O Izbie
Zadania Izby
Zarząd
Historia Izby
Adresy i Kontakty
Nauka Zawodu
Lista Zawodów
Egzamin Czeladniczy
Egzamin Mistrzowski
Nauka i Praca
Struktura Terytorialna
Cechy Rzemiosł
Spółdzielnie Rzemieślnicze
Działalność Izby
Aktualności
Kursy i szkolenia
Egzaminy
Porady prawne
Ochrona środowiska
Informacje
Aktualności - Archiwum
Z Historii Rzemiosła
Dokumenty
Wydawnictwa
Projekty
Platforma EWR
Pokaż Swoje Kwalifikacje 2
Innowacje Rynku Pracy
Przyszłoœć Edukacji Zawodowej
 

Informator
Rok 2008

Napisz do nas

 
 Jesteś naszym  077457  gościem. Dzisiejsza data:  20.03.2023  

Największa szkoła zawodu

Rzemiosło, patrząc z perspektywy ogólnokrajowej, jest największą szkołą zawodu. Kształcenie w zakładach rzemieślniczych odbywa się po podpisaniu umowy o pracę w celu nauki zawodu w jednym z 17 cechów rzemiosł różnych działających na terenie woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

Nauka zawodu w rzemieślniczym systemie kształcenia ma przede wszystkim umożliwić uczniowi zdobycie umiejętności praktycznych i wiadomości teoretycznych niezbędnych do wykonywania przez niego zawodu. Jednocześnie takie szkolenie stwarza warunki do poznania całej sfery ekonomiczno-marketingowej funkcjonowania małych i średnich firm. Jest, to niezaprzeczalny atut takiego sposobu zdobywania formalnych kwalifikacji. Mogą one być od razu weryfikowane i dopasowywane do realiów życia gospodarczego.

Praktyczna wiedza od mistrza, teoria ze szkoły

Nauka w zakładzie rzemieślniczym stwarza też niepowtarzalną szansę zdobycia wiedzy poprzez metody i formy nauki dostosowane do indywidualnych możliwości osoby szkolonej.
Zawsze mistrz szkolący sprawuje bezpośredni nadzór nad uczniem ma więc duży wpływ na kształtowanie nie tylko formalnych umiejętności szkolonego ale i jego osobowości oraz społecznych zachowań. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku ludzi bardzo młodych którzy przychodzą uczyć się zawodu.

Osoby szkolące nie są wybrane przypadkowo. Wszyscy posiadający ten przywilej muszą wykazać się wysokimi kwalifikacjami zawodowymi - tytułem mistrza - popartym wieloletnia praktyką zawodową oraz umiejętnościami pedagogicznymi - zaświadczonymi kursem pedagogicznym.

Ostatnie zmiany przepisów dotyczących nauczania w rzemiośle pozwoliły na scalenie tego procesu.

  • w zasadniczej szkole zawodowej,
  • na kursach organizowanych przez cechy,
  • przez szkolących mistrzów.

Sam proces zdobywania kwalifikacji rzemieślniczych nie kończy się wraz z wygaśnięciem umowy o pracę w celu nauki zawodu. Jego niezwykle istotnym elementem jest złożenie egzaminu czeladniczego - kończącego pierwszy etap rzemieślniczego wtajemniczenia zawodowego.


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
ul. Warszawska 6, 15-950 Białystok, tel. 74-35-403
Wydawca serwisu: Podlaskie Biuro Internetowe