Dyrektorzy Branżowych Szkół I stopnia,
w których kształcenie teoretyczne odbywają młodociani pracownicy-uczniowie
III klas branżowych szkół I stopnia
Szanowni Państwo,
Przypominamy, że od 2022r. obowiązywał będzie przepis zawarty w art. 44q ust. 1 pkt 1 i pkt 4 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915), który warunkował będzie ukończenie branżowej szkoły I stopnia, nie tylko od uzyskania przez ucznia pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, ale również od przystąpienia do egzaminu czeladniczego, jeśli uczeń jest młodocianym pracownikiem zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem. Jeżeli młodociany tego warunku nie spełni będzie powtarzał ostatnią klasę szkoły branżowej I stopnia do której uczęszczał.
W kontekście tego przepisu prawnego od 2022r. izby rzemieślnicze będą ustalały terminy i organizowały egzaminy czeladnicze w takim czasie, aby uczniowie III klas szkół branżowych I stopnia mogli przystąpić do egzaminu czeladniczego przed 15 czerwca, czyli przed posiedzeniami rad pedagogicznych – klasyfikacyjnych, które zwykle odbywają się w przedziale czasowym od 15 do 20 czerwca.
Opisana wyżej procedura dotyczyć będzie młodocianych pracowników będących jednocześnie uczniami III klas szkół branżowych I stopnia, którzy rozpoczęli naukę z dniem 01 września 2019r. i kończą ją w roku 2022.
W związku z powyższym młodociani pracownicy będący uczniami III klas szkół branżowych I stopnia będą musieli w nieprzekraczalnym terminie do dnia 01 marca 2022r. złożyć do Izby wnioski o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego.
Wnioski składane będą przez młodocianych pracowników za pośrednictwem Cechów, które będą jednocześnie koordynowały w ramach sprawowanego nadzoru proces kompletowania, wypełniania i przekazywania do Izby stosownych dokumentów. Aby dotrzymać terminu złożenia do Izby wniosków o egzaminy czeladnicze wraz z kompletem wymaganych załączników Cechy powinny je otrzymać od młodocianych z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli około 15 lutego 2022r. Wspomnieć w tym miejscu należy, że zmianie uległ wzór wniosku o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego dla tej grupy uczniów- młodocianych pracowników. Zmiana polega na dodaniu w nim między innymi rubryki – miejsca na potwierdzenie przez szkołę branżową I stopnia, w której młodociany pracownik realizuje dokształcanie teoretyczne, że jest on uczniem klasy III tej szkoły.
Po otrzymaniu wniosków o dopuszczenie do egzaminu Izba we współpracy z Komisjami Egzaminacyjnymi będzie organizowała sesje egzaminacyjne (etap praktyczny i teoretyczny) począwszy od 15 marca do około 10 czerwca, czyli w takim przedziale czasowym aby przed ostateczną klasyfikacyjną radą pedagogiczną wydać młodocianemu pracownikowi zaświadczenie o przystąpieniu do egzaminu czeladniczego, które zobowiązany będzie bezwzględnie dostarczyć je do szkoły bez zbędnej zwłoki.
Istotną kwestią jest weryfikacja pracodawców pod takim kątem, czy są rzemieślnikami w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020r. poz. 2159) bowiem uczniowie którzy uczą się u pracodawców nie będący rzemieślnikami powinni być zgłoszeni na egzamin zawodowy do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Proponujemy także aby we współpracy z Cechami szkoły dokonały weryfikacji umów zawartych z pracodawcami, którzy kwalifikują się do rzemiosła, a nie są zrzeszeni w Cechu i poinformowały ich o ustawowym obowiązku zrzeszenia się w Cechu i zarejestrowania w nich zawartych w okresie wcześniejszym umów o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianymi pracownikami.
Zwracamy się zatem do Państwa z prośbą o podjęcie akcji informującej młodocianych pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawców będących rzemieślnikami o formie i terminach składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego oraz przeprowadzaniu sesji egzaminacyjnych.