzy uczą się u pracodawców nie będący rzemieślnikami powinni być zgłoszeni na egzamin zawodowy do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Proponujemy także aby we współpracy z Cechami szkoły dokonały weryfikacji umów zawartych z pracodawcami, którzy kwalifikują się do rzemiosła, a nie są zrzeszeni w Cechu i poinformowały ich o ustawowym obowiązku zrzeszenia się w Cechu i zarejestrowania w nich zawartych w okresie wcześniejszym umów o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianymi pracownikami.
Zwracamy się zatem do Państwa z prośbą o podjęcie akcji informującej młodocianych pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawców będących rzemieślnikami o formie i terminach składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego oraz przeprowadzaniu sesji egzaminacyjnych.
Konferencję prasową z udziałem Wiceministra Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk, Ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka
Szanowni Państwo,
zapraszamy na konferencję prasową z udziałem Wiceministra Rozwoju, Pracy
i Technologii Olgi Semeniuk, Ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka, oraz Prezesa Izby Rzemieślniczej
i Przedsiębiorczości w Białymstoku Sylwestra Zawadzkiego.
Tematem spotkania z dziennikarzami będą możliwości wsparcia organizacji rzemieślniczych oraz kształcenia dualnego w rzemiośle, ze szczególnym uwzględnieniem programu Polski Inkubator Rzemiosła.
Termin: 01 lipca 2021 r. godz. 10:30
Miejsce: Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, ul. Warszawska 6
II piętro, sala nr 27, tel.: 85 74 35 403
Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji e-mail: izba@rzemioslo.bialystok.pl
ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH - NOWE WŁADZE SAMORZĄDOWE IZBY
W dniu 15 czerwca 2021 r. Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych dokonał wyboru nowych przedstawicieli do organów statutowych Izby. Na drugą kadencję Prezesem Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku został Sylwester Zawadzki.
Pozostali członkowie Zarządu to: -Andrzej Lewkowicz – Wiceprezes
-Zenon Lange – Wiceprezes
-Robert Siołek - Wiceprezes
-Ryszard Berensztejn
-Witold Kondratiuk
-Leszek Choiński
-Zbigniew Borkowski
-Godlewski Adam
W skład Komisji Rewizyjnej weszli:>
- Dorota Szafran
Henryk Leszek Grabowski
Lech Janczak
Jan Chojnowski
Wacław Żarski
W skład Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego weszli: - Izabela Anna Chalecka
-Andrzej Brzoznowski
-Leoncjusz Ławrynowicz
-Robert Łupiński
-Janusz Rutkowski
Podczas Zjazdu Delegatów zostało wręczone najwyższe wyróżnienie w rzemiośle Odznaka Honorowa „Szablę Kilińskiego” w uznaniu wybitnych zasług dla rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości Panu Adamowi Ołowiowi z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach. Serdecznie gratulujemy!
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku wydała drugi numer Informatora.
Jest to wydawnictwo cykliczne przygotowywane raz na rok. Myśl tematyczna całej edycji
to - Rzemiosło Szkołą Zawodu.
Dokumenty
W celu usprawnienia pracy naszej Izby oraz ułatwienia kontaktu i wymiany informacji dla zrzeszonych
członków utworzyliśmy nowy dział na naszej stronie internetowej zawierający wzory dokumentów
funkcjonujących w naszej organizacji.