O Izbie
Zadania Izby
Zarząd
Historia Izby
Adresy i Kontakty
Nauka Zawodu
Lista Zawodów
Egzamin Czeladniczy
Egzamin Mistrzowski
Nauka i Praca
Struktura Terytorialna
Cechy Rzemiosł
Spółdzielnie Rzemieślnicze
Działalność Izby
Aktualności
Kursy i szkolenia
Egzaminy
Porady prawne
Ochrona środowiska
Informacje
Aktualności - Archiwum
Z Historii Rzemiosła
Dokumenty
Wydawnictwa
Projekty
Platforma EWR
Pokaż Swoje Kwalifikacje 2
Innowacje Rynku Pracy
Przyszłoœć Edukacji Zawodowej
 

Informator
Rok 2008

Napisz do nas

 
 Jesteś naszym  077457  gościem. Dzisiejsza data:  20.03.2023  

WYNIKI KONKURSU Nowe Horyzonty Rzemiosła edycja 2022

Kapituła Konkursu zakończyła ocenę prac. Po skontaktowaniu się z autorami prac nominowanych do nagród oraz po potwierdzeniu przez wszystkich nominowanych autorów lub ich rodziców/opiekunów prawnych gotowości do odbioru nagrody Kapituła ogłasza następujące wyniki I edycji konkursu na 2022 rok:
• kategoria A:

I miejsce: Jakub ze szkoły podstawowej w Białymstoku
II miejsce: Laura ze szkoły podstawowej w Białymstoku
III miejsce: Adam ze szkoły podstawowej w Sobolewie

• kategoria B:
I miejsce: Piotr P. ze szkoły średniej w Białymstoku
II miejsce: Bautko (nick) ze szkoły średniej w Białymstoku
III miejsce: Gabriel G. ze szkoły średniej w Białymstoku

• kategoria C: prace konceptualne w formie pisemnej lub nowa idea z opisem rozwiązania
I miejsce: Joanna z uczelni w Łomży
II miejsce: Mateusz z uczelni w Łomży
III miejsce: Gabriela z uczelni w Łomży

Powyższe dane laureatów podano w taki sposób, by była możliwa ich jednoznaczna identyfikacja na podstawie minimalnego zakresu danych przekazanych w formularzu zgłoszeniowym.

Łącznie na konkurs wpłynęło 59 prac, w tym 25 prac w kategorii A, 19 prac w kategorii B oraz 15 prac w kategorii C.

Wszystkim laureatom gratulujemy - nagrody zostaną przekazane jeszcze w tym roku wraz z pamiątkowym dyplomem. Wszystkich autorom prac zgłoszonych serdecznie dziękujemy za udział i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w 2023 roku.

Zamieszczono dnia: 2022-12-21

więcej ...


Konkurs Nowe Horyzonty Rzemiosła


Konkurs organizowany jest w ramach projektu „NOWE HORYZONTY Rzemiosła – rzemiosło w obliczu przemian społeczno-gospodarczych” sfinansowanego przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła na lata 2021–2030” realizowanego przez Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku we współpracy z Białostocką Fundacja Kształcenia Kadr.

Celem konkursu jest identyfikacja pomysłów dzieci, młodzieży szkolnej i studentów dotyczących możliwości rozwoju rzemiosła w czasach kluczowych transformacji społeczno-gospodarczych:
• transformacji ekologicznej, w tym Gospodarki Obiegu Zamkniętego – obszar: ekologia
• transformacji cyfrowej, w tym Gospodarki 4.0 – obszar: technologia
• transformacji edukacyjnej z udziałem pracodawców – obszar: edukacja

Harmonogram konkursu w 2022 roku:
• ogłoszenie konkursu: 10 listopada 2022 roku
• zamknięcie naboru prac do konkursu: 18 grudnia 2022 roku, godzina 21.00
• ogłoszenie wyników konkursu: 28 grudnia 2022 roku

Szczegółowe informacje o konkursie oraz regulamin dostępne są na stronie: https://nowehoryzontyrzemiosla.pl/regulamin-konkursu

Zamieszczono dnia: 2022-11-09

więcej ...


Polski Inkubator Rzemiosła Edycja 2022

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku otrzymała wsparcie finansowe na realizację działań w ramach rządowego Programu Polski Inkubator Rzemiosła Edycja 2022 na lata 2021-2030.

Rządowy program „Polski Inkubator Rzemiosła” zakłada wsparcie rozwoju organizacji rzemieślniczych, jako strategicznych partnerów państwa w rozwoju przedsiębiorczości oraz zawodowym kształceniu dualnym. Program realizuje jedno z podstawowych założeń Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, jakim jest aktywizacja sektora pozarządowego. Program podkreśla strategiczną rolę rzemiosła w Polsce, jak również podkreśla znaczenie, jakie państwo polskie przypisuje do jego rozwoju.

Głównym celem Programu jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w zakresie kapitału ludzkiego i społecznego oraz potencjału instytucjonalnego w celu realizacji działań statutowych, w tym dotyczących rozwoju przedsiębiorczości i kształcenia dualnego.

Cele szczegółowe Programu to:
1. Rozwój potencjału infrastrukturalnego i organizacyjnego samorządu gospodarczego rzemiosła.
2. Rozwój zasobów kapitału ludzkiego i społecznego rzemiosła.
3. Wzmocnienie współpracy organizacji rzemieślniczych z podmiotami z sektora publicznego, przedsiębiorstw i pozarządowego.

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku otrzymała dofinansowanie na realizację działań w ramach zadania 2. Rozwój i promocja kształcenia dualnego w rzemiośle.
Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są na stronie https://nowehoryzontyrzemiosla.pl/

Zamieszczono dnia: 2022-10-03

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA - WYNIKI

W dniu 29.09.2022 r. Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku wraz Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku organizowała regionalny etap XX Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych "BEZPIECZNIE OD STARTU".

Komisja konkursowa w wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniła dwóch zwycięzców którzy będą reprezentowali Izbę na szczeblu Ogólnokrajowym konkursu 20.10.2022 r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

I miejsce zdobyła Wiktoria Milanowska – uczennica zawodu mechanik pojazdów samochodowych, odbywająca praktyczną naukę zawodu w Motoryzacja s.c. A. Jagłowska, P. Jagłowski, u mistrza Przemysława Jagłowskiego z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie i pobierająca naukę teoretyczną w Branżowej Szkole I stopnia w Augustowie.

II miejsce zdobyła Martyna Wróblewska – uczennica zawodu fryzjer, odbywająca praktyczną naukę zawodu w Salonie Fryzjerskim SELENA w Wysokiem Mazowieckiem u mistrza Iwony Kenigsman- Zaremby z Cechu Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem i pobierająca naukę teoretyczną w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.

Pozostałe miejsca z finałowej szóstki to:

III miejsce – Karol Pajołek z Białegostoku
IV miejsce – Szymon Drzymkowski z Augustowa
V miejsce – Wiktoria Brańska z Białegostoku
VI miejsce – Sebastian Cimicki z Białegostoku


Dyplomy uczestnictwa oraz nagrody ufundowane przez Organizatorów konkursu wręczyli Zastępca Okręgowego Inspektora Pracy Jarosław Janowicz oraz Dyrektor Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku – Józef Jacek Hordejuk


Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2022-09-30

więcej ...


ODBIÓR ŚWIADECTW CZELADNICZYCH

Odbiór świadectw czeladniczych nastąpi po 30 września 2022 r.

Osoby, które złożyły wnioski na egzamin czeladniczy w Cechu w Białymstoku odbierają świadectwa czeladnicze w Izbie Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku pokój nr 25, II piętro.

Osoby, które złożyły wnioski na egzamin czeladniczy poza Białymstokiem, odbierają świadectwa czeladnicze w Cechu, w którym złożyły wnioski.

Zamieszczono dnia: 2022-08-31

więcej ...


Pismo

Dyrektorzy Branżowych Szkół I stopnia,
w których kształcenie teoretyczne odbywają młodociani pracownicy-uczniowie
III klas branżowych szkół I stopnia


Szanowni Państwo,
Przypominamy, że od 2022r. obowiązywał będzie przepis zawarty w art. 44q ust. 1 pkt 1 i pkt 4 lit. b ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915), który warunkował będzie ukończenie branżowej szkoły I stopnia, nie tylko od uzyskania przez ucznia pozytywnych ocen klasyfikacyjnych, ale również od przystąpienia do egzaminu czeladniczego, jeśli uczeń jest młodocianym pracownikiem zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawcy będącego rzemieślnikiem. Jeżeli młodociany tego warunku nie spełni będzie powtarzał ostatnią klasę szkoły branżowej I stopnia do której uczęszczał.

W kontekście tego przepisu prawnego od 2022r. izby rzemieślnicze będą ustalały terminy i organizowały egzaminy czeladnicze w takim czasie, aby uczniowie III klas szkół branżowych I stopnia mogli przystąpić do egzaminu czeladniczego przed 15 czerwca, czyli przed posiedzeniami rad pedagogicznych – klasyfikacyjnych, które zwykle odbywają się w przedziale czasowym od 15 do 20 czerwca.

Opisana wyżej procedura dotyczyć będzie młodocianych pracowników będących jednocześnie uczniami III klas szkół branżowych I stopnia, którzy rozpoczęli naukę z dniem 01 września 2019r. i kończą ją w roku 2022.

W związku z powyższym młodociani pracownicy będący uczniami III klas szkół branżowych I stopnia będą musieli w nieprzekraczalnym terminie do dnia 01 marca 2022r. złożyć do Izby wnioski o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego.

Wnioski składane będą przez młodocianych pracowników za pośrednictwem Cechów, które będą jednocześnie koordynowały w ramach sprawowanego nadzoru proces kompletowania, wypełniania i przekazywania do Izby stosownych dokumentów. Aby dotrzymać terminu złożenia do Izby wniosków o egzaminy czeladnicze wraz z kompletem wymaganych załączników Cechy powinny je otrzymać od młodocianych z odpowiednim wyprzedzeniem, czyli około 15 lutego 2022r. Wspomnieć w tym miejscu należy, że zmianie uległ wzór wniosku o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego dla tej grupy uczniów- młodocianych pracowników. Zmiana polega na dodaniu w nim między innymi rubryki – miejsca na potwierdzenie przez szkołę branżową I stopnia, w której młodociany pracownik realizuje dokształcanie teoretyczne, że jest on uczniem klasy III tej szkoły. Po otrzymaniu wniosków o dopuszczenie do egzaminu Izba we współpracy z Komisjami Egzaminacyjnymi będzie organizowała sesje egzaminacyjne (etap praktyczny i teoretyczny) począwszy od 15 marca do około 10 czerwca, czyli w takim przedziale czasowym aby przed ostateczną klasyfikacyjną radą pedagogiczną wydać młodocianemu pracownikowi zaświadczenie o przystąpieniu do egzaminu czeladniczego, które zobowiązany będzie bezwzględnie dostarczyć je do szkoły bez zbędnej zwłoki.

Istotną kwestią jest weryfikacja pracodawców pod takim kątem, czy są rzemieślnikami w rozumieniu ustawy z dnia 22 marca 1989r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020r. poz. 2159) bowiem uczniowie którzy uczą się u pracodawców nie będący rzemieślnikami powinni być zgłoszeni na egzamin zawodowy do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Proponujemy także aby we współpracy z Cechami szkoły dokonały weryfikacji umów zawartych z pracodawcami, którzy kwalifikują się do rzemiosła, a nie są zrzeszeni w Cechu i poinformowały ich o ustawowym obowiązku zrzeszenia się w Cechu i zarejestrowania w nich zawartych w okresie wcześniejszym umów o pracę w celu przygotowania zawodowego z młodocianymi pracownikami.

Zwracamy się zatem do Państwa z prośbą o podjęcie akcji informującej młodocianych pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego u pracodawców będących rzemieślnikami o formie i terminach składania wniosków o dopuszczenie do egzaminu czeladniczego oraz przeprowadzaniu sesji egzaminacyjnych.

Zamieszczono dnia: 2021-12-29

więcej ...


Konferencję prasową z udziałem Wiceministra Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk, Ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka

Szanowni Państwo,


zapraszamy na konferencję prasową z udziałem Wiceministra Rozwoju, Pracy i Technologii Olgi Semeniuk, Ministra w Kancelarii Premiera, pełnomocnika rządu ds. polityki młodzieżowej Piotra Mazurka, oraz Prezesa Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku Sylwestra Zawadzkiego.


Tematem spotkania z dziennikarzami będą możliwości wsparcia organizacji rzemieślniczych oraz kształcenia dualnego w rzemiośle, ze szczególnym uwzględnieniem programu Polski Inkubator Rzemiosła.


Termin: 01 lipca 2021 r. godz. 10:30

Miejsce: Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, ul. Warszawska 6 II piętro, sala nr 27, tel.: 85 74 35 403


Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji e-mail: izba@rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2021-06-22

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH - NOWE WŁADZE SAMORZĄDOWE IZBY

W dniu 15 czerwca 2021 r. Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych dokonał wyboru nowych przedstawicieli do organów statutowych Izby. Na drugą kadencję Prezesem Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku został Sylwester Zawadzki.


Pozostali członkowie Zarządu to:
-Andrzej Lewkowicz – Wiceprezes
-Zenon Lange – Wiceprezes
-Robert Siołek - Wiceprezes
-Ryszard Berensztejn
-Witold Kondratiuk
-Leszek Choiński
-Zbigniew Borkowski
-Godlewski Adam

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:>
- Dorota Szafran
Henryk Leszek Grabowski
Lech Janczak
Jan Chojnowski
Wacław Żarski


W skład Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego weszli:
- Izabela Anna Chalecka
-Andrzej Brzoznowski
-Leoncjusz Ławrynowicz
-Robert Łupiński
-Janusz Rutkowski

Podczas Zjazdu Delegatów zostało wręczone najwyższe wyróżnienie w rzemiośle Odznaka Honorowa „Szablę Kilińskiego” w uznaniu wybitnych zasług dla rzemiosła oraz małej i średniej przedsiębiorczości Panu Adamowi Ołowiowi z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach.
Serdecznie gratulujemy!

Zamieszczono dnia: 2021-06-16

więcej ...


Wpis dokumentów do CEiDG

Od 1 października 2020 r. zgodnie z art. 44 ust. 1 pkt 8 ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, CEIDG udostępnia informacje o przedsiębiorcach i innych podmiotach w zakresie uzyskania kwalifikacji zawodowych potwierdzonych dyplomem mistrza lub świadectwem czeladniczym, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle, wydanych przez Izbę Rzemieślniczą.

Informacje te są przekazywane do CEIDG przez Izby Rzemieślnicze:

1. W przypadku osób, które przystępując do egzaminu mistrzowskiego/czeladniczego są już przedsiębiorcami:

o dopisanie informacji w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacjach rzemieślniczych ma charakter obligatoryjny,
o przedsiębiorcy przystępując do egzaminu mistrzowskiego lub czeladniczego będą zobowiązani poinformować we wniosku o dopuszczenie do egzaminu o fakcie posiadania wpisu w CEIDG,
o Izba Rzemieślnicza w terminie 14 dni roboczych od dnia uzyskania dyplomu mistrzowskiego lub świadectwa czeladniczego za pośrednictwem CEIDG dopisze informacje do wpisu przedsiębiorcy w CEIDG.

2. W przypadku osób, które uzyskały tytuł mistrza lub czeladnika przed 1.10.2020 r. i prowadzą działalność gospodarczą oraz osób, które uzyskały tytuł mistrza/czeladnika przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej wskazanej w CEIDG:
o informacja w zakresie posiadanych przez przedsiębiorcę kwalifikacjach rzemieślniczych jest przekazywana przez Izbę Rzemieślniczą wyłącznie wtedy, gdy przedsiębiorca wystąpi z wnioskiem o dopisanie informacji do wpisu w CEIDG,
o Izba weryfikuje wniosek w terminie 14 dni od dnia wpływu,
o w przypadku pozytywnej weryfikacji Izba Rzemieślnicza przekazuje dane do CEIDG,
o Izba może wnioskodawcę zawiadomić o konieczności uzupełnienia wniosku, określając termin jego uzupełnienia,
o wniosek nieuzupełniony w terminie pozostawia się bez rozpoznania,
o w przypadku negatywnego wyniku weryfikacji Izba informuje wnioskodawcę o przyczynach odmowy przekazania danych do CEIDG,
o wniosek składa się do Izby/Izb, w których zostały odpowiednio zdane egzaminy czeladnicze lub/i mistrzowskie.


informację o uzyskanych kwalifikacjach zawodowych będą możliwe do sprawdzenia w wyszukiwarce CEiDG na stronie:

https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg/ceidg.public.ui/search.aspx

Zamieszczono dnia: 2020-10-02

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

W dniu 23 czerwca 2020 r. o godz. 11:00 w lokalu "ZMIANA KLIMATU" przy ul. Warszawskiej 6 odbył się Zjazd Delegatów, członków Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Delegaci wysłuchali m.in. sprawozdania z działalności organów statutowych Izby oraz wyników finansowych za 2019 r. Zatwierdzili też plany finansowe na 2020 r. i uchwalili wys. składek na FOS. Zjazd był też doskonałą okazją do omówienia wszystkich bieżących spraw będących przedmiotem zainteresowania środowiska.

Zamieszczono dnia: 2020-06-25

więcej ...


Pożegnanie śp. Zbigniewa Lenarta

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 13 czerwca 2020 r. odszedł śp. Zbigniew Lenart były Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku, były Członek Zarządu Związku Rzemiosła Polskiego, Starszy i Podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Mistrz blacharstwa i lakiernictwa szkolący uczniów, uhonorowany najwyższym odznaczeniem w rzemiośle - Szablą Kilińskiego. Rodzinie Zmarłego przekazujemy wyrazy głębokiego współczucia Zarząd, Dyrekcja i pracownicy Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Zamieszczono dnia: 2020-06-15

więcej ...


XXXIX Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

W niedzielę 28 czerwca 2020 r. odbędzie się XXXIX Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę.
Ze względu na epidemię COVID-19 wydarzenie przybierze nieco skromniejszy kształt.

Planowany program Pielgrzymki:
9:00 – zbiórka przy pomniku ks. Kard. S. Wyszyńskiego,
9:30 – msza święta koncelebrowana przez Duszpasterzy Rzemiosła.
Dodatkowo w sobotę 27 czerwca o godz. 21:00 odbędzie się Apel Jasnogórski.

Pielgrzymka organizowana jest przez Krajową Radę Duszpasterską Rzemiosła przy ZRP.

Zamieszczono dnia: 2020-06-10

więcej ...


Uczniowie trzecich klas mogą wrócić do firm


W dniu 28.05.2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji zmieniające rozporządzenie w sprawie ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

§ 1. W Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U.poz 410, z późn. zm) wprowadza się następujące zmiany:

w ust. 2 dodaje się punkt 8 w brzmieniu: „8) branżowych szkół I stopnia w zakresie zajęć praktycznych dla uczniów klas programowo najwyższych będących młodocianymi pracownikami, którzy wyrazili zgodę na udział w tych zajęciach, a w przypadku niepełnoletniego ucznia – jeżeli zgodę na udział w tych zajęciach wyraził jego rodzic.”

po ust. 2c dodaje się ust 2d w brzmieniu: „2d. W przypadku uczniów klas programowo najwyższych branżowych szkół I stopnia będących młodocianymi pracownikami, którzy nie wyrazili zgody na udział w zajęciach praktycznych, o której mowa w ust. 2 pkt 8, albo zgody tej nie wyraził rodzic niepełnoletniego ucznia obowiązuje czasowe ograniczenie, o którym mowa w ust 1 i 1a.”

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2020 r.

Ponadto informujemy , iż zapisy USTAWY z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw w Art. 15f. określa iż:

1. W okresie czasowego ograniczenia lub zawieszenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty wprowadzonego na podstawie przepisów wydanych na podstawie art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.7)) pracodawca zwalnia młodocianego pracownika odbywającego przygotowanie zawodowe z obowiązku świadczenia pracy.

2. Pracodawca, z którym zawarta została umowa o refundację, o której mowa w art. 12 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622, 1818 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 278), w przypadku wypłaty młodocianemu pracownikowi, o którym mowa w ust. 1, wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy, w całości lub w części, zachowuje prawo do refundacji.

W związku z czym uczniowie klas pierwszych i drugich są ustawowo zwolnieni na razie z obowiązku świadczenia pracy do 7 czerwca 2020 roku.

Uwaga - termin ten, może ulec wydłużeniu.
W nawiązaniu do ww. treści sugerujemy, aby każdy młodociany pracownik czy też rodzić złożyli pisemne oświadczenie w którym wyrażają zgodę na udział w zajęciach praktycznych.

Zamieszczono dnia: 2020-06-03

więcej ...


Konkurs "Jakie znasz zawody?" - odwołany

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku informuje o odwołaniu tegorocznej edycji konkursu "Jakie znasz zawody?" zarówno na etapie regionalnym jak i ogólnopolskim.

Zamieszczono dnia: 2020-04-22

więcej ...


Izba nieczynna do odwołania

Od dnia17.03.2020 r. Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku będzie nieczynna do odwołania. Przepraszamy za wszelkie niedogodności związane z zamknięciem Izby- prosimy o wyrozumiałość oraz przestrzeganie zasad postępowania w związku z zagrożeniem epidemiologicznym.

Zamieszczono dnia: 2020-03-16

więcej ...


Wydłużenie terminu konkursu

W związku z zaistniałą sytuacją w kraju terminy nadsyłania prac na konkurs "Jakie znasz zawody?" zostały wydłużone


Konkurs regionalny do 1 maja 2020 roku


Konkurs ogólnopolski do 31 maja 2020 roku


Terminy na chwilę obecną podane są orientacyjne, a ich ewentualna zmiana uzależniona jest od dalszego rozwoju pandemii.

Zamieszczono dnia: 2020-03-16

więcej ...


XX edycja Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku serdecznie zaprasza na tegoroczną XX edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy "Bezpiecznie od startu" dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.

Konkurs odbędzie się w siedzibie Izby przy ul. Warszawskiej 6:

22.04.2020 r. (środa) o godz. 10:00 w sali 27 (II piętro).


Należy podkreślić, że konkurs na stałe wpisał się w działania organizacji rzemiosła w zakresie promowania kształcenia zawodowego w rzemiośle oraz zatrudniania w bezpiecznych i higienicznych warunkach.

Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle, a jego zakres dotyczy: problematyki prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy przewidzianych w podstawie programowej kształcenia w zawodach, a także tematyka szkolenia podstawowego z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach:

- regionalnym - organizatorem jest Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku i z Kuratorium Oświaty w Białymstoku.

- ogólnokrajowym – organizowany przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Państwową Inspekcję Pracy.

Termin zgłoszeń do etapu regionalnego - 15 kwietnia 2020 r.

Więcej informacji o konkursie (regulamin, karty zgłoszeniowe, bank pytań):

justyna.pasiuk@rzemioslo.bialystok.pl, tel. 501 458 409

Zamieszczono dnia: 2020-03-05

więcej ...


Zmiana stawek za egzaminy: czeladniczy, mistrzowski i sprawdzający


Od 1 stycznia 2020 r. zgodnie z nowym brzmieniem pkt 4 w ust. 3g w art. 3 ustawy o rzemiośle (Dz. U z 2019 r. poz.1495) zmianie uległy stawki za egzaminy przeprowadzane przez izby rzemieślnicze: czeladniczy, mistrzowski i sprawdzający.


Prezes GUS komunikatem z dnia 15 stycznia 2020 roku w sprawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2019 r. ogłosił wzrost cen o 2,3% (średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2019 r. w stosunku do 2018 r. wyniósł 102,3).



W związku z tym podane w ustawie stawki za egzamin podlegają waloryzacji i w 2020 roku po zaokrągleniu do pełnych złotych wynoszą:


egzamin mistrzowski – 1 432 zł


egzamin czeladniczy – 716 zł


egzamin sprawdzający – 256 zł



Dla przypomnienia stawki opłat za egzaminy w 2019 roku, wynosiły:


egzamin mistrzowski – 1 521 zł,


egzamin czeladniczy – 761 zł,


egzamin sprawdzający – 254 zł.


Stosowanie innych stawek opłat za egzaminy jest podstawą stwierdzenia naruszenia finansów publicznych (w kontekście ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji) oraz stanowi wprowadzenie w błąd osób zainteresowanych uzyskaniem przedmiotowych kwalifikacji oraz instytucji szkoleniowych, zwłaszcza w sytuacji realizacji działań edukacyjnych finansowanych ze środków publicznych.

Zamieszczono dnia: 2020-02-11

więcej ...


Jubileusz 90-lecia Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku

W dniu 19 października Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku obchodziła jubileusz 90-lecia działalności. Z tej okazji w Archikatedrze w Białymstoku odbyła się uroczysta Msza Święta, a potem gala w Dworku Czarneckiego.

Mistrzowie zawodu oraz zasłużeni działacze rzemiosła otrzymali odznaczenia państwowe oraz resortowe.
Wydarzenie zakończył Bal Nauczyciela - Mistrza Zawodu.

Medalami i odznaczeniami uhonorowano następujące osoby:

POSTANOWIENIE PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 17 września 2019 r. o nadaniu odznaczeń
Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. oraz ustawy z dnia 16 października 1992 r. o orderach i odznaczeniach, postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 września 2019 roku na wniosek Wojewody Podlaskiego za zasługi w działalności na rzecz rozwoju rzemiosła w Polsce, odznaczeni zostają:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Lewkowicz Andrzej
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Ołów Adam
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Ślimko Zdzisław Stanisław
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Krajewski Stefan
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Urban Krystyna
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Borkowski Zbigniew
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie


Medal Komisji Edukacji Narodowej

Michał Kryszeń
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Zenon Lange
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Władysław Zienkiewicz
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Ciechanowcu

Szabla im. Jana Kilińskiego

Halina Dąbrowska
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie

Tadeusz Radziszewski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Platynowy Medal im. J. Kilińskiego

Jacek Bagiński
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie

Zenon Lange
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Witold Kondratiuk
Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce

Andrzej Mirosław Markowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Sylwester Zawadzki
Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Łomży


Romualda Stępkowska

Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach

Józef Waldemar Gromek
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie

Józef Jacek Hordejuk
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Złoty Medal im. J. Kilińskiego

Teresa Worona
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Jadwiga Lebiedzińska
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Wiesław Maciorowski
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Zbigniew Mściwujewski
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Krzysztof Teodor Brzoznowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Jerzy Popławski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Zdzisław Wojno
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Zenon Drewnowski
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Józef Kossakowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie

Leszek Choiński
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie

Srebrny Medal im. J. Kilińskiego

Kazimierz Ostaszewski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Zofia Szymańska
Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce

Grzegorz Dąbrowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Małgorzata Sidorczuk
Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach

Honorowa Odznaka Rzemiosła

Tomasz Borkowski
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie
Agata Szymanowska
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku
Małgorzata Wysmułek
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku
Katarzyna Wołczyk
Cech Rzemiosł Różnych w Hajnówce
Sylwester Bobrowski
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku
Andrzej Miazio
Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach
Monika Igańska

Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach
Tomasz Czarkowski
Cech Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach
Iwona Sokołowska
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

ZŁOTA odznaka za szkolenie uczniów w rzemiośle

Grzegorz Radziszewski
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

SREBRNA odznaka za szkolenie uczniów w rzemiośle

Mirosława Lange
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Krystyna Olchowik
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Tadeusz Sielawa
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku

Eugeniusz Chrostowski
Cech Rzemiosł Różnych w Grajewie

Robert Wiesław Siołek
Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Ełku

Leszek Chmielewski
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Krzysztof Chmielewski
Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach

Honorowa Odznaka Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości

Bogusław Plawgo
Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr

Grzegorz Radziszewski
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Iwona Zaremba
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Dariusz Sienicki
Cech Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem

Zamieszczono dnia: 2019-10-21

więcej ...


Program spotkania z rzemiosłem w ramach Podlaskiego Kongresu Zawodowego


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku przedstawia program spotkania z rzemiosłem w ramach Podlaskiego Kongresu Zawodowego, które odbędzie się 22.03.2019 r. (piątek) w godz. 15:00 - 17:00 przy ul. Warszawskiej 6 sala 27 (II piętro)



1. Otwarcie spotkania – Sylwester Zawadzki – Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości.


2. Potencjał szkoleniowy rzemiosła na terenie działania Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości – Józef Jacek Hordejuk - Dyrektor Izby


3. Wystąpienie kierownictwa MEN – Marzena Machałek – Sekretarz Stanu, Ministerstwo Edukacji Narodowej.


4. Dyskusja.


5. Zakończenie spotkania.

Zamieszczono dnia: 2019-03-14

więcej ...


XIX edycja Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku serdecznie zaprasza na tegoroczną XIX edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy "Bezpiecznie od startu" dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.


Konkurs odbędzie się w siedzibie naszej Izby przy ul. Warszawskiej 6:


11.04.2019r. (czwartek) o godz. 10:00 w sali 27 (II piętro).


Należy podkreślić, że konkurs na stałe wpisał się w działania organizacji rzemiosła w zakresie promowania kształcenia zawodowego w rzemiośle oraz zatrudniania w bezpiecznych i higienicznych warunkach.


Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu podstawowych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle, a jego zakres dotyczy: problematyki prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy przewidzianych w podstawie programowej kształcenia w zawodach, a także tematyka szkolenia podstawowego z zakresu prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ppoż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.


Konkurs odbywa się w dwóch etapach:


- regionalnym - organizatorem jest Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku przy współpracy z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku i z Kuratorium Oświaty w Białymstoku.


- ogólnokrajowym – organizowany przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Państwową Inspekcję Pracy.


Termin zgłoszeń do etapu regionalnego - 04 kwietnia 2019 r.


Więcej informacji o konkursie (regulamin, karty zgłoszeniowe, bank pytań):


patrycja.niesterowicz@rzemioslo.bialystok.pl, (85) 74-36-250

Zamieszczono dnia: 2019-03-14

więcej ...


XXXVII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA POLSKIEGO NA JASNĄ GÓRĘ

Zgodnie z tradycją 24 czerwca 2018 r. odbędzie się XXXVII Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę organizowana przez Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Nowym Sączu.

Program pielgrzymki:

08:50 - zbiórka uczestników przy pierwszej stacji drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich

09:00 - Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich

10:00 - Formowanie procesji przy figurze Matki Bożej na placu Jasnogórskim,

10:30 - Wprowadzenie Starszyzny Cechowej i pocztów sztandarowych

10:40 - Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu orkiestry dętej im. Tadeusza Moryto w Łącku pod batutą ppłk Straży Granicznej dr. hab. Stanisława Strączka

11:15 - Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Biskupa Tarnowskiego ks. dr. Andrzeja Jeża

13:00 - Przejście Orkiestry i sztandarów przed Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystości!

Zamieszczono dnia: 2018-06-13

więcej ...


NARADA OŚWIATOWA 25.IV.2018r.

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku zaprasza Przedstawicieli wszystkich cechów na szkolenie w dniu 25.IV.2018r. o godz. 10:00


PORZĄDEK SZKOLENIA:


10:00 -12:00 - Ochrona danych osobowych w praktyce (RODO) - Pani Elwira Grygorczuk z firmy Coginito Centrum Przedsiębiorczości wraz z trenerem


12:00 - 12:15 Przerwa kawowa


12:15 - 15:00 Informacje o zmianach w procedurach egzaminacyjnych. Szkolenie sekretarzy komisji egzaminacyjnych


Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu !

Zamieszczono dnia: 2018-04-24

więcej ...


WYNIKI XVIII KONKURSU BHP BEZPIECZNIE OD STARTU


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku organizowała w dniu 19.04.2018r. XVIII edycję Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy, skierowaną do młodocianych pracowników zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych pod hasłem „BEZPIECZNIE OD STARTU”



W tegorocznej edycji wzięło udział 16 uczestników. Wszyscy uczniowie rozwiązywali test pisemny, składający się z 40 pytań. Następie Komisja konkursowa wyłoniła sześciu uczniów z najlepszymi wynikami, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału. W rozgrywce finałowej uczniowie odpowiadali na pytania ustne z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, prawa pracy, ergonomii, psychologii pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz udzielania pierwszej pomocy.



Komisja konkursowa w wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniła dwóch zwycięzców którzy będą reprezentowali Izbę na szczeblu Ogólnokrajowym konkursu 23.05.2018r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie:


I miejsce Bronakowski Patryk – uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych pobierający praktyczną naukę zawodu u mistrza Jerzego Demiańczuka z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie,


II miejsce zdobył Kozikowski Patryk – uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych pobierający praktyczną naukę zawodu u mistrza Dariusza Szumskiego z Cechu Rzemiosł Różnych w Grajewie.



Pozostałe miejsca z finałowej szóstki to:


III miejsce – Piekarski Paweł z Augustowa


IV miejsce – Bilska Monika z Białegostoku


V miejsce – Kiryłowicz Dawid z Białegostoku


VI miejsce – Chludzińska Klaudia z Białegostoku


Wszyscy uczestnicy dostali dyplomy uczestnictwa, a sześciu najlepszych otrzymało nagrody rzeczowe ufundowane przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku oraz Izbę Rzemieślniczą w Białymstoku.


Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2018-04-24

więcej ...


Konkurs filmowym „NAKRĘĆ się na ZAWÓD”

Uwaga gimnazjaliści! Zapraszamy Was do filmowego konkursu z atrakcyjnymi nagrodami!

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych z terenu województwa podlaskiego do udziału w konkursie filmowym „NAKRĘĆ się na ZAWÓD”
Konkurs polega na przygotowaniu oryginalnego, nowatorskiego filmu dotyczącego zawodu i/lub pracy wykonywanej na stanowiskach związanych z zawodami: geodezyjnymi, budowlanymi, gastronomicznymi, hotelarskimi, ekonomicznymi, handlowymi, technicznymi, rolniczymi. Film konkursowy może być stworzony przez zespół (grupę reżyserską) liczący od 3 do 5 osób.

Konkurs jest organizowany jest w 3 etapach:
I etap –szkolny- przeprowadzony od 05 marca 2018 r. do 30kwietnia 2018 r. z zastrzeżeniem, iż składanie prac konkursowych jest do dnia 15 kwietnia 2018 r. do godziny 15.00
II etap - subregionalny - przeprowadzony od 01 maja 2018 r. do 15 maja 2018 r.
III etap – wojewódzki – przeprowadzony od 16 maja do 10 czerwca 2018 r.

Zwycięzcami konkursu w kategorii wojewódzkiej zostanie grupa reżyserska, której film uzyska odpowiednio I , II i III miejsce na podstawie największej ilości głosów "Like/Reakcji" na fanpage Facebooka projektu. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody pieniężne. Dodatkowo grupa reżyserska każdego filmu zakwalifikowanego do etapu subregionalnego ( łącznie 12 grup reżyserskich) otrzyma nagrodę w formie bonów.

Szczegóły w regulaminie konkursu dostępnym na stronie www.dobryzawod.pl

**Jeżeli do konkursu zgłosi się uczeń, który nie jest w projekcie wówczas wypełnia „kartę zgłoszeniową – uczeń” do projektu, która jest dostępna w zakładce dokumenty do pobrania.

W przypadku pytań prosimy o kontakt patrycja.niesterowicz@rzemioslo.bialystok.pl lub tel. 85 74 36 250

Zamieszczono dnia: 2018-03-09

więcej ...


XVIII Ogólnopolski Konkurs BHP

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych uczniów, odbywających praktyczną naukę zawodu w zrzeszonych zakładach rzemieślniczych, do udziału w XVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu BHP "Bezpiecznie od startu".


Tegoroczna edycja odbędzie się:

19.04.2018 r. (czwartek) o godz. 10:00

w siedzibie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku


Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle.

Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów i współorganizatorów Konkursu. Ponadto zdobywcy dwóch pierwszych miejsc na etapie regionalnym będą reprezentantami Izby Rzemieślniczej w Konkursie Ogólnopolskim organizowanym przez Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie w dniu 23. 05. 2018 r.


Na zgłoszenia czekamy do dnia 06. 04. 2018 r.



Więcej informacji o konkursie (regulamin, karty zgłoszeniowe, bank pytań):

patrycja.niesterowicz@rzemioslo.bialystok.pl, (85) 74-36-250

Zamieszczono dnia: 2018-02-27

więcej ...


Konkurs wiedzy o zawodach i uwarunkowaniach regionalnego rynku pracy

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku w ramach projektu „DOBRY ZAWÓD – FAJNE ŻYCIE – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020, zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych z terenu województwa podlaskiego do udziału w konkursie on-line wiedzy o zawodach i uwarunkowaniach regionalnego rynku pracy.

W tendencjach rynku pracy coraz głośniej mówi się o tym, że brakuje ludzi do pracy – szczególnie ludzi wykwalifikowanych. Wyniki badań potrzeb pracodawców wyraźnie wskazują, że brak wykwalifikowanych pracowników stanowi największy problem rozwojowy w Polsce. Warto zachęcać, aby młodzież poznała zawody, świat przemysłu, który się zmienił od czasu, kiedy praca fizyczna była utożsamiana z pracą niewdzięczną, ciężką, słabo opłacaną. Dzisiaj bardzo często mamy do czynienia z bardzo nowoczesną aparaturą, z obsługą automatów, komputerów. Dlatego celem konkursu jest zachęcenie młodzieży do pozyskania wiedzy o zawodach i specyfiki regionalnego rynku pracy oraz upowszechnianie kształcenia zawodowego.

Konkurs będzie realizowany w formie on-line poprzez wypełnienie testu na każdym etapie. Testy dostępny będzie na stronie projektu www.dobryzawod.pl (w zakładce Poznaj zawody wygrywaj nagrody) dla szkół zgłoszonych do konkursu.

Zwycięzcami konkursu w kategorii wojewódzkiej zostanie 30 pierwszych uczniów, którzy uzyskają największą liczbę punktów z dwóch etapów (szkolnego i subregionalnego). Ponadto zostaną przyznane nagrody w kategorii regionalnej dla 5 uczniów w każdym subregionie, którzy uzyskają największą liczbę punktów z dwóch etapów. Zwycięscy konkursu w kategorii wojewódzkiej oraz regionalnej otrzymają nagrody w formie bonów pieniężnych.

Formularz zgłoszenia szkoły do udziału w etapie szkolnym należy wypełnić elektronicznie i przesłać drogą mailową - skan zgłoszenia szkoły wraz z pieczątkami szkoły i podpisem dyrektora, na adres: justyna.pasiuk@rzemioslo.bialystok.pl do dnia 10 listopada 2017 r.

Regulamin oraz formularz zgłoszeniowy do konkursu dostępny jest na stronie projektu www.dobryzawod.pl

Zamieszczono dnia: 2017-11-08

więcej ...


Dzień Nauczyciela – Mistrza Zawodu

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku uprzejmie informuje, że obchody Dnia Nauczyciela – Mistrza Zawodu odbędą się w dniu 14 października 2017 r.(sobota) w Ośrodku „Bartlowizna” w Goniądzu.

Scenariusz uroczystości jest następujący:

Godz. 18.oo - Wystąpienia okolicznościowe
- Wręczenie wyróżnień i odznaczeń rzemieślniczych
Godz. 19.oo - Bal Mistrza Szkolącego

Koszt uczestnictwa w Balu wynosi 150 zł od osoby, koszt noclegu ze śniadaniem 90 zł od osoby (razem 240 zł). Na życzenie uczestników ubiegłorocznych bali zamówiono orkiestrę rezygnując z usług DJ-a.

Tradycją lat ubiegłych prosimy o zgłaszanie do Izby (w formie pisemnej) do dnia 30 września br. osób chętnych do uczestnictwa w Balu wraz z określeniem czy będą korzystać z noclegu.

Zamieszczono dnia: 2017-09-18

więcej ...


Święto Mięs Polski

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Związek Rzemiosła Polskiego, Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Ogólnopolski Cech Rzeźników – Wędliniarzy – Kucharzy mają zaszczyt zaprosić na:
„Święto Mięs Polski”
które odbędzie się w dniach 16-17 września 2017 w Białymstoku na Rynku Kościuszki.

Konferencja „AKTUALNE PROBLEMY BRANŻY MIĘSNEJ”
16 września, godz. 12:30 – Centrum Astoria, ul. Sienkiewicza 4 w Białymstoku

Więcej informacji: www.swietomiespolski.pl
www.facebook.com/SwietomiesPolskiWMiesieSila

Zamieszczono dnia: 2017-08-31

więcej ...


NOWE WŁADZE SAMORZĄDOWE IZBY

W dniu 28 czerwca 2017 r. Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych dokonał wyboru nowych przedstawicieli do organów statutowych Izby. Nowym prezesem Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku, na kolejną 4 letnią kadencję został Sylwester Zawadzki, Starszy Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Łomży, rzemieślnik branży budowlanej.

Pozostali członkowie Zarządu to:
-Andrzej Lewkowicz – Wiceprezes
-Zenon Lange – Wiceprezes
-Ryszard Górski - Wiceprezes
-Kazimierz Sałacki
-Witold Kondratiuk
-Leszek Choiński
-Zbigniew Borkowski
-Henryk Leszek Grabowski

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
- Ryszard Berensztejn - Przewodniczący
- Jan Chojnowski - Z-ca Przewodniczącego
- Waldemar Gromek
- Adam Godlewski
- Lech Janczak

W skład Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego weszli:
- Zofia Szymańska - Przewodnicząca
- Stanisław Bujnowski - Z-ca Przewodniczącego
- Marek Sęk
- Roman Godlewski
- Jerzy Żywicki

Zamieszczono dnia: 2017-06-29

więcej ...


NOWY PROJEKT

Projekt „DOBRY ZAWÓD – FAJNE ŻYCIE – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III - Kompetencje i kwalifikacje, Działanie 3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki, Poddziałanie 3.3.1. – Kształcenie zawodowe młodzieży na rzecz konkurencyjności podlaskiej gospodarki.


Głównym celem Projektu jest popularyzacja kształcenia zawodowego, zarówno wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, jak i ich rodziców, którzy odgrywają kluczową rolę w planowaniu ścieżki edukacji swoich dzieci. Zadaniem Projektu jest ukazanie walorów i możliwości, ale głównie korzyści, jakie mogą osiągnąć młodzi ludzie, wybierając dalszą edukację prowadzącą do uzyskania uprawnień do pracy w określonym zawodzie i na konkretnym stanowisku.


Projekt wdrażany w Partnerstwie: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr (Lider), Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Miasto Suwałki, Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku , Łomżyńskie Forum Samorządowe, Miasto Bielsk Podlaski, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach, realizowany będzie na terenie woj. podlaskiego w okresie od 15.04.2017 do 14.04.2019 r.


Główni beneficjenci projektu to: 145 szkół gimnazjalnych, 60 szkół kształcenia zawodowego, 6 000 uczniów szkół gimnazjalnych z terenu woj. podlaskiego oraz ich rodzice. Kierowane będą do nich szeroko zakrojone działania upowszechniające szkolnictwo zawodowe, głównie takie jak:

1) Promocja szkół i kształcenia zawodowego w Internecie;

2) Organizacja tematycznych seminariów w 4 subregionach woj. podlaskiego (białostockim, łomżyńskim, suwalskim i bielsko –podlaskim);

3) Organizacja targów edukacyjno-zawodowych;

4) Doradztwo edukacyjno-zawodowe dedykowane uczniom szkół gimnazjalnych oraz ich rodzicom;

5) Spotkania mentoringowe uczniów z pracodawcami;

6) Wizyty studyjne gimnazjalistów w przedsiębiorstwach;

7) Konkursy dedykowane rożnym zawodom skierowane do uczniów szkół gimnazjalnych;

8) Kampanie reklamowe upowszechniająca szkolnictwo zawodowe;

9) Wsparcie dedykowane szkołom kształcenia zawodowego w zakresie promocji oraz rekrutacji;

10) Organizacja subregionalnych eventów promocyjnych dedykowanych poszczególnym branżom i zawodom;

11) Warsztaty dla doradców zawodowych z zakresu innowacyjnych metod przekazu informacji o zawodach.


Honorowy Patronat nad Projektem objął Podlaski Kurator Oświaty, pani Jadwiga Szczypiń.


Jest to obecnie największy projekt w woj. podlaskim, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, wspierający rozwój efektywnego i wydajnego szkolnictwa zawodowego.

Zamieszczono dnia: 2017-04-27

więcej ...


XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

25 czerwca 2017r. zapraszamy na XXXVI Ogólnopolską Pielgrzymkę Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę organizowaną przez Beskidzką Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Bielsku Białej


Program uroczystości:

08:50 - zbiórka uczestników na przy pierwszej stacji drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich

09:00 - Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich

10:00 - Formowanie procesji przy figurze Matki Bożej na placu Jasnogórskim

10:30 - Wprowadzenie Starszyzny Cechowej i pocztów sztandarowych

11:30 - Msza Święta koncelebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Romana Pindla.

13:30 - Po Mszy Świętej przejście ze sztandarami przed Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Zamieszczono dnia: 2017-04-27

więcej ...


WYNIKI XVII KONKURSU BEZPIECZNIE OD STARTU


W dniu 19.04.2017r. w siedzibie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku odbyła się XVII edycja Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „Bezpiecznie od startu”.


Komisja konkursowa w wyniku przeprowadzonych eliminacji wyłoniła dwóch zwycięzców którzy będą reprezentowali Izbę na szczeblu Ogólnokrajowym konkursu 31.05.2017r. w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.


I miejsce zdobył Kacper Michał Jacuński - uczeń zawodu elektryk w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach - mistrz szkolący Józef Walicki z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach.


II miejsce zajął Patryk Kozikowski – uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych, odbywający praktyczną naukę zawodu u mistrza Dariusza Szumskiego z Cechu Rzemiosł Różnych w Grajewie i pobierający naukę teoretyczną w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Wojewodzinie.


Pozostałe miejsca z finałowej szóstki to:


III miejsce - Stryjewska Katarzyna z Suwałk
IV miejsce - Wasilewska Eliza z Suwałk
V miejsce - Romanowski Hubert z Suwałk
VI miejsce - Hołowienko Karolina z Giżycka


Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2017-04-27

więcej ...


XVII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP

Uprzejmie informujemy, że tegoroczny XVII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy "BEZPIECZNIE OD STARTU"

odbędzie się 19 kwietnia 2017r. (ŚRODA) o godz. 10:00
w siedzibie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku


Zgłoszenia za pośrednictwem Cechu lub Szkoły przyjmujemy do 05 kwietnia 2017r.

Zachęcamy wszystkich uczniów rzemiosła do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy oraz z prawa pracy. W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I - III. Najlepsi laureaci otrzymają cenne nagrody.

Więcej informacji o Konkursie można uzyskać w Izbie /tel. 85 74 36 141/,
najbliższym Cechu lub na stronie www.zrp.pl

Zamieszczono dnia: 2017-03-06

więcej ...


XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

26 czerwca 2016r. odbędzie się XXXV Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę w rocznicę 1050-lecia Chrztu Polski i 65-tą rocznicę powstania Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze.

Organizatorami pielgrzymki jest Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Zielonej Górze oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Program uroczystości:

08:50 - zbiórka uczestników na przy pierwszej stacji drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich

09:00 - Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich

10:00 - Procesja formuje się przy figurze Matki Bożej na placu Jasnogórskim

10:30 - Wprowadzenie Starszyzny Cechowej i pocztów sztandarowych przez o. Stanisława Rudzińskiego OSPPE
Wręczenie dyplomów - uhonorowanie Mistrzów Rzemiosła oraz uczniów przez Prezesa ZRP Jerzego Bartnika, Prezesa IRiP w Zielonej Górze Krzysztofa Hnata.

11:30 - Msza Święta koncelebrowana przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Adama Dyczkowskiego - diecezja zielonogórsko-gorzowska
Wręczenie najwyższych odznaczeń za Zasługi w Rozwoju Rzemiosła Lubuskiego oraz Związku Rzemiosła Polskiego - Prezes ZRP Jerzy Bartnik, Prezes IRiP Krzysztof Hnat.

13:30 - Po Mszy Świętej przejście ze sztandarami przed Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

Zamieszczono dnia: 2016-06-03

więcej ...


Pomieszczenie biurowe do wynajęcia!


Oferujemy do wynajęcia pomieszczenie biurowe (pokój)8m² na III piętrze,
w budynku Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.

Dogodna lokalizacja w centrum miasta, atrakcyjna cena!

Więcej informacji pod nr tel. (85) 74 36 250

Zamieszczono dnia: 2016-05-18

więcej ...


Konkurs "Oszczędzaj, chroniąc środowisko" - wyniki

Znamy wyniki konkursu " Oszczędzaj, chroniąc środowisko".

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom z naszego województwa !


W kategorii branża usług osobistych:

II miejsce Studio Przemian Dorota Szafran (Białystok)

III miejsce Salon Fryzjerski Małgorzata Sidorczuk (Siemiatycze)


Konkurs organizowany był w ramach projektu pod nazwą "Trzy kampanie integrujące przedsiębiorstwa sektora MSP i ich otoczenie w działaniach na rzecz ochrony środowiska." Realizowany przez Stowarzyszenie REFA Wielkopolska, Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji Ustawicznej TRANSFER oraz Związek Rzemiosła Polskiego.

Projekt miał na celu wsparcie we wprowadzaniu zmian, pozwalających efektywnie gospodarować zasobami i uczynić firmy proekologicznymi. Adresowany do małych i średnich przedsiębiorstw z 6 branż:
- spożywczej,
- usług osobistych,
- motoryzacyjnej,
- budowlanej,
- drzewnej,
- drukarskiej.

Zamieszczono dnia: 2016-04-21

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA - WYNIKI


W dniu 14.04.2016r. Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku organizowała XVI Ogólnopolski Konkurs wiedzy o zasadach BHP dla uczniów z zakładów rzemieślniczych "BEZPIECZNIE OD STARTU".


Do Konkursu na szczeblu regionalnym zgłosiło się 28 uczniów, z czego ostatecznie przystąpiło 23, kształcących się w zawodach tj.: fryzjer (5). cukiernik (2), mechanik pojazdów samochodowych (5), kucharz (7), elektryk (1), sprzedawca (1), lakiernik (1). monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych (1).

Wszyscy uczniowie rozwiązywali test pisemny, składający się z 40 pytań. Następie Komisja konkursowa wyłoniła sześciu uczniów z najlepszymi wynikami, którzy zakwalifikowali się do ścisłego finału.

W rozgrywce finałowej uczniowie odpowiadali na pytania ustne z prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy oraz pytania zawodowe.


Zwycięzcą Konkursu został Michał Zalewski - uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych w Augustowskim Centrum Edukacyjnym - Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 1 - mistrz szkolący Przemysław Jagłowski z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie.


II miejsce -Kacper Michał Jacuński - uczeń zawodu elektryk w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach - mistrz szkolący Józef Walicki z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach.

Pozostałe miejsca finałowej szóstki to:


III miejsce - Katarzyna Stryjewska - uczennica zawodu fryzjer - mistrz Grażyna Nartowicz z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach.


IV miejsce - Patrycja Filipek - uczennica zawodu kucharz - mistrz Adam Wojciech Podgórski z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Giżycku.


V miejsce - Edyta Wojno - uczennica zawodu fryzjer - mistrz Wiesława Jaskowska z Cechu Rzemiosł Różnych w Mońkach.


VI miejsce - Piotr Olchówka - uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych - mistrz Łukasz Limanowicz z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Giżycku.


Wszystkim uczestnikom wręczono pamiątkowe dyplomy, a sześciu najlepszych otrzymało nagrody rzeczowe ufundowane przez Państwową Inspekcję Pracy w Białymstoku oraz Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości.


Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc będą reprezentować Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku w Ogólnopolskim Konkursie, który odbędzie się 19 maja 2016 roku w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2016-04-15

więcej ...


Egzaminy w zawodzie KELNER


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku uprzejmie informuje, że w ślad za nowelizacją ustawy o rzemiośle (art. 3, ust 3a – tekst jednolity Dz.U. 2015 poz. 1182) Zarząd Związku Rzemiosła Polskiego Uchwałą Nr 6 z dnia 21 marca 2016 r. ustalił standardy wymagań egzaminacyjnych na egzamin mistrzowski i egzamin czeladniczy przeprowadzany przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych w zawodach: operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych, podkuwacz koni oraz kelner.

W związku z powyższym Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku od miesiąca czerwca 2016 r. będzie przeprowadzała egzaminy w zawodzie kelner (kod zawodu 513101) na poziomie czeladniczym (nr standardu 132/cz) i mistrzowskim (nr standardu 132/m).

Zamieszczono dnia: 2016-04-05

więcej ...


Seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich


Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości ogłasza nabór na seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich.

Istnieje możliwość organizacji seminariów w dni powszednie lub w weekendy w zależności od potrzeb zainteresowanych uczestników.

Czas trwania seminarium: 8h

Koszt : 120 zł/os

Szczegółowych informacji udzielamy pod numerem tel. (85) 74 36 066

e-mail: izba@rzemioslo.bialystok.pl

lub osobiście w pokoju 25 w siedzibie Izby.

Zamieszczono dnia: 2016-03-14

więcej ...


XVI OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY o BHP


Dnia 14 kwietnia 2016r. o godzinie 10:00 w siedzibie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości odbędzie się XVI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy "BEZPIECZNIE OD STARTU".

Zgłoszenia za pośrednictwem Cechu lub Szkoły przyjmujemy do 01 kwietnia 2016r.

Zachęcamy wszystkich uczniów rzemiosła do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy oraz z prawa pracy. W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I - III. Najlepsi laureaci otrzymają cenne nagrody.

Więcej informacji o Konkursie można uzyskać w Izbie /tel. 85 74 36 141/, najbliższym Cechu lub na stronie www.zrp.pl

Zamieszczono dnia: 2016-02-15

więcej ...


WOLNE LOKALE DO WYNAJĘCIA


Oferujemy do wynajęcia pomieszczenia biurowe w budynku przy ul. Warszawskiej 6 ( III piętro). Atrakcyjna lokalizacja w centrum miasta.

Więcej informacji pod nr tel. (85) 74 36 250 i (85) 743 35 403 lub osobiście w pok. 26 (I piętro).

Możliwość negocjacji cen.

Zamieszczono dnia: 2015-12-30

więcej ...


PRACODAWCA PRZYJAZNY RODZINIE GALA KONKURSU

W dniu 23.06.2015 r. w Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku odbyła się uroczysta gala Konkursu „Pracodawca Przyjazny Rodzinie 2015” . Honorowy Patronat nad Konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski

Wśród firm nominowanych do tytułu "Pracodawca Przyjazny Rodzinie 2015" w kategorii pracodawca z sektora prywatnego zatrudniający do 50 osób na umowę o pracę:

a. KON-STOL S.C.
b. QCHNIA
c. STOWARZYSZENIE WSPIERANIA AKTYWNOŚCI NIEPEŁNOPSPRAWNYCH INTELEKTUALNIE „AKTYWNI”

Zwycięzcą w tej kategorii została firma QCHNIA!

Wśród firm nominowanych do tytułu "Pracodawca Przyjazny Rodzinie 2015" w kategorii pracodawcy z sektora prywatnego zatrudniający powyżej 50 osób na umowę o pracę:

a. ADAMPOL SA
b. DAN-WOOD SA
c. UNIBEP SA

Zwycięzcą w tej kategorii została firma ADAMPOL S.A.

Wśród firm nominowanych do tytułu "Pracodawca Przyjazny Rodzinie 2015" w kategorii pracodawca z sektora publicznego:

a. CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W BIAŁYMSTOKU
b. POWIATOWY URZĄD PRACY W ZAMBROWIE
c. POWIATOWY URZĄD PRACY W SOKÓŁCE

Zwycięzcą w tej kategorii zostało CENTRUM KSZTAŁCENIA USTAWICZNEGO W BIAŁYMSTOKU!

Wszystkim firmom nominowanym oraz zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!

Galeria zdjęć: http://www.partnerstwolokalne.com/gala/gala.html

Zamieszczono dnia: 2015-07-10

więcej ...


XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę

Pod hasłem „Rzemiosło wierne Chrystusowi, Ewangelii i Maryi” w dniu 28 czerwca br. odbędzie się XXIV Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę. Organizatorem pielgrzymki jest Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku oraz Cech Rzemiosł Różnych w Starogardzie Gdańskim.

Program pielgrzymki:

*9.00 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich

*10.30 – Wprowadzenie Starszyzny Cechowej i pocztów sztandarowych

*11.00 – Uhonorowanie mistrzów rzemiosła oraz uczniów na Szczycie Jasnogórskim

*11.30 – Msza Św. koncelebrowana przez ks. bpa dra Ryszarda Kasynę - Biskupa Pelplińskiego

*13.30 Przejście ze sztandarami przed obraz Matki Bożej Częstochowskiej

Zamieszczono dnia: 2015-06-15

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

W dniu 10 czerwca 2015 r. o godz. 10.30 w lokalu "CECHOWA" przy ul. Warszawskiej 6 odbył się Zjazd Delegatów, członków Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Delegaci wysłuchali m.in. sprawozdania z działalności organów statutowych Izby oraz wyników finansowych za 2014 r. Zatwierdzili też plany finansowe na 2015 r. i uchwalili wys. składek na FOS. Zjazd był też doskonałą okazją do omówienia wszystkich bieżących spraw będących przedmiotem zainteresowania środowiska.

Zamieszczono dnia: 2015-06-15

więcej ...


Zaproszenie do udziału w Europejskim Tygodniu Kompetencji organizowanym w Białymstoku w dniach 22-26 czerwca 2015r. z udziałem partnerów z Europy


Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr w imieniu Partnerów: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, Narodowego Forum Doradztwa Kariery oraz Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku ma zaszczyt zaprosić do udziału w Europejskim Tygodniu Kompetencji organizowanym w Białymstoku w dniach 22-26 czerwca 2015r. z udziałem partnerów z Europy (Belgia, Francja, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy). Europejski Tydzień Kompetencji to zintegrowany cykl konferencji podsumowujących 9 projektów innowacyjnych, ponadnarodowych oraz pilotażowych oferujących nowe metody walidacji, potwierdzania i zarządzania kompetencjami w regionie kierowany jest do 3 kluczowych grup interesariuszy systemu kształcenia

FIRMA – kompetencje dla firm i organizacji (dzień główny 23.06.2015)

EDUKACJA – kompetencje w procesach doradztwa i aktywizacji zawodowej (dzień główny 24.06.2015)

PARTNERSTWO – kompetencje dla regionów w polityce lokalnej (dzień główny 25.06.2015)


Konferencja prowadzona będzie w formie bogatego programu 6 sesji plenarnych oraz 15 równoległych sesji tematycznych (sesje panelowe do wyboru) prowadzonych w nowoczesnych i reprezentacyjnych miejscach Białegostoku i realizowanych z udziałem ponad 300 uczestników, w tym 20 szkół zawodowych, 100 rzemieślników i pracodawców, 100 instytucji rynku pracy i polityki społecznej).

Serdecznie zapraszamy do udziału w pierwszym dniu Europejskiego Tygodnia Kompetencji z udziałem pracodawców, uczelni oraz instytucji otoczenia biznesu a w szczególności do udziału w sesjach panelowych do wyboru.

Serdecznie zapraszamy do udziału w drugim dniu Europejskiego Tygodnia Kompetencji z udziałem kluczowych szkół zawodowych, doradców kompetencji oraz trenerów zawodu z instytucji szkoleniowych i rynku a w szczególności do udziału w sesjach panelowych.

Serdecznie zapraszamy do udziału w trzecim dniu Europejskiego Tygodnia Kompetencji z udziałem samorządów regionalnych, powiatowych i gminnych oraz publicznych instytucji rynku pracy i polityki społecznej a w szczególności do udziału w sesjach panelowych do wyboru.

Uczestnicy sesji panelowej rozpoczną konferencję o godzinie 9.00 w Hotelu Gołębiewskim poprzez udział w sesji plenarnej z udziałem Gości zagranicznych, ekspertów krajowych oraz decydentów. Organizator zapewnia transfer specjalnym autobusem bezpośrednio z hotelu w miejsce organizacji sesji panelowej oraz powrotnie na obiad i sesję plenarną podsumowującą w Hotelu Gołębiewskim. Transport realizowany będzie legendarnymi autobusami zabytkowymi lub hybrydowymi pozostających w zasobach KZK z asystą kultowych samochodów przygotowanych przez miłośników i pasjonatów solidnej marki zrzeszonych w Moto Retro Białystok. W załączeniu szczegółowa propozycja merytoryczna Europejskiego Tygodnia Kompetencji, z opisem Państwa sesji panelowej i powiązanych z nią sesji plenarnych.

W ramach sesji panelowych zaplanowano także prace warsztatowe w branżowych zespołach eksperckich, których celem będzie wypracowanie wspólnych planów działań na lata 2015-2020 oraz konsultacje z przedstawicielami instytucji wdrażających programy unijne w kraju i regionie. Jesteśmy przekonani, iż Europejski Tydzień Kompetencji będzie inspiracją do podejmowania nowych wyzwań na rynku pracy oraz okazją do poszukiwania bardziej skutecznych form partnerskiej działalności w obliczu zmian gospodarczych i demograficznych.

Z poważaniem:
Elżbieta Barbara Romańczuk
Dyrektor Departamentu EFS
Urząd Marszałkowski Woj. Podlaskiego

Janina Mironowicz
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku

prof. nadzw. dr hab. Bogusław Plawgo
Prezes Białostockiej Fundacji Kształcenia Kadr Uniwersytet w Białymstoku

Udział w konferencji jest bezpłatny a liczba miejsc ograniczona. W celu potwierdzenia udziału prosimy o rejestrację do dnia 12 czerwca 2015 roku z wyborem sesji panelowej poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy*. Pytania i sugestie programowe: fundacja@bfkk.pl lub telefoniczne: 85 653 77 00. Informacji organizacyjnych udziela Sekretariat Fundacji BFKK oraz sekretarz ponadnarodowy: Anna Moczulewska telefon: +48 601803341. Zapraszamy do szerszego udziału w Europejskim Tygodniu Kompetencji poprzez zgłoszenia na dodatkowe sesje panelowe w kolejnych dniach korzystając z opcji dodatkowych w ramach rejestracji internetowej oraz możliwości noclegu w Hotelu Gołębiewskim. Aktualny program tygodniowy dostępny jest na stronie internetowej www.bfkk.pl

* Internetowy formularz zgłoszeniowy dostępny będzie od dnia 1 czerwca 2015 roku na stronie internetowej: www.bfkk.pl/etk.

W przypadku braku możliwości rejestracji internetowej prosimy o przesłanie załączonego do zaproszenia formularza w wersji papierowej faksem: 85 732 95 05 lub zeskanowanego formularza mailem: fundacja@bfkk.pl. Wszelkiego wsparcia w rejestracji udzieli Sekretariat BFKK: 85 653 77 00, ul. Spółdzielcza 8, 15-441 Białystok

Zamieszczono dnia: 2015-06-09

więcej ...


Zaproszenie do udziału w konkursie „PRACODAWCA PRZYJAZNY RODZINIE”

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku jako Lider Projektu „Partnerstwo Lokalne na rzecz zatrudnienia przyjaznego rodzinie” zaprasza pracodawców z sektora MSP zatrudniających pracowników na umowę o pracę, prowadzących działalność na obszarze województwa podlaskiego do udziału w konkursie: „PRACODAWCA PRZYJAZNY RODZINIE”

Celem konkursu jest upowszechnianie wiedzy i najlepszych doświadczeń praktycznych w zakresie stosowania rozwiązań sprzyjających godzeniu pracy z życiem rodzinnym pracowników poprzez wyróżnianie organizacji, które odnoszą sukcesy w tym obszarze zarządzania zasobami ludzkimi. W Konkursie mogą brać udział pracodawcy zatrudniający osoby na umowę o pracę, zarówno z sektora prywatnego (w tym instytucje i organizacje pozarządowe), jak również z sektora publicznego (administracja samorządowa i państwowa).

Konkurs organizowany jest w trzech etapach przeprowadzanych w określonych poniżej terminach:

ETAP I: Zgłoszenie udziału w Konkursie i samoocena na podstawie ankiety (termin: 20 kwietnia – 13 maja 2015 r.) Przedstawiciele firm, które przejdą do II etapu Konkursu wezmą udział w wizycie studyjnej do Niemiec (Hamburg) w dniach 1-3 czerwca br., celem poznania dobrych praktyk w zakresie zatrudnienia przyjaznego rodzinie.

ETAP II: Badanie oceniające uczestników Konkursu przez ekspertów oceniających i sporządzenie listy rankingowej (termin: 14-22 maja 2015 r.)

ETAP III: Ocena przez Kapitułę Konkursu i wyłonienie laureatów (termin: 26-30 maja 2015 r.)

Przedstawienie wyników Konkursu oraz nadanie tytułów odbędzie się podczas uroczystej Gali Konkursowej „Pracodawca Przyjazny Rodzinie”, która odbędzie się w dniu 23 czerwca 2015 roku.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz ankieta zgłoszenia do Konkursu znajdują się na stronie: http://www.partnerstwolokalne.com

Przedstawiciele pracodawców, którzy zgłoszą się do Konkursu, wezmą udział w wizycie studyjnej do Niemiec w daniach 1-3 czerwca br.

Zamieszczono dnia: 2015-04-24

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA - WYNIKI

16 kwietnia br. uczniowie rzemiosła rywalizowali o prawo reprezentowania regionu w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „BEZPIECZNIE OD STARTU”, który odbędzie się w Warszawie w dniu 19 maja 2015 r.

Nasz region reprezentować będą:

1. Alicja Baczewska – uczennica zawodu cukiernik odbywająca praktyczną naukę zawodu w zakładzie mistrzyni Haliny Cybuly z Cechu Rzemiosł Różnych w Grajewie i pobierająca naukę teoretyczną w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Wojewodzinie – zdobywczyni I miejsca.

2. Dariusz Krawiel - uczeń zawodu cukiernik, odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładzie mistrzyni Teresy Komar z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku i pobierający naukę teoretyczną w Zespole Szkół Zawodowych nr 5 w Białymstoku– zdobywca II miejsca.

Pozostałe miejsca finałowej szóstki to:

3. Michał Kacper Jacuński – uczeń zawodu elektryk – mistrz Józef Walicki z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach.
4. Karolina Pijanowska – uczennica zawodu kucharz – mistrz Andrzej Leszczyński z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie.

5. Michał Zalewski – uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych – mistrz Przemysław Jagłowski z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie

6. Robert Klepacki – uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych – mistrz Marek Rytelewski z Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zambrowie..

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2015-04-17

więcej ...


Rostrzygnięcie konkursu „JAKIE ZNASZ ZAWODY?”

W dniu 9 kwietnia 2015 r. w siedzibie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku odbył się regionalny etap konkursu „JAKIE ZNASZ ZAWODY?”

Prace nadesłane z całego województwa podlaskiego oceniane były w 2 kategoriach:

• plastycznym - przeznaczonym dla dzieci przedszkolnych,
• fotograficznym – przeznaczonym dla uczniów szkół podstawowych,

W komisji oceniającej prace zasiedli:

1. Iwona Lenart - – Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku,
2. Grzegorz Jarmocewicz – Białystok Interphoto, Dyr. Artystyczny Festiwalu,
3. Wojciech Koronkiewicz – dziennikarz,
4. Ewa Mróczyńska – Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku

W kategorii plastycznej wśród 71 nadesłanych prac I miejsce przyznano Amelii Wiszowatej za pracę „Garncarz” z Szkoły Podstawowej nr 47 im . J. K. Branickiego w Białymstoku, II miejsce zajęła Natalia Nierod za pracę „Cukiernik” z Przedszkola nr 3 w Sokółce, III miejsce zajął Eryk Jan Pietrasz za pracę „Mechanik pojazdów samochodowych” z Przedszkola Samorządowego nr 58 Integracyjnego im. J. Wilkowskiego w Białymstoku ponadto komisja postanowiła wyróżnić siedem dodatkowych prac.

W kategorii fotografii z 2 nadesłanych prac I miejsce zajęła Iga Bołtromiuk za pracę „Szklarz” z Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku, III miejsce zajęła Maja Bołtromiuk za pracę „Wizażystka” z Szkoły Podstawowej nr 34 w Białymstoku.

GRATULUJEMY!

Zamieszczono dnia: 2015-04-10

więcej ...


Konferencja zawodowa "Kształcenie zawodowe - egzaminy zewnętrzne - rynek pracy"

20 marca 2015 roku w Parku Naukowo-Technologicznym w Białymstoku, ul. Żurawia 71 odbyła się XI edycja konferencji zawodowej "Kształcenie zawodowe - egzaminy zewnętrzne - rynek pracy" pt. "Białystok buduje przedsiębiorczość".

W konferencji wzięli udział: goście z Litwy i Hiszpanii, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorcy, dyrektorzy, nauczyciele.

Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski dziesięciu białostockim przedsiębiorcom wręczył statuetki „Pracodawca Przyjazny Edukacji”. Zostali oni docenieni za wkład w kształcenie zawodowe młodzieży oraz doskonalenie nauczycieli.

Statuetki „Pracodawca Przyjazny Edukacji” otrzymali m. in.:
- Paweł Jacek Drezner – właściciel Zakładu Cukierniczego Drezner Paweł,
- Mieczysław Wasilewski – Wasilewski i Syn Sp. z o. o., "

Zamieszczono dnia: 2015-03-30

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA - WYNIKI

2 kwietnia br. uczniowie rzemiosła rywalizowali o prawo reprezentowania regionu w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych „BEZPIECZNIE OD STARTU”, który odbędzie się w Warszawie w dniu 15 maja 2014 r.

Nasz region reprezentować będą:
1.Alicja Baczewska – uczennica zawodu cukiernik odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładzie mistrzyni Haliny Cybuly z Cechu Rzemiosł Różnych w Grajewie i pobierająca naukę teoretyczną w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Wojewodzinie – zdobywczyni I miejsca.
2.Katarzyna Zagubin - uczennica zawodu elektromechanik, odbywająca praktyczną naukę zawodu w zakładzie mistrza Marka Borysiuka z Cechu Rzemiosł Różnych w Siemiatyczach i pobierająca naukę teoretyczną w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Siemiatyczach – zdobywczyni II miejsca.

Pozostałe miejsca finałowej szóstki to:
3. Daria Święcka – uczennica zawodu fryzjer – mistrzyni Joanna Tomaszewska z Cechu w Suwałkach i Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach
4. Dariusz Krawiel – uczeń zawodu cukiernik – mistrzyni Teresa Komar z Cechu w Białymstoku.
5. Ewelina Franko – uczennica zawodu cukiernik – mistrz Szymon Kopiczko z Cechu w Suwałkach i Zespołu Szkół Technicznych w Suwałkach
6. Magdalena Wierszko – uczennica zawodu fryzjer – mistrzyni Rozalia Sidorska z Cechu w Bielsku Podlaskim.

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2014-04-03

więcej ...


Związek Rzemiosła Polskiego rozpoczął realizację nowego projektu w ramach POKL

Rozpoczął się projekt „WKDS-spójność dialogu”, realizowany przez Związek Rzemiosła Polskiego , współfinansowany z Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet V. Dobre rządzenie, Działanie 5.5. Rozwój dialogu społecznego, 5.5.2. Wzmocnienie uczestników dialogu społecznego.

Celem projektu jest zapewnienie spójności struktur dialogu społecznego na poziomie regionalnym poprzez promocję, sesje konsultacyjne, szkolenia dla struktur Związku Rzemiosła Polskiego i organizacji reprezentatywnych partnerów społecznych w całym kraju.

Ustawa o Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego nie wyczerpują możliwość współdziałania administracji rządowej z WKDS-ami. Wśród organizacji pracodawców panuje przekonanie, że dialog w regionie służy jedynie wyrażaniu opinii w sprawach spornych. Przekonanie to należy zmienić, wzmacniając udział ekspertów ZRP w nowoczesnym dialogu społecznym na poziomie regionalnym, co będzie miało istotny wpływ na przełożenie organów władz publicznych wobec stanowisk i opinii WKDS-ów.

Projekt poprzez szereg działań, takich jak szkolenia eksperckie, działania promocyjne, poprawienie przepływu informacji między partnerami (stworzenie sieci intranet) oraz publikacje przyczyni się do wsparcia dialogu społecznego w regionach. Wypracowane zostaną także rozwiązania umożliwiające udoskonalanie obecnie istniejących przepisów o Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz Wojewódzkich Komisjach Dialogu Społecznego.

Zamieszczono dnia: 2014-02-19

więcej ...


XIV OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O BHP

2 kwietnia 2014 r. o godz. 10.00 w siedzibie Izby odbędzie się edycja regionalna XIV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych pod hasłem „Bezpiecznie od startu”.

Zgłoszenia, za pośrednictwem Cechu lub Szkoły, przyjmujemy do dnia 26 marca 2014 r.

Zachęcamy wszystkich uczniów rzemiosła do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy oraz z prawa pracy. W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I - III. Najlepsi laureaci otrzymają cenne nagrody.

Więcej informacji o Konkursie można uzyskać w Izbie /tel. 85 74 36 141/, najbliższym Cechu lub na stronie www.zrp.pl

Zamieszczono dnia: 2014-02-19

więcej ...


Sprawdzian przedegzaminacyjny dla uczniów w zawodzie fryzjer

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku informuje, że organizuje sprawdzian przedegzaminacyjny uczniów w zawodzie fryzjer. Uczniowie będą wykonywali tylko część zadań etapu praktycznego egzaminu czeladniczego w zawodzie fryzjer, tj. tych które sprawiają największe problemy podczas egzaminu.

Będą to:
1. Wyciskanie fal na mokro – 30 min.
2. Nakręcenie pierścieni płaskich do fal – 20 min
3. Strzyżenie fryzury męskiej klasycznej – włosy na karku wycieniowane, bez użycia maszynki – 30 min. (Proszę uwzględnić długość włosów modela lub główki niezbędnej do wykonania zadania)

Ponadto Komisja Branżowa Fryzjerów przygotuje prezentację pokazową dotyczącą nakręcenia trwałej ondulacji, nakręcania pierścieni spiralnych do fal, a także omówi technikę wykonania zadań etapu praktycznego egzaminu czeladniczego.

Do wykonania zadań niezbędne są główki treningowe lub model. Uczniowie proszeni są o posiadanie narzędzi pracy i materiałów podobnie jak na egzaminie, tj. wałków do trwałej, grzebieni, szpilki do wykonania pierścieni, nożyczki do strzyżenia włosów, suszarkę do włosów, szczotkę do modelowania oraz okrycie ochronne.

Do sprawdzianu zobowiązani są przystąpić uczniowie III roku.

Sprawdzian odbędzie się w Białymstoku w dniu 11 marca 2014 r. o godz. 10:00 w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie ul. Supraślska 21

Zamieszczono dnia: 2014-02-19

więcej ...


Manifest Rzemiosła Polskiego

Pod honorowym patronatem Wicepremiera Janusza Piechocińskiego w dniu 18 listopada 2013 r. odbyła się w Sejmie konferencja „Rzemiosło dla gospodarki, rynku pracy i edukacji. Związek Rzemiosła Polskiego w działaniu od 80 lat".

Organizatorami konferencji był Związek Rzemiosła Polskiego oraz Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Rzemiosła Polskiego. Wśród zaproszonych gości obecni byli Wicepremier Janusz Piechociński oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak Kamysz.

Wszyscy uczestnicy konferencji podpisali się pod Manifestem Rzemiosła Polskiego, w którym czytamy m.in.:

„My rzemieślnicy, - mikro i mali producenci i usługodawcy, jesteśmy niezbędnym filarem polskiej gospodarki. Budujemy trwały kapitał społeczny i gospodarczy. Pielęgnując tradycje, korzystając z doświadczeń pokoleń patrzymy w przyszłość. Jakość, niepowtarzalność, pasja, elastyczność, kreatywność, innowacyjność na miarę potrzeb firmy i jej klientów, relacje mistrz-uczeń, szacunek dla pracy, otwartość na potrzeby społeczności lokalnych - to nasza wizytówka.

Oferujemy młodzieży i dorosłym praktyczną naukę zawodu w naturalnym środowisku pracy, zapewniając im mocna pozycję na polskim i zagranicznych rynkach pracy... Cenimy dialog i współdziałanie. Jesteśmy niezmiennie przygotowani i otwarci na współpracę z instytucjami rządowymi, samorządowymi, parlamentarzystami , partnerami społecznymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego... Apelujemy do wszystkich o włączenie się w tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi rodzimych przedsiębiorstw, w tym rzemieślniczych, jako gwarantów siły gospodarczej Polski i bezpiecznej przyszłości pokoleń."

Zamieszczono dnia: 2013-11-19

więcej ...


Michał Kryszeń - Nauczyciel Mądry Sercem

We wtorek 22 października 2013 r. Mistrz Cukiernik - Pan Michał Kryszeń odebrał statuetkę Nauczyciel Mądry Sercem. To wyróżnienie dla białostockich pedagogów, którzy uczą i mądrze kierują uczniami. Mobilizują młodzież do działania, pracy i rozwoju. Są autorytetem i ideałem. Pan Michał Kryszeń - nauczyciel, który w procesie nauczania nie ogranicza się do przygotowania zawodowego, ale bardzo angażuje się w przygotowanie swoich uczniów do pełni życia zawodowego zatrudniając ich, pomagając założyć własną firmę oraz ułatwić start w dorosłość. Wielu z jego uczniów to wychowankowie domu dziecka. O długoletniej więzi z mistrzem szkolącym świadczą powroty jego byłych uczniów z prośbą o zostanie ojcem chrzestnym, zaproszeniami na wesela i inne uroczystości rodzinne. Jest znakomitym wychowawcą młodzieży i stanowi wzór dla innych prowadzących nie tylko przygotowanie zawodowe.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski statuetki wręczył po raz siódmy. Uroczystej gala odbyła się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, której towarzyszył spektakl pt. Ku mądrości serca.

Zamieszczono dnia: 2013-10-23

więcej ...


DZIEŃ NAUCZYCIELA - MISTRZA ZAWODU

W Hotelu „ZBYSZKO” w Nowogrodzie, w dniu 12 października 2013 r. na uroczystym balu z okazji DNIA NAUCZYCIELA - MISTRZA ZAWODU, spotkali się uczestnicy procesu kształcenia zawodowego: mistrzowie, członkowie komisji egzaminacyjnych, przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego oraz organizacji rzemieślniczych.

Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie najbardziej zasłużonych Mistrzów wysokimi odznaczeniami rzemieślniczymi: m.in. platynowymi, złotymi i srebrnymi Medalami im. Jana Kilińskiego, Honorową Odznaką Rzemiosła oraz Złotymi Odznakami za Szkolenie Uczniów.

Najwyższym wyróżnieniem za zasługi dla rzemiosła polskiego – Szablą Kilińskiego zostali uhonorowani Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Ełku Pan Lech Janczak oraz Dyrektor Podlaskiego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku Pan Zenon Buńkowski.

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

Zamieszczono dnia: 2013-10-16

więcej ...


Cech Rzemiosł Różnych w Mońkach – Mecenasem Wiedzy

Cech Rzemiosł Różnych w Mońkach przyłączył się do kampanii Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej "Czytam, więc wiem”. Kampania skierowana jest do uczniów, nauczycieli i dyrektorów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z województwa podlaskiego, a jej celem jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, a co za tym idzie kształtowanie obywatelskiego społeczeństwa wiedzy. U podstaw założeń kampanii leży idea powiązania firmy i szkoły z jednej miejscowości, ulicy i promocja tych przedsiębiorców, którzy aktywnie udzielają się społecznie.

Zamieszczono dnia: 2013-10-08

więcej ...


PRZYSZŁOŚĆ EDUKACJI ZAWODOWEJ – lokalne partnerstwo na rzecz zwiększenia adaptacyjności nauczycieli zawodowych

Projekt współpracy ponadnarodowej „PRZYSZŁOŚĆ EDUKACJI ZAWODOWEJ – lokalne partnerstwo na rzecz zwiększenia adaptacyjności nauczycieli zawodowych” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowany jest przez Izbę Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Organizację Międzyzakładową NSZZ "Solidarność" Pracowników Oświaty i Wychowania w Białymstoku oraz partnerstwie ponadnarodowym z Parlamentem Hanzeatyckim.

Celem projektu jest wypracowanie rozwiązań i rekomendacji formalno-prawnych związanych z modernizacją szkół zawodowych oraz adaptacyjnością pracowników oświaty w oparciu o zawiązane partnerstwo związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organów prowadzących szkoły zawodowe.

Zapraszamy do udziału w Partnerstwach Lokalnych:

    Modernizacja & Adaptacja na rzecz modernizacji szkół zawodowych oraz adaptacyjności pracowników oświaty z udziałem związku zawodowego pracowników oświaty, rzemiosła oraz organów prowadzących wraz z uczestnictwem w cyklu 10 spotkań grupy roboczej


    Reorientacja & Outplacement na rzecz nowych modeli reorientacji i outplacementu dla nauczycieli zawodowych zagrożonych bezrobociem lub zwalnianych w wyniku modernizacji, likwidacji szkoły wraz z uczestnictwem w cyklu 10 spotkań grupy roboczej


oraz do udziału w szkoleniach:
    „Zarządzanie oświatą poprzez partnerstwa lokalne” - 16 godzinne szkolenie wyjazdowe dla pracowników organów prowadzących oraz kadry administracyjnej szkół zawodowych

    „Organizacja i formy świadczenia pracy w szkolnictwie zawodowym w kontekście finansowania oświaty oraz współpracy na styku oświaty, rzemiosła i instytucji szkoleniowych” - 16 godzinne szkolenie wyjazdowe dla kadry administracyjnej szkół zawodowych

    „Programy rozwojowe szkół zawodowych w oparciu o współpracę z pracodawcami i rzemiosłem” - 32 godzinne szkolenie wyjazdowe dla kadry administracyjnej i dydaktycznej szkół zawodowych

    „Trener zawodu w rzemiośle i instytucjach szkoleniowych” - 32 godzinne szkolenie wyjazdowe dla nauczycieli zawodowych, przygotowujące do nauczania zawodu poza szkołą zawodową, z uwzględnieniem edukacji na rzecz przedsiębiorczości

    „e-Edukator na rzecz rzemiosła i kształcenia ustawicznego” - 16 godzinne szkolenie wyjazdowe wraz z 32 godzinnym kontentem nauki zdalnej przygotowujące do nauki zawodu i tworzenia zdalnych instruktarzy (tutoriali)

    „Certyfikator zawodu” - 32 godzinne szkolenie wyjazdowe przygotowujące do potwierdzania kwalifikacji w rzemiośle oraz kwalifikacji nieformalnych z uwzględnieniem zadań zawodowych


Wszystkim uczestnikom Partnerstw lokalnych oraz szkoleń oferujemy udział w zagranicznych wyjazdach studyjnych.

Zamieszczono dnia: 2013-09-05

więcej ...


PODLASKI PROJEKT NAJLEPSZY W KRAJU

Innowacyjny projekt ponadnarodowy realizowany przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr we współpracy z Izbą Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Parlamentem Hanzeatyckim z Niemiec i Applied Vocational Psychology and Policy Research Unit z Luksemburga został wybrany głównym laureatem ogólnopolskiego konkursu "Regaty Rozwoju - Liderzy Innowacji i Współpracy Ponadnarodowej PO KL 2007-2013" zajmując pierwsze miejsce w kategorii Liderzy Innowacji.

W ramach projektu "Innowacje Rynku Pracy" wypracowano w oparciu o współpracę ponadnarodową, a następnie z sukcesem przetestowano trzy modele promocji zatrudnienia osób bezrobotnych w trudnej sytuacji na rynku pracy w zawodach ginących, mało popularnych i niszowych oferując doradcom zawodowym, nauczycielom zawodów rzemieślniczych oraz instytucjom rynku pracy zestaw bezpłatnych narzędzi diagnostycznych, doradczych, edukacyjnych i kooperacyjnych na rzecz promocji zawodów rzemieślniczych.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odbioru bezpłatnych publikacji "Innowacyjne metody promocji zatrudnienia w zawodach ginących, mało popularnych i niszowych" oraz do korzystania z bezpłatnych produktów finalnych dostępnych na stronie internetowej:

www.innowacjerynkupracy.pl

Zamieszczono dnia: 2013-06-28

więcej ...


NOWE WŁADZE SAMORZĄDOWE IZBY

W dniu 20 czerwca 2013 r. Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych dokonał wyboru nowych przedstawicieli do organów statutowych Izby. Funkcję Prezesa Zarządu Izby po raz kolejny powierzono Panu Zbigniewowi Lanartowi.

Pozostali członkowie Zarządu to:
Andrzej Lewkowicz – Z-ca Prezesa
Kazimierz Sałacki – Z-ca Prezesa
Ireneusz Bartoszewicz - Z-ca Prezesa
Ryszard Berensztejn
Roman Godlewski
Witold Kondratiuk
Leszek Choiński
Zbigniew Borkowski

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
- Mirosław Kobus - Przewodniczący,
- Wiesław Kaźmierczak - Z-ca Przewodniczącego,
- Jan Chojnowski,
- Andrzej Dudek ,
- Tadeusz Radziszewski.

W skład Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego weszli:
- Zofia Szymańska - Przewodniczący,
- Sylwester Modelewski - Z-ca Przewodniczącego,
- Zbigniew Milejczyk
- Zenon Lange
- Piotr Kurak

Zamieszczono dnia: 2013-06-26

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW i SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

W dniu 20.06.2013 r. o godz. 10.30 w lokalu "CECHOWA" przy ul. Warszawskiej 6 odbędzie się Zjazd Delegatów, członków Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.

Delegaci dokonają wyboru Prezesa Zarządu Izby oraz członków Komisji Rewizyjnej wysłuchają m.in. sprawozdania z działalności organów statutowych Izby oraz wyników finansowych za 2012 r. Zatwierdzą też plany finansowe na 2013 r. i uchwalą wys. składek na FOS.

Zamieszczono dnia: 2013-06-18

więcej ...


KONFERENCJA PODSUMUWUJĄCA PROJEKT

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości Białymstoku oraz Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr zapraszają do udziału w ponadnarodowej konferencji upowszechniającej produkty finalne projektu „INNOWACJE RYNKU PRACY – testowanie i wdrażanie nowych metod promocji w zawodach niszowych, ginących i mało popularnych”

w dniu 25 czerwca 2013 roku, godzina 9.30
Restauracja Trzy Po Trzy, ul Mickiewicza 47, Białystok

W Konferencji wezmą udział doradcy zawodowi, doradcy biznesowi, trenerzy i edukatorzy w rzemiośle oraz przedstawiciele instytucji rynku pracy, instytucji szkoleniowych, przedsiębiorców, organizacji pracodawców i organizacji pozarządowych związanych z problematyką promocji zatrudnienia grup w szczególnej sytuacji na rynku pracy oraz rozwoju przedsiębiorczości i rzemiosła w regionie. W tym interdyscyplinarnym gronie omówione zostaną możliwości zastosowana innowacyjnych rozwiązań wypracowanych w projekcie w praktyce społecznej i gospodarczej naszego regionu. W programie przewidziano prezentację 9 produktów finalnych innowacyjnego projektu oraz wystąpienia gości zagranicznych z krajów Unii Europejskiej (Niemcy, Francja, Austria) z ramienia partnerów ponadnarodowych współpracujących przy adaptacji i testowaniu prezentowanych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, iż spotkanie to będzie dla Państwa inspiracją do podejmowania nowych wyzwań na rynku pracy oraz okazją do poszukiwania bardziej skutecznych form działalności w obliczu globalnych zmian.

Potwierdzenie uczestnictwa prosimy przesłać do dnia 18 czerwca 2013 (wtorek) do godz. 15.00
na adres: izba@rzemioslo.bialystok.pl
lub tel./fax: (85) 74-36-141

Zamieszczono dnia: 2013-06-14

więcej ...


XXXII OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA POLSKIEGO na JASNĄ GÓRĘ

W imieniu Izby Rzemieślniczej Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie – organizatora XXXII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego na Jasną Górę – zapraszamy Państwa na coroczne pielgrzymowanie środowiska rzemieślniczego do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej. Główne uroczystości pielgrzymkowe odbędą się 30 czerwca 2013 roku.

Program Pielgrzymki:

8.40 - Zbiórka uczestników przy Katedrze

9.00 - Przemarsz delegacji Aleja Jasnogórską - w trakcie przemarszu złożenie kwiatów pod pomnikiem Bł. Jana Pawła II

11:00 - Wprowadzenie sztandarów przez Ojca Jana Golonkę

11:15 - Msza św. koncelebrowana przez Ks. Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę - Metropolitę Szczecińsko-Kamieńskiego

13:00 - Przejście ze sztandarami przed Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zamieszczono dnia: 2013-06-13

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA - WYNIKI

10 kwietnia br. uczniowie rzemiosła rywalizowali o prawo reprezentowania regionu w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych, który odbędzie się w Warszawie w dniu 15 maja 2013r.

Nasz region reprezentować będą:
1. Tadeusz Szymakowski - uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych - mistrz Marian Juchniewicz z Cechu w Giżycku i ZSZ w Giżycku – zdobywca I miejsca,
2. Ewa Ewelina Krotoszyńska - uczennica zawodu kucharz – mistrz Mariusz Haraburda Cechu w Augustowie i ZSZ w Augustowskim Centrum Edukacyjnym, - zdobywczyni II miejsca.

Pozostałe miejsca finałowej szóstki to:
3. Przemysław Polak – uczeń zawodu elektryk – mistrz Andrzej Przystupa z Cechu w Ciechanowcu i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu
4. Martyna Płaczek – uczennica zawodu fryzjer – mistrz Agnieszka Glinojecka z cechu w Łomży i ZSZ ZDZ w Łomży
5. Adam Krotoszyński – uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych – mistrz Jarosław Grześko z Cechu w Augustowie i ZSZ w Augustowskim Centrum Edukacyjnym
6. Michał Sałach – uczeń zawodu lakiernik samochodowy – mistrz Dariusz Ferdyn z Podlaskiego Cechu w Białymstoku i ZSZ nr 5 w Białymstoku

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2013-04-11

więcej ...


KONKURS – MIKROPRZEDSIĘBIORCA ROKU

Mikroprzedsiębiorca Roku to konkurs organizowany przez Fundację Kronenberga przy merytorycznym wsparciu Microfinance Centre for Central and Eastern Europe oraz Koalicji na rzecz mikroprzedsiębiorczości.
Patronat honorowy nad Konkursem objął Wicepremier i Minister Gospodarki Janusz Piechociński.

Misją Konkursu jest wspieranie przedsiębiorczości, zachęcanie do zakładania własnych firm oraz wyróżnianie i promowanie najlepszych z nich jako przykładów efektywnych działań gospodarczych.

Celem jest nagradzanie mikroprzedsiębiorców zakorzenionych w lokalnych społecznościach, prowadzących z sukcesem tradycyjny lub nowoczesny biznes. Do konkursu mogą przystąpić przedsiębiorcy, którzy zatrudniają mniej niż 10 pracowników, a roczny obrót lub całkowity bilans roczny ich przedsiębiorstw nie przekracza 2 milionów euro.

Uczestnicy muszą spełniać wymogi poszczególnych kategorii konkursowych:
SENIOR - przedsiębiorcy, którzy założyli swoją firmę przed 1 stycznia 2006 roku,
PROGRES - przedsiębiorcy, którzy zarejestrowali działalność gospodarczą między 1 stycznia 2006 roku a 31 grudnia 2009 roku,
START - przedsiębiorcy, którzy założyli swoją firmę po 1 stycznia 2010.

Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybrany zwycięzca, który otrzyma nagrodę główną w wysokości 40 000 zł oraz wyłączność na używanie tytułu Mikroprzedsiębiorca Roku 2012.

Nagrody zostaną wręczone zwycięzcom podczas uroczystej gali w Sali Notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w czerwcu 2013 roku. Formularz zgłoszenia

Zgłoszenia do Konkursu można dokonać wypełniając prosty, elektroniczny formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem http://kronenberg.org.pl/mikroprzedsiebiorcaroku/

Zgłoszenia do IX edycji Konkursu można nadsyłać do 19 kwietnia 2013 r.

Zamieszczono dnia: 2013-03-12

więcej ...


XIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O BHP

10 kwietnia 2013 r. o godz. 10.00 w siedzibie Izby odbędzie się edycja regionalna XIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Zgłoszenia, za pośrednictwem Cechu lub Szkoły, przyjmujemy do dnia 22 marca 2013 r.

Zachęcamy wszystkich uczniów rzemiosła do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy oraz z prawa pracy. W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I - III. Najlepsi laureaci otrzymają cenne nagrody.

Więcej informacji o Konkursie można uzyskać w Izbie /tel. 85 74 36 141/, najbliższym Cechu lub na stronie www.zrp.pl

Zamieszczono dnia: 2013-02-12

więcej ...


SPOTKANIE KIEROWNIKÓW/DYREKTORÓW CECHÓW

Zapraszamy Dyrektorów/Kierowników Cechów oraz Starszych Cechów na coroczne spotkanie, które odbędzie się w dniach 11-12 lutego 2013 r. w Hotelu 3Trio w Białymstoku ul. Hurtowa 3.
Początek spotkania w dniu 11.02 o godz. 10:00 zakończenie w dnu 12.02. ok. godz. 14:00
Szczegółowy program spotkania podamy w późniejszym terminie.

Zamieszczono dnia: 2013-01-21

więcej ...


LOKALE DO WYNAJĘCIA

Izba dysponuje wolnymi lokalami biurowymi w budynku przy ul. Warszawskiej 6. Kontakt osobiście w pokoju 24 lub telefonicznie 85 74 36 141 lub 085 74 35 403, w godz. 8.00 - 15.00

Zamieszczono dnia: 2013-01-21

więcej ...


SZKOLENIA DLA PRZEDSIEBIORCÓW

Związek Rzemiosła Polskiego w partnerstwie z firmą „BDKM Grupa Doradcza Sp. z o.o.” rozpoczął realizację ostatniego etapu projektu „Innowacje – to proste!”, w ramach którego zostanie przeprowadzonych 16 dwudniowych szkoleń dla 500 dla właścicieli i pracowników mikro i małych przedsiębiorstw z 400 firm.
Szkolenia mają na celu wspomaganie mikro i małych przedsiębiorców w działaniach na rzecz podnoszenia innowacyjności ich firm.

Podczas szkoleń uczestnicy zdobędą wiedzę m.in. na następujące tematy:
1. Istota i rodzaje innowacyjności
2. Rola innowacyjności w rozwoju gospodarczym w kraju i na świecie
3. Bariery rozwoju innowacyjności w firmie
4. Krytyczna recepcja krajowych instytucji oraz metod i instrumentów wsparcia gospodarczego
5. Zarządzanie ryzykiem w działalności firmy
6. Zmiana gospodarcza w otoczeniu firmy i jej wpływ na firmę.
7. Zarządzanie zmianą w firmie
8. Doskonałość operacyjna firmy (kultura, narzędzia, kompetencje)
9. Stosowanie nowoczesnych narzędzi HRD (Human Resources Development)
10. Możliwości finansowania innowacji i przykłady ich zastosowania

Szkolenie w województwie podlaskim odbędzie się w dniach 10-11 maja 2013 r.

Wszystkie dokumenty rekrutacyjne są dostępne na naszej stronie internetowej projektu www.innowacjetoproste.pl oraz stronie Związku Rzemiosła Polskiego www.zrp.pl.

Udział w szkoleniach jest bezpłatny. Uczestnikom zostanie zapewniony nocleg oraz wyżywienie. Istnieje również możliwość zwrotu kosztów dojazdu na szkolenie w kwocie do 80 zł/os.

Zapraszamy serdecznie do udziału w szkoleniach mikro i małych przedsiębiorców, w szczególności przedstawicieli zakładów rzemieślniczych.

Zamieszczono dnia: 2013-01-11

więcej ...


Uczenie się przez całe życie-spotkanie informacyjne

Zapraszamy zainteresowane tematem osoby do wzięcia udziału w spotkaniu informacyjnym dotyczącym projektu systemowego „Zagraniczna mobilność szkolnej kadry edukacyjnej w ramach projektów instytucjonalnych” realizowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Spotkanie odbędzie się 20 grudnia 2012 w Ośrodku Rozwoju Edukacji w Warszawie, Al. Ujazdowskie 28.

Jest to projekt pilotażowy, prowadzony na zasadach programu „Uczenie się przez całe życie”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego (Priorytet III, Działanie 3.3, Poddziałanie 3.3.1).

Projekt wspiera profesjonalny rozwój zawodowy uczestników poprzez dofinansowanie zagranicznych wyjazdów szkoleniowych, wpływających na poprawę systemów kształcenia i doskonalenia zawodowego przez wprowadzenie nowych rozwiązań, poznanych w trakcie mobilności, w instytucji wysyłającej.

Realizacja projektu umożliwi uczestnikom podniesienie kwalifikacji zawodowych podczas wyjazdów zagranicznych, a instytucjom wysyłającym stworzy możliwość wypracowania modelu podnoszenia kompetencji zawodowych i językowych kadry edukacyjnej, przez co projekt przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia i doskonalenia nauczycieli.

Więcej: http://pokl.frse.org.pl/projekty-instytucjonalne

Zamieszczono dnia: 2012-12-12

więcej ...


Podsumowanie XIX edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”

W dniu 26 października 2012 r. w Muzeum Podlaskim odbyła się uroczystość z okazji podsumowania XIX edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” i XI edycji konkursu „Buduj bezpiecznie” organizowanego przez Państwową Inspekcję Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku.

List z podziękowaniami za zaangażowanie i współpracę przy organizacji działań prewencyjnych organizowanych przez OIP w Białymstoku w ramach programu „Zdobądź dyplom PIP” otrzymała Pani Krystyna Urban Kierownik Biura Cechu Rzemiosł Różnych w Wysokiem Mazowieckiem.

Dzięki tej współpracy zostało zorganizowanie spotkanie szkoleniowe przedsiębiorcom zrzeszonym w Cechu, a grupa 13 rzemieślników, z wynikiem pozytywnym przeszła wszystkie etapy programu i otrzymała dyplom Państwowej Inspekcji Pracy stanowiący wyróżnienie za podjęte działania zmierzające do poprawy poziomu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w zakładzie.

Wszystkim wyróżnionym GRATULUJEMY!

Zamieszczono dnia: 2012-10-26

więcej ...


Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 14 września 2012 roku w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych

Od 25.10.2012 r. obowiązuje rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 14 września 2012 roku w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych. (Dz.U. z 10 10.2012, poz.1117).

Zgodnie z rozporządzeniem egzamin czeladniczy oraz egzamin mistrzowski są formą oceny poziomu opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła, określonego, po pierwsze w klasyfikacji zwodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, po drugie w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Natomiast egzamin sprawdzający jest formą oceny opanowania wybranych kwalifikacji zawodowych w zakresie zawodu odpowiadającego danemu rodzajowi rzemiosła.

Warunki, jakie musi spełniać osoba dopuszczona do egzaminu czeladniczego, mistrzowskiego lub sprawdzającego określa powyższa ustawa.

Świadectwo czeladnicze drukowane jest na białym papierze pokrytym siatką ozdobną 9giloszem) w kolorze zielonym. Pierwsza strona jest zdobiona giloszem z literami RP i z logo rzemiosła. Dyplom mistrzowski drukuje się na białym papierze pokrytym poddrukiem w kolorze ciemnoczerwonym. Pierwsza strona podobnie jak w świadectwie czeladniczym jest zdobiona giloszem z literami RP i zawiera logo rzemiosła. natomiast zaświadczenie o zdaniu egzaminu sprawdzającego jest na białym papierze zdobione giloszem w kolorze jasnoniebieskim. Pierwsza strona wygląda tak jak w przypadku dwóch poprzednich dokumentów. Wszystkie są w formacie A4.

Na wniosek osoby, która zdała egzamin czeladniczy lub mistrzowski izba rzemieślnicza wydaje suplement do świadectwa czeladniczego i dyplomu mistrzowskiego – Europass. Suplement zawiera szczegółowy opis kwalifikacji i procesu kształcenia zawodowego.

Treść rozporządzenia i wzory: świadectwa czeladniczego, dyplomu mistrzowskiego, zaświadczenia, zdaniu egzaminu sprawdzającego oraz suplementu Europass: http://bip.men.gov.pl/images/stories/rozp/14_09.pdf

Zamieszczono dnia: 2012-10-26

więcej ...


Spotkanie informacyjne dla nowych wnioskodawców Programu Leonardo da Vinci – Konkurs 2013

Serdecznie zapraszamy przedstawicieli instytucji zainteresowanych ubieganiem się o dofinansowanie z programu Leonardo da Vinci na spotkanie informacyjne dotyczące możliwości i zasad wnioskowania w konkursie 2013 r.
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli instytucji, które dotychczas nie realizowały projektu w ramach programu Leonardo da Vinci.

Spotkanie odbędzie się w Warszawie, dn. 30 listopada 2012 r., w godz.10.45-16.00

Do udziału w spotkaniu może zgłosić się maksymalnie 1 osoba z danej instytucji.
Udział jest bezpłatny, koszty dojazdu pokrywają uczestnicy.

Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo na stronie: http://www.leonardo.org.pl/odnosniki-podstawowe/szkolenia-dla-wnioskodawcow

Zamieszczono dnia: 2012-10-26

więcej ...


Dzień Nauczyciela - Mistrza Zawodu

Tegoroczne obchody Dnia Nauczyciela - Mistrza Zawodu odbędę się 6 października 2012 r. w Hotelu ALBATROS *** w Serwach/Augustowa.
Uroczystość rozpocznie się o godz. 18:00 wystąpieniem Prezesa Zarządu Izby i zaproszonych gości wraz z wręczeniem wyróżnień i odznaczeń zasłużonym rzemieślnikom.

Na zgłoszenia uczestników czekamy do 01.10.2012 r.

Zamieszczono dnia: 2012-09-27

więcej ...


Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju

Ruszył nabór zgłoszeń do V jubileuszowej edycji konkursu „Krajowi Liderzy Innowacji i Rozwoju”. W obecnej edycji czekają nas interesujące zmiany dotyczące zarówno nowych kategorii jak i atrakcyjnych nagród przygotowanych przez Partnerów konkursu.
W tegorocznej edycji zgłoszenia można nadsyłać do 15.10.2012 r. w następujących kategoriach:

Grupa 1 - przedsiębiorcy (firmy- mikro, małe, średnie, duże),
-innowacyjna firma,
-innowacyjny produkt,
-innowacyjna usługa,
-innowacyjny projekt unijny - przedsiębiorca,
-dynamicznie rozwijająca się firma,

oraz nowa kategoria inspirująca firma, która adresowana jest do firm, które wdrożyły rozwiązanie telco lub IT mające wpływ na działalność biznesową firmy.

Grupa 2 - gminy (wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie),
-innowacyjna gmina,
-innowacyjny projekt unijny - gminy,

Grupa 3 - organizacje oraz inne podmioty (fundacje, stowarzyszenia, inne podmioty).
-innowacyjna organizacja,
-innowacyjny projekt unijny – organizacja oraz inne podmioty,

Dla laureatów konkursu atrakcyjną promocję przygotował Mecenas konkursu operator sieci Orange. Dodatkowo nagrody w postaci ultrabooków przygotowała firma Intel natomiast firma SONY przeznaczyła na nagrody smartfony SONY XPERIA.

Zgłoszenia w ramach konkursu będzie można składać do 15.10.2012 r.


Uczestnictwo w konkursie dla firm sektora Mikro, MŚP, Gmin, Organizacji oraz innych podmiotów jest bezpłatne.

Konkurs tradycyjnie składa się z dwóch edycji tj. regionalnej (16 województw) oraz edycji ogólnopolskiej, której wyniki zostaną ogłoszone w styczniu 2013 r.

Zamieszczono dnia: 2012-09-27

więcej ...


LOKALE DO WYNAJĘCIA

Izba dysponuje wolnymi lokalami biurowymi w budynku przy ul. Warszawskiej 6. Kontakt osobiście w pokoju 24 lub telefonicznie 85 74 36 141 lub 085 74 35 403, w godz. 8.00 - 15.00.

Zamieszczono dnia: 2012-08-30

więcej ...


„I Ty możesz zostać mistrzem”

Projekt skierowany jest do osób zatrudnionych, nie prowadzących działalności gospodarczej, zamieszkałych na terenie woj. podlaskiego, które są zainteresowane podniesieniem kwalifikacji i rozwojem zawodowym.

Preferowany jest udział:

    KOBIET
    OSÓB ZAMIESZKAŁYCH W GMINACH WIEJSKICH, MIEJSKO - WIEJSKICH

Działania realizowane w ramach projektu:
    szkolenia przygotowujące do egzaminu mistrzowskiego
    egzamin mistrzowski
    legalizacja dyplomu mistrzowskiego do obrotu prawnego z zagranicą
    kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu
Biuro Projektu:
PAKD Sp. z o.o.
15-950 Białystok, ul. Warszawska 6 pok. 36
tel. 515 109 247 e-mail: zm@pakd.pl

Zamieszczono dnia: 2012-08-22

więcej ...


DODATKOWE ŚRODKI NA STAŻE

Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku zaprasza PRACODAWCÓW zainteresowanych zatrudnieniem nowych pracowników.
Urząd proponuje dwie formy wsparcia:

    STAŻE (3 – 5 miesięcy)
    REFUNDACJA KOSZTÓW WYPOSAŻENIA STANOWISKA PRACY Wysokość refundacji do 20.000,00 zł


Wśród kierowanych bezrobotnych priorytetowo będą traktowane osoby należące do jednej z poniższych grup:
    długotrwale bezrobotnych,
    osób do 30 roku życia,
    osób po 50 roku życia,
    niepełnosprawnych osób bezrobotnych.


Szczegółowe informacje oraz formularze wniosków dostępne są na stronie Urzędu: www.pup.bialystok.pl lub w pokoju 200, II piętro

Zamieszczono dnia: 2012-08-21

więcej ...


„PRZEDSIĘBIORCO – nie zmawiaj się!”

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął ogólnopolską kampanię „Przedsiębiorco – nie zmawiaj się!”. Obejmuje ona cykl filmów przybliżających najistotniejsze kwestie związane z zakazem zawierania niedozwolonych porozumień. W materiale wyjaśniono, czym są zmowy i dlaczego są groźne dla gospodarki, konsumentów a także dla samych konkurujących. Omówione zostały stereotypy i fałszywe przekonania, które mogą wpłynąć na podjęcie niedozwolonych uzgodnień. Wytłumaczono również, kiedy Urząd przeprowadza kontrole i jakie uprawnienia ma przedsiębiorca podczas przeszukiwań.

Wszystkie materiały znajdują się na stronie www.uokik.gov.pl w zakładce „konkurencja”

Przedsiębiorcy zainteresowani problematyką porozumień ograniczających konkurencje mogą na bieżąco uzyskać informacje bezpośrednio kontaktując się z prawnikami UOKiK – pod numerem telefonu 22 55 60 555 lub pod adresem e-mail: leniency@uokik.gov.pl

Zamieszczono dnia: 2012-07-02

więcej ...


Sal Konferencyjna do wynajecia

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku posiada do wynajęcia atrakcyjnie usytuowaną sale konferencyjną przy ul. Warszawskiej 6.

Występuje możliwość wynajmu projektora multimedialnego wraz z ekranem.

Bliższych informacje:
Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
II piętro, pok. nr 22, 24
tel. 85-74-35-403, 85-74-36-141

Zamieszczono dnia: 2012-06-28

więcej ...


Kongres Rzemiosła Polskiego

W dniu 26 czerwca w siedzibie ZRP obradował Kongres Rzemiosła Polskiego. Do siedziby Związku przyjechali przedstawiciele środowiska rzemieślniczego i przedsiębiorczości z całego kraju, aby podsumować miniony rok działalności.
Posiedzenie poprzedziła ceremonia wręczenia najwyższego rzemieślniczego odznaczenia – Szabli Kilińskiego. W gronie wyróżnionych tym odznaczeniem był nasz rzemieślnik i wieloletni działacz - Jan Chojnowski – Starszy Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Łomży.
Serdecznie gratulujemy.

Zamieszczono dnia: 2012-06-28

więcej ...


XXXI PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA POLSKIEGO na JASNĄ GÓRĘ

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca tj. 24.06.2012 r. rzemieślnicy z całej Polski pielgrzymować będą na Jasną Górę, aby wspólnie pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski.
Uroczystości odbędą się według następującego porządku:

9.45 - Zbiórka uczestników Pielgrzymki przed Szczytem Jasnogórskim (Aleja H. Sienkiewicza)

10:00 Wprowadzenie Starszyzny Cechowej oraz Pocztów Sztandarowych przez Ojca Jana Golonkę

10:30 Uhonorowanie mistrzów rzemiosła oraz uczniów (na Szczycie Jasnogórskim)

11:05 Złożenie kwiatów pod pomnikiem Bł. Jana Pawła II

11:15 Msza Św. koncelebrowana przez Księdza Arcybiskupa Wiktora Skorca – Metropolitę Katowickiego

13:15 Przejście ze sztandarami przed Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej
W tym roku pielgrzymom towarzyszyć będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2012-06-04

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

W dniu 12.06.2012 r. o godz. 10.30 w lokalu "CECHOWA" przy ul. Warszawskiej 6 odbędzie się Zjazd Delegatów, członków Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.
Delegaci wysłuchają m.in. sprawozdania z działalności organów statutowych Izby oraz wyników finansowych za 2011 r. Zatwierdzą też plany finansowe na 2012 r. i uchwalą wys. składek na FOS.
Zjazd jest też doskonałą okazją do omówienia wszystkich bieżących spraw będących przedmiotem zainteresowania środowiska.
Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2012-06-04

więcej ...


Konferencje dla przedsiębiorców na temat innowacyjności

Zapraszamy do udziału w konferencji informacyjno-promocyjnej w ramach projektu „Innowacje – to proste!”, która odbędzie się w dniu 15 maja 2012 r. w Restauracji "Cechowa" w Białymstoku, ul. Warszawska 6.

Projekt „Innowacje-to proste!” jest realizowany przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz BDKM Grupę Doradczą od 1 czerwca 2011 roku i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt to odpowiedź na niski poziom innowacyjności mikro i małych firm w zakresie zarządzania, organizacji pracy oraz technologii. W pierwszym etapie projektu przeprowadzono badania innowacyjności małych przedsiębiorstw. W kolejnych etapach, odbędą się szkolenia dla właścicieli oraz kadry zarządzającej firm z sektora MŚP oraz seminaria dla przedstawicieli organizacji partnerów społecznych, w tym izb i cechów rzemieślniczych.

Na konferencji informacyjno-promocyjnej przedstawione zostaną wyniki i rekomendacje z przeprowadzonych badań, zaprezentujemy dobre praktyki we wdrażaniu innowacji przy wykorzystaniu środków europejskich oraz możliwości wspierania innowacyjności firm na płaszczyźnie krajowej i regionalnej. W czasie spotkania podane zostaną również informacje o szkoleniach dla przedsiębiorców i partnerów społecznych.

Zamieszczono dnia: 2012-05-09

więcej ...


„Zdobądź Dyplom PIP”

Z przyjemnością informujemy, że 5 zakładów rzemieślniczych z Cechu Rzemiosł Różnych w Hajnówce zdobyło Dyplom Państwowej Inspekcji Pracy.

„Zdobądź Dyplom PIP” to program realizowany przez Państwową Inspekcję Pracy od wielu lat. Jego ideą jest podwyższenie standardów dotyczących przestrzegania prawa pracy i przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w małych zakładach.

Dyplomy otrzymały następujące zakłady rzemieślnicze:

    KON-STOL Kondratiuk - Hajnówka ul. Bielska 42
    MOTO FIAT Zakład Mechaniki Pojazdowej Leoncjusz Ławrynowicz – Hajnówka ul. Warszawska 111
    Salon Fryzjerski Joanna Klimiuk – Hajnówka ul. Warszawska 58
    Salon Fryzjerski „Justyna” Justyna Nieścieruk –Hajnówka ul. K.I. Wierobieja 30/14
    PHU Kozłowski Tomasz – sieć sklepów spożywczo-przemysłowych Hajnówka ul. Krańcowa 1

Zamieszczono dnia: 2012-05-07

więcej ...


Wyróżnienie dla uczennicy Marleny Chojnowskiej z Suwałk

Informujemy, że uczennica Marlena Chojnowska z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach została wyróżnienie za zdjęcie „Człowiek + komputer = rzemieślnik XXI wieku”, w Konkursie Fotograficznym dla uczniów pobierających naukę w zakładach rzemieślniczych „Rzemiosło dawniej i dziś”, organizowanym przez Krajowy Cech Fotografów pod patronatem honorowym Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego oraz Związku Polskich Artystów Fotografików.

Zamieszczono dnia: 2012-04-23

więcej ...


10- lecie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego

W dniu 18 kwietnia 2012 r. odbyło się uroczyste posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego z okazji 10 – lecia jej istnienia. Przewodniczący Komisji Wojewoda Podlaski Pan Maciej Żywno wyraził uznanie i podziękowanie członkom komisji za wieloletni udział w kształtowaniu regionalnego dialogu społecznego. Złoty Krzyż Zasługi dostał Zbigniew Lenart – Prezes Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku i Józef Jacek Hordejuk- Dyrektor Izby. Srebrnym Krzyżem Zasługi odznaczony został Ryszard Berensztejn – członek Zarządu Izby.

Zamieszczono dnia: 2012-04-19

więcej ...


Zapytanie ofertowe - rozpoznanie rynku na realizację usługi kompleksowej organizacji wizyty studyjnej

W związku z realizacją projektu „INNOWACJE RYNKU PRACY – testowanie i wdrażanie nowych metod promocji zatrudnienia w zawodach niszowych, ginących oraz mało popularnych” Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, ul. Warszawska 6, 15-950 Białystok, po zapoznaniu się Państwa dorobkiem i działalnością zwraca się z prośbą o złożenie oferty cenowej w drodze procedury rozpoznania rynku na realizację usługi kompleksowej organizacji wizyty studyjnej według poniższej specyfikacji:

Wizyta studyjna „Metody Doradcze” dla 10 osób do Paryża (lub innego miasta na terenie Francji lub Luxemburga adekwatnie do dobrych praktyk zdiagnozowanych we współpracy z partnerem ponadnarodowym - AVOPP - w obszarze tematycznym wizyty) w terminie: maj 2012 roku (preferowany termin 16-20 maja 2012 roku – daty podane w poniższej specyfikacji mogą ulec zmianie w przypadku innego terminu realizacji wyjazdu). W zakres usługi wchodzi:

    Przelot samolotem na trasie Warszawa – Paryż – Warszawa,
    Transfer na trasie Białystok – lotnisko (Warszawa) – Białystok,
    Transfer na trasie lotnisko – hotel w miejscu zatrzymania – lotnisko,
    4 noclegi w hotelu *** w miejscu zatrzymania (pokoje 1 os. lub 2 os. z łazienką w centrum miasta),
    Wyżywienie 3 razy dziennie: śniadanie, lunch, obiadokolacja składająca się z dwóch dań,
    Organizacja 8 godz. warsztatów (4 godz. dziennie ) w dn. 17.05.2012 r. oraz 19.05.2012 r. (prowadzący, wynajęcie sali ze sprzętem multimedialnym - w razie zapotrzebowania, poczęstunek, materiały – których tematem będzie konsultacja wstępnych wersji narzędzi diagnostyczno i doradczych dla bezrobotnych osób po 50 roku życia poszukujących zatrudnienia w rzemiośle w zawodach ginących; narzędzi diagnostyczno i doradczych dla bezrobotnych niepełnosprawnych lub opiekujących się osobą zależną poszukujących zatrudnienia w rzemiośle w zawodach mało popularnych oraz narzędzi diagnostyczno i doradczych dla bezrobotnych absolwentów do 27 roku życia poszukujących zatrudnienia w rzemiośle w zawodach niszowych)
    Organizacja wizyty w dn. 18.05.2012 r. we wskazanych firmach i instytucjach (udział prelegentów z ramienia odwiedzanej instytucji, firmy zgodnie z tematyką i celami edukacyjnymi wyjazdu, w tym wyżywienie)
    Transport z miejsca zakwaterowania do miejsc spotkań (z powrotem do miejsca zakwaterowania) każdego dnia
    Ubezpieczenie NNW do 7 000,00 zł, KL do 15 000,00 EUR, bagażu do 800,00 zł,
    Zapewnienie udziału lub warunków organizacyjnych (nocleg, wyżywienie, dojazd) do udziału opiekuna wyjazdu ze znajomością języka francuskiego i polskiego
    Współpraca w zakresie realizacji usługi (agenda spotkania, diagnoza Dobrych Praktyk, angażowanie prelegentów, wybór firm i instytucji) z Partnerem Ponadnarodowym - AVOPP – oraz Opiekunem merytorycznym współpracy ponadnarodowej z ramienia Zamawiającego
    Opracowanie raportu (sprawozdania) z wizyty ponadnarodowej (forma pisemna i nagranie) według wzoru określonego przez Opiekuna merytorycznego współpracy ponadnarodowej
    Podatek VAT w zakresie określonym przez przepisy prawa

W przypadku zainteresowania realizacją usługi możecie Państwo uzyskać szczegółowe informacje o projekcie w Biurze projektu, gdzie dostępny jest do wniosek o dofinansowanie projektu z opisem poszczególnych zadań, strategia wdrażania projektu innowacyjnego oraz raport z badań ilościowych i jakościowych związanych z obszarem problemowym wizyty.

Prosimy o informację zwrotną z wykorzystaniem załączonego formularza ofertowego do dnia 23.04.2012 do godziny 9.00, który należy przesłać lub dostarczyć do siedziby Izby Rzemieślniczej w Białymstoku.

Formularz ofertowy dostępny jest pod adresem e-mailowym: izba@rzemioso.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2012-04-16

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA

Już po raz dwunasty 12 kwietnia br uczniowie rzemiosła rywalizowali o prawo reprezentowania regionu w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych, który odbędzie się w Warszawie w dniu 15 maja 2012r.

Nasz region reprezentować będą:
1. Sylwia Olszewska - uczennica III roku w zawodzie fryzjer mistrzyni Joanny Tomaszewskiej z Cechu w Suwałkach i ZST w Suwałkach – zdobywczyni I miejsca,
2. Emilia Szarangowicz - uczennica III roku w zawodzie fryzjer mistrzyni Wiesławy Kozyrskiej z Białegostoku i ZSOiZ w Mońkach, - zdobywczyni II miejsca.

Pozostałe miejsca finałowej szóstki to:
3. Martyna Płaczek - uczennica mistrzyni Agnieszki Glinojeckiej i ZSZ ZDZ w Łomży,
4. Magdalena Roszko - uczennica mistrzyni Wiesławy Jaskowskiej z Cechu w Mońkach i Zespołu Szkół Zawodowych w Mońkach,
5. Angelika Lewicka - uczennica mistrzyni Teresy Worony z Cechu RRiP w Białymstoku,
6. Justyna Adamowicz - uczennica mistrzyni Hanny Cwaliny z Cechu Łomzy i ZSZ ZDZ w Łomży.

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy mistrzom wielu radości i satysfakcji z trudnej i odpowiedzialnej pracy z młodzieżą.

Zamieszczono dnia: 2012-04-13

więcej ...


WIZYTY STUDYJNE

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku zachęca do zapoznania się z ofertą wizyt studyjnych na rok 2012/2013. Katalog Wizyt Studyjnych pracowniany przez Europejskie Centrum Rozwoju Kształcenia Zawodowego CEDEFOP we współpracy z Komisją Europejską i narodowymi agencjami Programu „Uczenie się przez całe życie” dostępny jest na stronie internetowej www.sv.org.pl. Tam też znajdą Państwo warunki udziału i formularze wniosków.

Program Wizyt Studyjnych jest adresowany do kadry zarządzającej, decydentów i specjalistów z zakresu edukacji oraz kształcenia i doskonalenia zawodowego.

Udział w wizycie studyjnej finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w formie indywidualnego dofinansowania przyznawanego przez Narodową Agencję Programu „Uczenie się przez całe życie”

W roku 2012 obowiązują dwa terminy składania wniosków:
• do 30 marca 2012 – dla wizyt odbywających się od września 2012 do lutego 2013
• do 12 października 2012 - dla wizyt odbywających się od marca do czerwca 2013

Szczególną uwagę prószę zwrócić na kilka wizyt skierowanych do przedstawicieli izb rzemieślniczych i osób związanych z kształceniem zawodowym:
• Den Ubergang Schule – Beruf zukunftsorientiert und nachhaltig gestalten (nr 6)
• Apprenticeships for workplace learning in the creative and cultural sector and schools ( nr 8)
• Exploring best practices in workplace learning (nr 9)

Zamieszczono dnia: 2012-03-09

więcej ...


EDUinspiracje

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, Narodowa Agencja Programu "Uczenie się przez całe życie", ogłasza konkurs EDUinspiracje 2012 pod hasłem: "Rozwijanie kompetencji umiejętność uczenia się".
EDUinspiracje to inicjatywa podejmowana przez FRSE mająca służyć upowszechnianiu i szerszemu wykorzystaniu efektów programu "Uczenie się przez całe życie". Organizowany corocznie konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych projektów realizowanych przez wszystkie programy sektorowe: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig oraz program międzysektorowy Wizyty Studyjne.
Projekty indywidualne i instytucjonalne będą ocenianie pod względem trwałości osiągniętych rezultatów. Zadaniem jest wyłonienie najlepszych przykładów dobrej praktyki służących wprowadzaniu zmian na rzecz podnoszenia jakości edukacji. Laureaci konkursu będą wybierani w dwóch kategoriach konkursowych, odpowiadających dwóm typom działań projektowych:
Szczegółowych informacji udziela Zespół Upowszechniania i Wykorzystania Rezultatów programu LLP: www.eduinspiracje.pl e-mail: eduinspiracje@frse.org.pl

Zamieszczono dnia: 2012-02-28

więcej ...


XII OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O BHP

12 kwietnia 2012r o godz. 10.00 w siedzibie Izby odbędzie się edycja regionalna XII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Zgłoszenia, za pośrednictwem Cechu lub Szkoły, przyjmujemy do dnia 15 marca 2012r.

Zachęcamy wszystkich uczniów rzemiosła do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy oraz z prawa pracy. W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I - III. Najlepsi laureaci otrzymają cenne nagrody.

Więcej informacji o Konkursie można uzyskać w Izbie /tel. 85 74 36 141/, najbliższym Cechu lub na stronie www.zrp.pl.

Zamieszczono dnia: 2012-02-13

więcej ...


NAUCZYCIEL PRZYSZŁOŚCI - nowy projekt z EFS

Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku w partnerstwie z Izbami z województwa podkarpackiego, lubelskiego i pomorskiego rozpoczyna realizację projektu Nauczyciel przyszłości.
Celem projektu jest opracowanie programów doskonalenia zawodowego i ich wdrożenie wśród nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu w 3 branżach: budowlanej, mechanicznej i spożywczej.
Dla uczestników projektu przewidziane są dwutygodniowe staże i praktyki w przedsiębiorstwach.
Zainteresowanych nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu prosimy o kontakt: tel. 85-74-35-403, 85-74-36-141

Zamieszczono dnia: 2012-02-02

więcej ...


KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT "Pokaż swoje kwalifikacje..."

<20 grudnia 2011 o godz. 10.00 w Restauracji "Cechowa" w Białymstoku, ul. Warszawska 6, odbędzie się konferencja prezentująca wyniki realizowanego przez Izbę pilotażowego projektu innowacyjnych programów potwierdzania kwalifikacji zawodowych.
Poza prezentacją założeń i rezultatów projektu "Pokaż swoje kwalifikacje - pilotażowy program potwierdzania kwalifikacji zawodowych dla całego zawodu i zadań zawodowych", konferencja będzie próbą poszukiwania odpowiedzi na pytanie, czy zaproponowane rozwiazania rzeczywiście mogą ułatwić wejście na rynek pracy osobom znajdującym się w szczególnie trudnej sytuacji i zachęcić je do kształcenia ustawicznego.
Do udziału w Konferencji zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczestników rynku pracy - pracowników, pracodawców, bezrobotnych, nauczycieli zawodu, trenerów i doradców instytucji rynku pracy.
Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Zamieszczono dnia: 2011-12-07

więcej ...


ZAPROSZENIE NA SPOTKANIE OPŁATKOWE

W dniu 16 grudnia 2011r /piątek/ o godz. 18.00 w Hotelu "Gołębiewski" w Białymstoku ul. Pałacowa 7, odbędzie się doroczne spotkanie opłatkowe środowisk skupionych w Podlaskim Forum Gospodarczym.
W imieniu Prezesa Zbigniewa Lenarta zapraszamy rzemieślników i przedsiębiorców oraz przedstawicieli organizacji Cechowych.
Spotkanie będzie okazją do refleksji nad kończącym się rokiem 2011 a także do rozważań nad potrzebą budowy nowej rzeczywistości i zwiazanej z tym społecznej odpowiedzialności.

Zamieszczono dnia: 2011-12-07

więcej ...


JUBILEUSZ 65-LECIA CECHU W GIŻYCKU

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Giżycku za zaproszenie do udziału w obchodach Jubileuszu 65-lecia Cechu, które odbyły się 22 października 2011r.
W scenariuszu uroczystości przewidziano: uroczystą Mszę Św. w Kościele pod wezwaniem Św. Brunona, odsłonięcie tablicy pamięci oraz uroczyste spotkanie w Klubie Garnizonowym w Giżycku, podczas którego nastąpiły wystąpienia okolicznościowe gości i wręczenie wyróżnień i odznaczeń rzemieślniczych. Wśród odznaczonych Platynowym Medalem im. Jana Kilińskiego znaleźli się: Panie Halina Poboża i Jolanta Podgórska i Pan Roman Adamczyk.
Z pewnością na długo w pamięci zebranych gości pozostaną ciepłe, wzruszające słowa Pana Jerzego Bartnika - Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego o roli i miejscu rzemiosła oraz kształtowaniu przez niego życia codziennego lolanej społeczności.
Wszystkim dawnym i aktualnym członkom Organizacji Cechowej, Rzemieślnikom , ich Rodzinom oraz Pracownikom życzymy wszelkiej pomyślności i sukcesów. Do zobaczenia na kolejnych jubileuszach.

Zamieszczono dnia: 2011-11-02

więcej ...


DZIEŃ NAUCZYCIELA - MISTRZA ZAWODU 2011

W nowo otwartym, ekskluzywnym Hotelu ALBATROS w Serwach, w dniu 15 października 2011r na uroczystym balu z okazji DNIA NAUCZYCIELA - MISTRZA ZAWODU, spotkali się uczestnicy procesu kształcenia zawodowego: mistrzowie, członkowie komisji egzaminacyjnych, przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego oraz organizacji rzemieślniczych.
Miłym akcentem uroczystości było uhonorowanie najbardziej zasłużonych Mistrzów wysokimi odznaczeniami rzemieślniczymi: m.inn. platynowymi, złotymi i srebrnymi Medalami im. Jana Kilińskiego, Honorową Odznaką Rzmiosła oraz Złotymi Odznakami za Szkolenie Uczniów.
Najwięcej powodów do dumy i radości, jak sam zaznaczył, miał Pan Ryszard Berensztajn, któremu wręczono Szablę Kilińskiego- najbardziej pożądane wyróżnienie za zasługi dla rzemiosła polskiego. Wszystkim nagrodzonym i wyróżninym serdecznie gratulujemy.
Dla wielu spotkanie było również okazją do refleksji i wymiany opinii na temat proponowanych przez resort edukacji zmian w modelu kształcenia zawodowego.

Zamieszczono dnia: 2011-10-28

więcej ...


PROJEKT "Pokaż swoje kwalifikacje ...."

To już ostatnia możliwość skorzystania z bezpłatnych możliwości poświadczenia umiejętności wykonania zadań zawodowych w zawodach:
- monter instalacji i urządzeń sanitarnych,
- murarz,
- technolig robót wykończeniowych w budownictwie,
- stolarz,
- dekarz

w ramach projektu " "Pokaż swoje kwalifikacje - pilotażowy program potwierdzania kwalifikacji zawodowych dla całego zawodu i zadań zawodowych"
Oferta jest skierowana głównie do osób bezrobotnych i powyżej 45 roku życia.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biurem Projektu: Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, ul. Warszawska 6, pokój 25, tel. 85 7435 403, 85 7436 066.

Zamieszczono dnia: 2011-08-08

więcej ...


SZKOLENIA O INNOWACYJNOŚCI W MŚP

1 czerwca 2011r Zwiazek Rzemiosła Polskiego rozpoczął realizację projektu "INNOWACJE - TO PROSTE" . Projekt jest finansowany z funduszy unijnych w ramach POKL i zawiera część badawczą, szkoleniową oraz promocyjno-informacyjną.
Podstawowym działaniem w projekcie będą szkolenia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, a także liderów ZRP, izb rzemieślniczych oraz innych organizacji partnerów społecznych.
Pierwsze szkolenia , których program powstanie na bazie przeprowadzonych badań, zostaną zorganizowane w trzecim kwartale 2012 roku. O terminach szkoleń będziemy informować w odrębnych komunikatach.

Zamieszczono dnia: 2011-06-16

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓLDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

W dniu 08.06.2011r o godz. 10.30 w lokalu "CECHOWA" przy ul. Warszawskiej 6 odbędzie się Zjazd Delegatów, członków Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku.
Delegaci wysłuchają m.inn. sprawozdania z działalności organów statutowych Izby oraz wyników finansowych za 2010r. Zatwierdzą też plany finansowe na 2011r i uchwalą wys. składek na FOS.
Zjazd jest też doskonałą okazją do omówienia wszystkich bieżących spraw będących przedmiotem zainteresowania środowiska.
Doroczne walne zgromadzenia organizacji cechowych odbyły się już w Białymstoku, Augustowie, Bielsku Podlaskim, Grajewie i Suwałkach. Najbliższe ustalone terminy to: 26.05.2011r w Łomży i Zambrowie, 27.05.2011r w Giżycku i Hajnówce, 28.05.2001r w Ełku i 06.06.2011r w Ciechanowcu. Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2011-05-26

więcej ...


KONFERENCJA ZAMYKAJĄCA PROJEKT "SKUTECZNI EKSPERCI = EFEKTYWNY DIALOG"

Konferencja odbyła się 11.05.2011r w siedzibie ZRP w Warszawie. Projekt realizowany był w ramach Poddziałania 5.5.2. PO KL 2007-2013.
Głównym celem Projektu było wzmocnienie potencjału eksperckiego ZRP i jego organizacji członkowskich oraz podnoszenie świadomości roli dialogu jako metody rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych.
W czasie trwania projektu w okresie od czerwca 2009 do kwietnia 2011 zorganizowano cykl szkoleń, warsztatów i seminariów dotyczących dialogu społecznego. Na szkoleniach uczestnicy zdobyli wiedzę i kompetencje potrzebne do prowadzenia efektywnego dialogu z partnerami społecznymi na poziomie regionalnym i lokalnym.
Ponadto Projekt stanowił również okazję do nawiązania i zacieśnienia współpracy pomiędzy ekspertami ZRP z całej Polski i pozwolił na zbudowanie aktywnego ponadregionalnego zespołu ds. dialogu społecznego. Dzięki działaniom Projektu, co podkreślali jego realizatorzy i uczestnicy konferencji, wzrosła w środowisku rzemiosła świadomość czym zajmuje się i jak funkcjonuje dialog społeczny.

Zamieszczono dnia: 2011-05-16

więcej ...


XXX PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA POLSKIEGO na JASNĄ GÓRĘ

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca tj. 26.06.2011r rzemieślnicy z całej Polski pielgrzymować będą na Jasną Górę, aby wspólnie pokłonić się Jasnogórskiej Królowej Polski. Tegoroczna Pielgrzymka odbędzie się pod hasłem " MARYJO - RZEMIEŚLNICY W KOMNII Z BOGIEM".
Zbiórka uczestników Pielgrzymki o godz. 9.00 na placu przed archikatedrą Świętej Rodziny w Częstochowie , ul. Krakowska 20, skąd ruszy procesyjny przemarsz Starszyzny Cechowej, Pocztów Sztandarowych oraz Braci Rzemieślniczej Alejami Najświętszej Maryi Panny na Plac Pielgrzyma pod Jasną Górą. W drodze rozważania tajemnic Drogi Krzyżowej. Uroczysta Msza Św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Czai, Ordynariusza Opolskiego, rozpocznie się o godz. 11.15. Modlitewne przejście przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej przewidziane jest o godz. 13.15.
Zapraszamy do licznego uczestnictwa delegacji z pocztami sztandarowymi, przedstawicielami organizacji rzemieślniczych oraz ich rodzin i przyjaciół.

Zamieszczono dnia: 2011-05-11

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP 2011

Tegoroczny Konkurs wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych został zdecydowanie zdominowany przez uczniów w zawodzie fryzjer. W finałowej szóstce znalazło się pięciu fryzjerów i jeden mechanik pojazdów samochodowych. Ostateczna kwalifikacja przedstawia się następująco:
- Emilia Szarangowicz - uczennica mistrzyni Wiesławy Kozyrskiej z Białegostoku i ZSOiZ w Mońkach,
- Magdalena Roszko, uczennica mistrzyni Wiesławy Jaskowskiej z Moniek i ZSOiZ w Mońkach,
- Mateusz Wasiuk, uczeń mistrzyni Agnieszki Ciesnowskiej z Hajnówki i ZSZ w Hajnówce,
- Milena Chojnowska , uczennica mistrzyni Beaty Jaworowskiej z Grajewa i ZSZ w Wojewodzinie,
- Monika Wudarczyk, uczennica mistrzyni Hanny Kutniewskiej z Grajewa i ZSZ w Wojewodzinie,
- Paweł Sobieszczański, uczeń mistrza Rajmunda Radomskiego z Siemiatycz i ZSZ z Siemiatycz.

W Konkursie na szczeblu ogólnopolskim nasz region będą reprezentowały: Emilia Szarangowicz i Magdalena Roszko. Gratulujemy uczniom, ich mistrzom i nauczycielom.

Zamieszczono dnia: 2011-04-07

więcej ...


XI OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O BHP

6 kwietnia 2011r o godz. 10.00 w siedzibie Izby odbędzie się edycja regionalna XI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych.
Zgłoszenia, za pośrednictwem Cechu lub Szkoły, przyjmujemy do dnia 25 marca 2011r.
Zachęcamy wszystkich uczniów rzemiosła do sprawdzenia swojej wiedzy o bezpiecznych i higienicznych warunkach pracy oraz z prawa pracy. W Konkursie mogą uczestniczyć uczniowie klas I - III. Najlepsi laureaci otrzymają cenne nagrody.
Wiecej informacj o Konkursie można uzyskać w Izbie /tel. 85 7436 141/, najbliższym Cechu lub na stronie www.zrp.pl.

Zamieszczono dnia: 2011-03-09

więcej ...


APEL O POMOC

10 lutego 2011r we wczesnych godzinach rannych w miejsowości Wola Zamrowska, w wyniku tragicznego wypadku samochodowego, zginęło 6 osób jadących do pracy z Hajnówki do Warszawy. Byli to ś.p. Marcin Dorofiejuk - lat 34, Krzysztof Adam Kubajewski - lat 39, Krzysztof Waśko - lat 27, Bogusław Suprun - lat 32, Krzysztof Zimnoch - lat 23, Jarosław Kowalik - lat 26.
Wszyscy byłi pracownikami jednego stolarskiego zakładu rzemieślniczego.
Sytuacja materialna Rodzin Zmarłych jest bardzo trudna. Władze miasta, wielu ludzi dobrej woli, również dzieci, koledzy osieroconych, podjęli działania przyjścia z pomocą materialną osieroconym Rodzinom.
Zarząd CRR w Hajnówce widzi pilną potrzebę wsparcia materialnego zakładu Kolegi Stolarza i apeluje o finansową pomoc. Środki pieniężne można wpłacać na konto PKO BP S.A. O/Hajnówka nr 24 1020 1332 0000 1702 0127 8753 "pomoc dla stolarza"
Bądźmy solidarni. Wesprzyjmy potrzebujących, każdy na miarę swoich możliwości.

Zamieszczono dnia: 2011-03-03

więcej ...


KONFERENCJA - FLEXICURITY ROZWIĄZANIA DLA REGIONU

W poniedziałek 14 lutego o godz. 10.00 w sali 201 budynku Uniwersytetu w Białymstoku Wydział Ekonomii i Zarządzania ul. Warszawska 63 rozpocznie się konferencja podsumowująca projekt "Flexicurity - szansa na zrównoważony rozwój rynku pracy".
Ok. godz. 12.15 przewidziany jest panel Flexicurity z perspektywy pracodawców i pracowników z udziałem przedstawicieli organizacji pracodawców i związków zawodowych. Tematem wiodącym panelu będzie dyskusja m.inn. nad tym czy ma sens krzewienie idei flexicurity, czy tylko jej wybranych elementów, nad ograniczeniami stuteczności realizacji polityki flexicurity, oraz na które elementy flexicurity należy położyć szczególny nacisk w woj. podlaskim.
Zainteresowanych tematyką serdecznie zapraszamy. Udział w Konferencji jest bezpłatny.

Zamieszczono dnia: 2011-02-09

więcej ...


PROJEKT

W 2011r kontynuowany jest projekt "Pokaż swoje kwalifikacje - pilotażowy program potwierdzania kwalifikacji zawodowych" finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach POKL.
Zapraszamy osoby zainteresowane uzupełnieniem lub potwierdzeniem swoich kwalifikacji w zawodach:

  • technolog robót wykończeniowych w budownictwie,
  • monter instalacji i urządzeń sanitarnych,
  • murarz,
  • glazurnik,
  • dekarz,

Oferta jest skierowana do:
- osób bezrobotnych lub zatrudnionych,
- mieszkańców woj. podlaskiego w wieku 25 - 64 lat.
Udział we wszystkich działaniach projektu jest bezpłatny.
Kontakt: Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, ul.Warszawska 6, pok. 25, tel. 85 7436-066.

Zamieszczono dnia: 2011-01-04

więcej ...


ZMIENIONE WZORY DRUKÓW EWIDENCJI ODPADÓW

Z dniem 1 stycznia 2011r. rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie wzoru dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpaów /Dz.U. Nr 249, poz. 1673/ zaczęły obowiązywać nowe wzory dokumentów:

  • karta ewidencji odpadu,
  • karta ewidencji komunalnych osadów ściekowych,/li>
  • karta ewidencji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
  • karta ewidencji pojazdu wycofanego z eksploatacji,
  • karta przekazania odpadu.

W tej sytuacji od stycznia 2011r. dane dotyczące wytwarzania, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów oraz ich przekazywania należy ewidencjonować stosując nowe wzory dokumentów.

Zamieszczono dnia: 2011-01-03

więcej ...


KONFERENCJA PODSUMOWUJĄCA PROJEKT Bądź mistrzem w zawodzie i ucz innych

Już 15 grudnia 2010 o godz. 10.00 w sali konferencyjnej CECHOWA odbędzie się uroczyste podsumowanie działań zrealizowanych w ramach projektu "Bądź mistrzem w zawodzie i ucz innych"
Uczestnicy projektu uczestniczyli w :

  • kursach na instruktora praktycznej nauki zawodu,
  • kursach przygotowujących do egzaminu czeladniczego zakończonych egzaminem czeladniczym,
  • kursach przygotowujących do egzaminu mistrzowskiego zakończonych egzaminem mistrzowskim.

Podczas Konferencji uczestnicy projektu poza dyplomami poświadczającymi uzyskane kwalifikacje zawodowe lub pedagogiczne otrzymają certyfikaty uczestnistwa w projekcie.
Projekt jest finansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zamieszczono dnia: 2010-12-07

więcej ...


SEMINARIUM EKSPERCKIE

W dniach 29-30 listopada 2010r odbyło się seminarium eksperckie Flexicurity w wymiarze regionalnym zorganizowane w ramach projektu Flexicurity - szansa na zrównoważony rozwój rynku pracy.
W seminarium wzięło udział ponad dwudziestu przedstawicieli podlaskiego rynku pracy - pracodawców, pracowników oraz ekspertów z Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego i Wojewódzkiej Rady Zatrudnienia. Uczestnicy m.inn. zapoznali sie z wynikami badań przeprowadzonych w ramach projektu wśród podlaskich pracodawców i pracowników i na ich podstawie próbowałi określić pożądane kierunki działań interesariuszy podlaskiego rynku pracy.
Najwięcej emocji wśród pracodawców wzbudziło wystąpienie dr Lucyny Machol Zajda - sekretarza Komitetu Nauk o Pracy i Polityce Społecznej PAN na temat "Elastycznych i przewidywalnych warunków umów"

Zamieszczono dnia: 2010-12-07

więcej ...


SEMINARIA POWIATOWE " Flexicurity w wymiarze regionalnym"

Po seminariach w Suwałkach i Białymstoku w najbliższych dniach tj. 12.10.2010r w Siemiatyczach i 19.10.2010r w Łomży i> odbędą się kolejne seminaria realizowane w ramach projektu Projekt jest realizowany przez Izbę we współpracy z Uniwersytetem w Białymstoku oraz Forum Związków Zawodowych. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych informacjami na temat praktycznej realizacji idei flexicurity przez podlaskie przedsiębiorstwa. W programie wystąpienie dr Adama Tomanka z UwB.
Więcej informacji o seminariach na stronie www.flexicurity.rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2010-10-11

więcej ...


DZIEŃ NAUCZYCIELA MISTRZA ZAWODU

16 października 2010r w Augustowie - Borkach w Ośrodku BPIS odbędzie się spotkanie mistzów szkolących uczniów. W uroczystej atmosferze będzie można wymienic doświadczenia i podsumować wstępnie efekty działalnosci komisji egzaminacyjnych tegorocznej sesji egzaminacyjnej oraz wspólnie zastanowić się nad dniem jutrzejszym edukacji zawodowej w Polsce.

Zamieszczono dnia: 2010-10-11

więcej ...


MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA W RAMACH PROJEKTU SME-TraiNet

W dniach 5-7. 05. 2010r przedstawiciele ZPR uczestniczyli w pierwszej międzynarodowej konferencji w ramach projektu SME-Trainet - sieć interesariuszy w obszrze kształcenia zawodowego i poradnictwo na rzecz zrównoważonego rozwoju młodych przedsiębiorstw i MŚP"
W konferencji wzięli udział - obok partnerów projektu - eksperci w dziedzinie kształcenia i doskonalenia zawodowego, przedstawiciele rządów odpowiedzialni za edukację osób dorosłych, szkół wyższych i innych placówek oświatowych, dyrekcji generalnej ds. przedsiębiorczości Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Europejskiej Unii Rzemiosła oraz MŚ (UEAPME), Zrzeszenia Europejskich Młodych Przedsiębiorców (JEUNE) oraz młodzi przedsiębiorcy.
Program Konferencji obejmował:
- sesję plenarną, w trakcie której zaprezentowano cele i dotychczas osiągnięte rezultaty projektu SME-TraiNet oraz referaty nt. polityki i strategii promowania młodych przedsiębiorców z sektora MŚP w Europie i Finlandii (Small Business Act" polityka wobec MŚ w Finlandii, potrzeby fińskich młodych przedsiębiorców,

Zamieszczono dnia: 2010-06-30

więcej ...


PROJEKT

Przypominamy, że trwa rekrutacja do projektu " Pokaż swoje kwalifikacje - pilotażowy program potwierdzania kwalifikacji zawodowych dla całego zawodu i zadań zawodowych" w zawodach: dekarz, glazurnik, monter instalacji i urządzeń sanitarnych, murarz, technolog robót wykończeniowych w budownictwie .
Uczestnicy Projektu, po ukończeniu ustalonych wg potrzeb kursów uzupełniających i przygotowujących do egzaminów bedą mogli przystąpić do egzaminów przed Komisją Egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku i uzyskać tytuł czeladnika lub mistrza w w/w zawodach.
Udział we wszystkich działaniach projektu jest bezpłatny. Projekt jest skierowany do osób zatrudnionych lub bezrobotnych z woj. podlaskiego.
Bliższe informacje w siedzibie Izby, ul. Warszawska 6 w Białymstoku lub tel. 85 7435 - 403, 85 7436 -066.
Zainteresowanych z a p r a s z a my. Ilość miejsc ograniczona.

Zamieszczono dnia: 2010-08-26

więcej ...


APEL O POMOC RZEMIEŚLNIKOM - POWODZIANOM

Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku w dniu 17 czerwca 2010r był inicjatorem Apelu do rzemiosła zrzeszonego w Izbie, o pomoc i ofiarność dla poszkodowanych w czasie powodzi rzemieślników.
Środki, z przeznaczeniem na odbudowę zniszczonych zakładów rzemieślniczych, można wpłacać na konto bankowe Izby w BANKU PEKAO S.A. nr 48 1240 5211 1111 0000 4926 5448 z dopiskiem "POWÓDŹ" .
Zebrane środki zostaną przekazane na odtworzenie zakładów rzemieślniczych w najbardziej poszkodowanych rejonach / w oparciu o bazę poszkodowanych tworzoną w Związku Rzemiosła Polskiego./ Zjazd sugeruje skoncentrowanie pomocy w rejon Sandomierza, aby wzmocnić wsparcie udzielone przez m. Białystok w wys. 1 mln zł.
Decyzje o przekazaniu zebranych pieniędzy podejmie Zarząd Izby, a nad całością akcji czuwać będzie Komisja Rewizyjna Izby.
Jesteśmy przekonani, że rzemieślnicy naszej Izby przyjdą z pomocą w likwidowaniu skutków powodzi, która dotknęła braci - rzemieślników.

Zamieszczono dnia: 2010-07-13

więcej ...


WARSZTATY W RAMACH PROJEKTU "Flexicurity - szansa na zrównoważony rozwój rynku pracy".

Zapraszamy właścicieli zakładów rzemieślniczych, pracowników d/s personalnych przedsiębiorstw, urzędów i innych instytuacji oraz pozostałe osoby zainteresowane poznaniem i upowszechnianiem idei flexicurity na bezpłatne warsztaty organizowane w ramach projektu "Flexicurity - szansa na zrównoważony rozwój rynku pracy". Warsztaty odbędą się w dniach 25 i 26 czerwca 2010r w Centrum Konferencyjno - Bankietowym w Kleosinie k/Białegostoku.
Bliższe informacje w Biurze Projektu ul. Warszawska 6, pok. 22,24. tel. 85 7436 -141, 85 7435-403.
Więcej informacji o Projekcie i warsztatach na stronie internetowej www.flexicurity.rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2010-06-14

więcej ...


SUKCES UCZNIA Z SIEMIATYCZ

Ogromnym sukcesem Wojciecha Gnata reprezentanta naszej Izby, zdobyciem I miejsca, zakończył się Jubileuszowy X Ogónopolski Konkurs wiedzy o zasadach bhp dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Konkurs odbył sie 13 maja br w Pałacu Chodkiewiczów w Warszawie. W Konkursie wzięło udział 47 zawodników, reprezentantów 24 izb rzemieślniczych.
Przypomnijmy, że Wojciech Gnat był również najlepszym finalistą regionalnego etapu Konkursu, który odbył się w Białymstoku w marcu bieżącego roku, uczy się zawodu mechanik pojazdów samochodowych u mistrza Tadeusza Witkowskiego i w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Siemiatyczach.
Cieszymy się z sukcesu ucznia, gratulujemy i dziękujemy również mistrzowi, szkole oraz organizacji cechowej w Siemiatyczach za troskliwe wsparcie i pomoc.

Zamieszczono dnia: 2010-05-18

więcej ...


PROJEKT

Zapraszamy na szkolenie warsztatowe ralizowane w ramach ww. Projektu, w dniu 21 kwietnia 2010r o godz. 10.00 w sali nr 27 Izby przy ul. Warszawskiej 6. Warsztaty są skierowane głównie do członków powiatowych rad zatrudnienia i Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego oraz przedstawicieli instytucji, organizacji, związków i osób niezrzeszonych, zainteresowanych tworzeniem i rozwojem dialogu i lokalnego partnerstwa społecznego.
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Zamieszczono dnia: 2010-04-09

więcej ...


KONKURS WIEDZY O ZASADACH BHP DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA

Już po raz dziesiąty 30 marca br uczniowie rzemiosła rywalizowali o prawo reprezentowania regionu w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych, który odbędzie się w Warszawie w dniu 13 maja 2010r. Nasz region reprezentować będą:
1. Wojciech Gnat - uczeń III roku w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych mistrza Tadeusza Witkowskiego z Cechu w Siemiatyczach i ZSZ w Siemiatyczach - zdobywca I miejsca,
2. Grzegorz Wincenciak - uczeń II roku w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych mistrza Andrzeja Zaremby z Cechu w Ciechanowcu i ZSOiZ w Ciechanowcu - zdobywca II miejsca.

Pozostałe miejsca finałowej szóstki to:
- 3. Natalia Stelengowska - uczennica Pana Tadeusza Puchalskiego i ZSOiZ w Ciechanowcu,
- 4. Magdalena Roszko - uczennica mistrzyni Wiesławy Jaskowskiej z Cechu w Mońkach i Zespołu Szkół Zawodowych w Mońkach,
- 5. Monika Jakiel - uczennica mistrza Mirosławy Lange z Cechu RRiP w Białymstoku i ZSZ Nr 5 w Białymstoku,
- 6. Adam Sycz - uczeń mistrza Grzegorza Walczaka z Cechu w Siemiatyczach i ZSZ w Siemiatyczach.

Zamieszczono dnia: 2010-04-09

więcej ...


Z MARYJĄ BĄDŹMY ŚWIADKAMI MIŁOŚCI

Pod takim hasłem odbędzie się w dniu 27 czerwca 2010r XXIX PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA POLSKIEGO NA JASNĄ GÓRĘ.
W trakcie pielgrzymki na spotkaniu w Sali Papieskiej przewidziane jest wręczenie dyplomów wyróżnionym mistrzom i uczniom rzemiosła.
Organizatorem pielgrzymki jest środowisko rzemieślników z Izby Rzemiosła i Małej Przedsiębiorczosci w Radomiu.
Zapraszamy do licznego udziału organizacje rzemieślnicze i rzemieślników z rodzinami.

Zamieszczono dnia: 2010-04-09

więcej ...


ZŁOTY MEDAL NA TARGACH BUDOWLANYCH BUDMA 2010

Gratulujemy Panu IRENEUSZOWI BARTOSZEWICZOWI - właścicielowi Firmy "IREK - DACH - SERVICE" z Augustowa, zdobycia złotego medalu w kategorii "POKRYCIA DACHOWE" na Targach Budowlanych w Poznaniu BUDMA 2010 w konkursie "RZEMIOSŁO W BUDOWNICTWIE".
Firma istnieje od 1985r i jest kontynuacją budowlanych tradycji rodzinnych od lat 60-tych ubiegłego wieku. Zajmuje sie kompleksowym wykonywaniem pokryć dachowych.
Pan Ireneusz Bartoszewicz jest cenionym działaczem organizacji i samorządu rzemiosła - Cechu w Augustowie i Zarządu Izby.
Więcej o Firmie na www.irekdachservice.com.pl

Zamieszczono dnia: 2010-04-09

więcej ...


KONFERENCJA

Konferencja odbędzie się 26 marca 2010r o godz. 10.00 w siedzibie Uniwersytetu w Białymstoku Wydział Ekonomii i Zarzadzania, ul. Warszawska 63, sala 201. Organizowana jest w ramach Projektu "Flexicurity - szansa na zrównoważony rozwój rynku pracy" realizowanego w partnerstwie z UwB i Forum Związków Zawodowych.
Referentami będą doświadczeni zawcy przedmiotu - naukowcy i praktycy z Niemiec, Holandii i Polski.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Biurem Projektu lub na www.flexicurity.rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2010-03-11

więcej ...


X JUBILEUSZOWY KONKURS BHP

30 marca 2010r odbędzie się jubileuszowa X edycja KONKURSU dla pracowników młodocianych zatrudnionych w rzemiośle ze znajomości prawnej ochrony pracy oraz przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Konkurs odbędzie się pod patronatem Okręgowego Inspektora Pracy w Białymstoku Dariusza Siwczyńskiego. Zainteresowanych uczniów prosimy o kontakt z macierzystą organizacją cechową.

Zamieszczono dnia: 2010-03-11

więcej ...


06.04.2010r - SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

W dniu 6 kwietnia br o godz. 10.00 w siedzibie Izby rozpocznie sie kolejne seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich w rzemiosłach budowlanych.
Egzaminy praktyczne i teoretyczne czeladnicze i mistrzowskie odbędą się w dniach 7, 8 i 9 kwietnia 2010r. W zawodzie elektryk natomiast odbędzie się jedynie egzamin na tytuł czeladnika. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze składanie dokumentów.

Zamieszczono dnia: 2010-03-11

więcej ...


NAJLEPSI UCZNIOWIE W ZAWODZIE FRYZJER

21 lutego 2010r odbył się VII Konkurs Fryzjerski Uczniów Rzemiosła . Komisja Sędziowska w składzie: Pani Janina Tarasiuk Bronecka z Białegostoku, Małgorzata Sidorczuk z Siemiatycz, Grażyna Maziarz z Lublina i Lucyna Zienkiewicz z Olsztyna najwyżej oceniła prace uczennic:
z fryzjerstwa damskiego:
- I miejsce - Magdalena Maksymiuk z Siemiatycz - mistrzyni Małgorzata Sidorczuk,
- II miejsce - Marta Citko z Białegostoku - mistrzyni Wanda Klimczak,
- III miejsce - Patrycja Antoniak z Ciechanowca - mistrzni Dorota Tymińska,
- IV miejsce - Marta Kraszewska - mistrzni Katarzyna Nejfelt,
- V miejsce - Kamila Plichta - mistrzyni Dorota Tymińska.

W konkurencji indywidualnej z fryzjerstwa damskiego plecionka i warkocze na długich włosach najlepszymi okazały się:
- I miejsce - Magdalena Maksymczuk z Siemiatycz,
- II miejsce Patrycja Antoniak z Ciechanowca,
- III miejsce - Kamila Plichta z Ciechanowca.

Uczennicom i ich mistrzyniom serdecznie gratulujemy.
Szczególne podziękowania składamy Komisji Sędziowskiej oraz Paniom z Komisji Kontroli: Wiktorii Litwinowicz, Wiesławie Kozyrskiej oraz Agnieszce Radzikowskiej, a także sponsorom Firmie MTK COSMETICS, Firmie ANKO PROFESJONAL oraz MATRIX.

Zamieszczono dnia: 2010-02-22

więcej ...


UWAGA. BEZPŁATNE USŁUGI INFORMACYJNE.

Przedsiębiorcy i osoby zainteresowane rozpoczęciem działalnosci gospodarczej mogą skorzystać z bezpatnych usług informacyjnych dot. rozpoczynania działalności gospodarczej oraz pozyskiwania środków na finansowanie działalności. Usługi prowadzone są przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości z siedzibą w Suwałkach.
Punkty konsultacyjne czynne są:
w siedzibie Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku ul. Warszawska 6, w każdy pierwszy PONIEDZIAŁEK miesiąca w godz.: 9.00 - 13.00,
w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Zambrowie ul. Łomżyńska 4a, w każdy czwarty PONIEDZIAŁEK miesiąca w godz.: 9.00 - 13.00.

Zapisy: tel. 87 6442 21 96, e-mail: pk@frp.pl

Zamieszczono dnia: 2010-02-02

więcej ...


BEZPŁATNE ZAKWATEROWANIE DLA UCZNIÓW RZEMIOSŁA

Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Wasilkowie proponuje młodocianym pracownikom - uczniom zawodu w zakładach rzemieślniczych bezpłatne wyżywienie i zakwateraowanie w internacie Ośrodka.
Kontakt: tel 85 7185 420, mail: osiw_was@poczta.onet.pl , Wasilków, ul. Supraślska 21, Kierownik internatu - p. Beata Bratumił

Zamieszczono dnia: 2009-12-29

więcej ...


NOWE FORMULARZE W SPRAWOZDAWCZOŚCI O ODPADACH I OSADACH ŚCIEKOWYCH

Przypominamy, że od dnia 1 stycznia 2008r obowiązują nowe wzory formularzy do sporzadzania zbiorczych zestawień danych o rodzajach i ilości odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Wzór ww. sprawozdania określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 maja 2007r w sprawie zakresu informacji oraz wzorów formularzy służących do sporządzania i przekazywania zbiorczych zestawień danych. /Dz.U. z dnia 06.06.2007r/.
Formularz dostępny jest na stronie internetowej: www.wrotapodlasia.pl/pl/ochrona_srodowiska/prawo/odpadyroczne_dis.htm lub odbitka ksero w p. 24 Izby.

Zamieszczono dnia: 2009-12-15

więcej ...


RYSZARD KACZOROWSKI - UHONOROWANY SZABLĄ im. JANA KILIŃSKIEGO

W dniu 2 grudnia podczas uroczystej gali 90-tych urodzin ostatniego Prezydenta II RP Ryszarda Kaczorowskiego w obecności najwyżsych władz rządowych i samorządowych Białegostoku, duchowieństwa, nauki, kultury i biznesu, przedstawiciele rzemiosła - V-ce Prezes ZRP Leszek Janowski i Prezes Izby Zbigniew Lenart wręczyli Dostojnemu Jubilatowi Szablę im. Jana Kilińskiego, jako dowód szczególnych zasług, uznania i szacunku.
Uroczystość odbyła się w gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Dostojnemu Jubilatowi życzymy dalszych pomyślnych lat w zdrowiu i wszelkiej pomyślności.

Zamieszczono dnia: 2009-12-15

więcej ...


04.01.2010r - SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

04.01.2010r /poniedziałek/ o godz. 10.00 w budynku Izby rozpocznie się kolejne seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Zainteresowanych prosimy o wcześniejsze złożenie stosownych dokumentów w pok. 25

Zamieszczono dnia: 2009-11-25

więcej ...


PROJEKT "Bądź mistrzem w zawodzie i ucz innych"

Z dniem 16 listopada 2009 rozpoczęliśmy rekrutację do nastepujących działań Projektu "Bądź mistrzem w zawodzie i ucz innych". :
- kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu,
- kurs przygotowawczy do egzaminu mistrzowskiego zakończony egzaminem mistrzowskim,
- kurs przygotowawczy do egzaminu czeladniczego zakończony egzaminem czeladniczym.
Projekt jest skierowany do pracujących osób dorosłych z woj. podlaskiego. Udział we wszystkich działaniach projektu jest bezpłatny.
Więcej informacji można uzyskać w Biurze Projektu, które mieści się w siedzibie Izby, pok.22-26 tel. 85 7435-403, tel/fax 85 7436-141 lub na stronie www.mistrz.rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2009-11-25

więcej ...


Projekt Leonardo da Vinci, inicjatywa EUROPASS

01 grudnia 2009r /wtorek/ w siedzibie Izby przedstawiciele Narodowej Agencji Programu "Uczenie sie przez całe życie" zaprezentują możliwości Projektu Leonardo da Vinci i inicjatywy EUROPASS.
W programie spotkania przewidziane są także informacje na temat realizowanego przez Izbę Projektu "Bądź mistrzem w zawodzie i ucz innych".
Udział w spotkaniu, materiały informacyjne i catering są bezpłatne.
Zainteresowanych podniesiem kwalifikacji zawodowych oraz praktykami i stażami zagranicznymi serdecznie zapraszamy. Zgłoszenia i bliższe informacje w siedzibie Izby lub tel. 85 7435 403.

Zamieszczono dnia: 2009-11-24

więcej ...


Jubileusz 80 - lecia Izby - ciąg dalszy

W dniu 7 listopada br. z ogromnym wzruszeniem mistrz stolarstwa Pan Włodzimierz Czereniewski z Białegostoku przyjął z rąk Prezesa ZRP Jerzego Bartnika najwyższe odznaczenie w rzemiośle - Szablę Kilińskiego. On też, w imieniu wszystkich odznaczonych m.inn. Złotym i Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego, Honorową Odznaką Rzemiosła, Honorową Odznaką Izby oraz Złotą i Srebrną Odznaką za szkolenie uczniów, podziękował za uznanie rzemieślniczego trudu i starań.
Inne wysokie wyróżnienie - Medal Edukacji Narodowej otrzymał Pan Leszek Henryk Grabowski. Odznaczenie to, wręczyła Pani Wiesława Ćwiklińska - V-ce Kurator Oświaty w Białymstoku.
Uroczystości Jubileuszowe 80- lecia Izby zaszczyciło wielu znakomitych gości, m.inn. Tadeusz Truskolaski - Prezydent Białegostoku, Bogusław Dębski - V-ce Marszałek Woj. Podlaskiego, Dariusz Siwczyński - Okręgowy Inspektor Pracy, Przedstawiciel Wojewody, Max Hogefoster - przedstawiciel Parlamentu Hanzeatyckiego z Hamburga, Wiesława Ćwiklińska -V-ce Kurator Podlaskiej Oświaty,Elżbieta Znosko- Łapczyńska i Jolanta Kosakowska - Dyrektor Generalny i Z-ca Dyrektora Zespołu Oświaty ZRP.

Zamieszczono dnia: 2009-11-10

więcej ...


80 - lecie IZBY RZEMIEŚLNICZEJ W BIAŁYMSTOKU

Uroczystą Mszą Św. w Katedrze Białostockiej o godz. 14.30 w sobotę 07 listopada 2009r celebrowaną przez Abp Stanisława Szymeckiego, rozpoczną się obchody jubileuszu 80 - lecia Izby. Następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Marszałka J. Piłsudskiego.
Pozostałe imprezy Jubileuszu - wielopokoleniowe spotkanie rzemieślników i ich rodzin, pracowników organizacji rzemieślniczych i zaprzyjaźnionych gości oraz Bal Jubileuszowy odbędą się w Dworze Czarneckiego w Kol. Porosły k/Białegostoku. Serdecznie zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2009-10-14

więcej ...


WIESŁAW ŚLIWOWSKI - ZŁOTNIK ROKU 2009

Dnia 23 września 2009r Kapituła Medalu Świętego Eligiusza postanowiła przyznać honorowy Medal Świętego Eligiusza wraz z tytułem Złotnika Roku 2009 Panu Wiesławowi Śliwowskiemu rzemieślnikowi złotnikowi z Białegostoku. To zaszczytne odznaczenie jest potwierdzeniem wysokiego kunsztu wyrobów jubilerskich i złotniczych wykonywanych z zakładzie przy ul. Bema 11 lok. 32 w Białymstoku.
Wielokrotnie informowaliśmy o nagrodach i wyróżnieniach na krajowych i zagranicznych imprezach wystawienniczych otrzymywanych przez Pana Wiesława Śliwowskiego i Jakuba Śliwowskiego - juniora. Gratulujemy.

Zamieszczono dnia: 2009-10-13

więcej ...


SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

Kolejne seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich odbędzie się 26 października 2009r. Zainteresowanych prosimy o kontakt tel. 085 7436 066 lub osobiście pokój nr 25.

Zamieszczono dnia: 2009-09-03

więcej ...


SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU - seminarium upowszechniające

16 września 2009r o godz. 11.00 w budynku Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Białymstoku /ul. Ks. Suchowolca 6, Aula Maius, parter/ odbędzie się seminarium podsumowujące projekt Sieć współpracy na rzecz promocji społecznej odpowiedzialności małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wyniki badań i najciekawsze praktyki zidentyfikowane podczas przeprowadzonych wywiadów. Uczestnikom szkoleń i wyróżnionym firmom zostaną wręczone certyfikaty, a wszyscy uczestnicy seminarium otrzymają raport z badań oraz Przewodnik wdrażania CRS.
Udział w seminaruim jest bezpłatny.

Zamieszczono dnia: 2009-09-03

więcej ...


UROCZYSTOŚĆ KONSEKRACJI ŚWIĄTYNI p.w. NMP MATKI KOŚCIOŁA

Duszpasterz Rzemiosła, Ks. Leon Grygorczyk - proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku przy ul. Pogodnej 63, serdecznie zaprasza w dniu 13 września 2009r o godz. 18.00 na Uroczystość Konsekracji świątyni oraz poświęcenia nowej plebanii. Uroczystości przewodniczyć będzie J.E. Ks. Abp Edward Ozorowski Metropolita Ozorowski.
Do udziału w tej uroczystości serdecznie zapraszamy całe środowisko rzemieślnicze.

Zamieszczono dnia: 2009-09-03

więcej ...


MÓJ NOWY ZAWÓD - DEKARZ

Taki tytuł nosi projekt współfinansowany ze środów UE z EFS w ramach którego zainteresowani mieszkańcy z terenów wiejskich i miast do 25 tyś. mieszkańców z woj. podlaskiego mogą, bez ponoszenia kosztów, zdobyć poszukiwany zawód - dekarz.
Do dnia 31 sierpnia 2009r trwa nabór na szkolenia praktyczne i teoretyczne, prowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Oddział w Białymstoku.
Zainteresowanych prosimy o kontakt osobisty z Izbą Rzemieślniczą i Przedsiębiorczości w Białymstoku, ul. Warszawska 6 pokój 22, tel. 085 7435 403 lub e-mail: izba@rzemiosło.bialystok.pl
Ilość miejsc ograniczona.

Zamieszczono dnia: 2009-08-14

więcej ...


ETYKA A BIZNES

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu realizowanym w ramach projektu "Etyka a biznes - społeczne aspekty podnoszenia potencjału adaptacyjnego przedsiębiorstw oraz pracowników". To wyjątkowa okazja, aby zdobyć wiedzę i umiejętności przydatne w codziennej pracy i zarządzaniu firmą.
Formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.etykaibiznes.eu należy przesłać pocztą elektroniczną na adres: biuro@etykaibiznes.eu lub faksem 022 628 60 52.
Termin najbliższego szkolenia: 1-3 września 2009r w Zakopanem.
Uczestnicy nie ponoszą żadnych kosztów związanych z uczestnictwem w szkoleniach /dojazdu, wyżywienia,zakwaterowania/. Max koszt refundacji kosztów dojazdu 180 zł brutto /na podstawie oryginalnych biletów przejazdu pociągiem/.
Zakwaterowanie uczestników w dniu 30 sierpnia 2009r Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Rzemieślnik, 34-500 Zakopane, ul. Makuszyńskiego 12.
Szczegółowe informacje na stronie www.etykaibiznes.eu

Zamieszczono dnia: 2009-08-14

więcej ...


NOWE WŁADZE SAMORZĄDOWE IZBY

W dniu 23 czewca 2009r Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych dokonał wyboru nowych przedstawicieli do organów statutowych Izby.
Funkcję Prezesa Zarządu Izby po raz kolejny powierzono Panu Zbigniewowi Lanartowi. Pozostali członkowie Zarządu to:
- Górski Ryszard - Z-ca Prezesa,
- Lewkowicz Andrzej - Z-ca Prezesa,
- Sałacki Kazimierz - Z-ca Prezesa,
- Bartoszewicz Ireneusz,
- Berensztajn Ryszard,
- Godlewski Roman,
- Kaźmierczak Wiesław,
- Kondratiuk Witold.

W skład Komisji Rewizyjnej weszli:
- Kobus Mirosław - Przewodniczący,
- Radziszewski Tadeusz - Z-ca Przewodniczącego,
- Chojnowski Jan,
- Dudek Andrzej,
- Markowski Andrzej.

W skład Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego weszli:
- Harasim Stefan - Przewodniczący,
- Markowski Mieczysław - Z-ca Przewodniczącego,
- Kuczyński Antoni.

Zamieszczono dnia: 2009-06-24

więcej ...


Seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich

Najbliższe seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich odbędzie się 03 sierpnia 2009r o godz. 10.00, natomiast egzaminy w części praktycznej i teoretycznej przewidziane są na 04-07sierpnia.

Zamieszczono dnia: 2009-06-17

więcej ...


SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

Najbliższe seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich odbędzie się w dniu 1 czerwca 2009r. Natomiast egzaminy w zawodach: malarz-tapeciarz, murarz, glazurnik, technolog robót wykończeniowych, monter instalacji i urządzeń sanitarnych odbędą się w dniach 2-5 czerwca 2009r. Bliższe informacje pod nr telefonu 085 7436 066.

Zamieszczono dnia: 2009-04-20

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW i SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

Wyborczy Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych odbędzie się 23.06.2009r. w siedzibie Izby przy ul. Warszawskiej 6. Początek Zjazdu o godz. 10.30.

Zamieszczono dnia: 2009-04-20

więcej ...


PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA NA JASNĄ GÓRĘ

Tegoroczna XXVIII Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego na Jasną Górą odbędzie się w dniu 28 czerwca. Organizatorem tegorocznej pielgrzymki jest Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie. Zapraszamy

Zamieszczono dnia: 2009-04-20

więcej ...


FINALIŚCI IX KONKURSU WIEDZY O ZASADACH BHP

W tegorocznym Konkursie, który odbył się 31 marca br wzięło udział 25 zawodników z Białegostoku, Ciechanowca, Giżycka, Grajewa, Siemiatycz i Wys. Mazowieckiego. Najlepszymi okazali się:
* Patryk Kołakowski z Giżycka,
* Mateusz Jurszo z Giżycka,
* Wojciech Gnat z Siemiatycz,
* Kamila Plichta z Ciechanowca,
* Julita Kotowska z Moniek,
* Barbara Grądzka z Moniek.
W dalszej części Konkursu - na etapie ogólnopolskim tut. Izbę będą reprezentowali:
Wojciech Gnat uczeń zawodu mechanik pojazdów samochodowych u mistrza Tadeusza Witkowskiego i Kamila Plichta uczennica zawodu fryzjer w zakładzie mistrzyni Doroty Tymińskiej. Gratulujemy uczniom i ich mistrzom.

Zamieszczono dnia: 2009-04-02

więcej ...


SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

W związku z licznym pytaniami przypominamy zainteresowanym, że najbliższe seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich odbędzie się w dniu 14 kwietnia 2009r o godz. 10.00. Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2009-03-18

więcej ...


KONKURS WIEDZY O BHP

31 marca 2009r o godz. 10.00 odbędzie sie IX edycja Ogólnopolskiego konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych. Bliższe informacje w organizacjach cechowych.

Zamieszczono dnia: 2009-03-18

więcej ...


SME - TRAINET - Program

W ramach tego Programu Związek Rzemiosła Polskiego realizuje międzynarodowy projekt " Sieć współpracy w obszarze kształcenia zawodowego na rzecz przedsiębiorczości" .
W ramach projektu planuje m.in. przeprowadzenie wywiadów z przedsiębiorcami różnych branż /w tym fotograficznej i fryzjerskiej/ na temat strategii ich rozwoju, wprowadzania innowacyjności, zarządzania pracownikami oraz aktualnych potrzeb szkoleniowych.
Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z prowadzeniem firmy, udziałem w interesujących szkoleniach zawodowych oraz przedstawić propozycje szkoleń branżowych jakie chcieliby ukończyć. Kontakt: Magdalena Frączak tel. 022 50 44 231, e-mail: fraczak@zrp.pl

Zamieszczono dnia: 2009-03-03

więcej ...


Akademia Biznesu Internetowego Serwisu Allegro pl.

W związku z dużym zainteresowaniem organizowane są dodatkowe bezpłatne zajęcia w ramach Akademii:
11 marca 2009r w godz. 9.00 - 11.30 i w godz. 14.00 - 16.30 - seminaria,
16 marca 2009 w godz. 9.00 - 16.00 - warsztaty,
16 kwietnia 2009r w godz. 9.00 - 16.00 - warsztaty.

Zamieszczono dnia: 2009-03-03

więcej ...


SEMINARIUM I WARSZTATY

Zapraszamy na bezpłatne seminarium i warsztaty w ramach "Akademii Beznesu Internetowego Serwisu Allegro pl." Są one przeznaczone dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz osób zamarzających rozpocząć działalność gospodarczą.
Celem seminarium jest przekazanie wiedzy na temat:kanałów dystrybucji w internecie, czynników sukcesów sprzedaży w internecie, kosztów prowadzenia działalności w sieci, trendów rynku internetowego, prawno-podatkowych aspektów e-handlu.
Celem warsztatów jest nabycie wiedzy na temat:tworzenia skutecznych ofert internetowych, zasad komunikacji z klientem w handlu internetowym, wykonywanie fotografii towarów i obróbka graficzna zdjęć.
Terminy: seminarium 02.03.2009r godz. 9.30, warsztaty: 16.03.2009r godz. 9.30.
Bliższe informacje i zgłoszenia: tel. 085 7435 403 lub sekretariat@rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2009-02-24

więcej ...


VI KONKURS FRYZJERSKI UCZNIÓW RZEMIOSŁA

W Konkursie który odbył się 22 lutego Komisja Sędziowska najwyżej oceniła w konkurencji fryzjerstwo damskie pracę:
Sandry Klauza uczennicy mistrzyni Wiesławy Kozyrskiej - I miejsce,
Katarzyny Augustyniak uczennicy mistrzyni Barbary Abramowicz - II miejsce,
Magdaleny Krycia uczennicy mistrzyni Janiny Tarasiuk Broneckiej - III miejsce.
W konkurencjach indywidualnych bezkonkurencyjne okazały się Emilia Szostak z fryzjerstwa męskiego i Magdalena Maksymiuk z fryzjerstwa damskiego. Obie zawodniczki są uczennicami mistrzyni Małgorzaty Sidorczuk.
Nagrody uczestnikom Konkursu ufunfowały firmy LEO i FO-KA" Profesjonalne Kosmetyki do włosów.

Zamieszczono dnia: 2009-02-24

więcej ...


SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

14 kwietnia 2009r o godz. 10.00 odbędzie się kolejne seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Natomiast egzaminy w zawodach: murarz, malarz - tapeciarz, glazurnik i monter instalacji i urządzeń sanitarnych odbędą się w dniach 15, 16 i 17 kwietnia. Zainteresowanych prosimy o kontakt tel. 085 7436-066.

Zamieszczono dnia: 2009-02-13

więcej ...


SEMINARIA PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

23 lutego 2009r o godz. 10.00 rozpocznie się kolejne seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Zainteresowanych przystąpieniem do egzaminów w najbliższym okresie - zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2009-01-21

więcej ...


SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU

Zapraszamy na seminarium promujące ideę Społecznej Odpowiedzialności Biznesu , które odbędzie 29 styczna 2009r o godz. 10.30 w siedzibie WSAP w Białymstoku. Seminarium organicowane jest w ramach projektu " Sieć współpracy na rzecz promocji społecznej odpowiedzialności małych, średnich i dużych przedsiębiorstw". Projekt przewiduje również szkolenia i badania przedsiębiorstw z Podlasia.
Więcej informacji o projekcie w zakładce Społeczna Odpowiedzialność Biznesu.

Zamieszczono dnia: 2009-01-16

więcej ...


SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW - 05.01.2009r

Kolejne seminarium przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich odbędzie się 5 stycznia 2009r o godz. 10.00 w siedzibie Izby, ul. Warszawska 6, w sali 27. W kolejnuych dniach - po zakończeniu seminarium - uczestnicy będą mogli przystąpić do egzaminów.

Zamieszczono dnia: 2008-12-18

więcej ...


SPOŁECZNA ODPOWIEDZIALNOŚĆ BIZNESU - CSR

W partnerstwie z Wyższą Szkołą Administracji Publicznej im. S. Staszica w Białymstoku rozpoczęliśmy realizację projektu w ramach PO Kapitał Ludzki pod nazwą "Sieć współpracy na rzecz promocji społecznej odpowiedzialności małych, średnich i dużych przedsiębiorstw."Projekt będzie obejmował m.inn. seminaria promujące i upowszechniające ideę CSR, tworzenie lokalnych sieci współpracy na rzecz CRS, szkolenie liderów wdrażania idei CRS i budowy strategii firmy opartej na jej regułach. Udział w projekcie jest bezpłatny.
O korzyściach płynących z udziału w projekcie więcej informacji już wkrótce w przygotowywanej podstronie internetowej lub w biurze Projektu tel. 085 7435-403, e-mail: sekretariat@rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia: 2008-10-14

więcej ...


SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

03 listopada 2008r o godz. 10.00 odbędzie się seminarium dla osób zainteresowanych przystapieniem w najbliższym czasie do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego. Zapraszamy

Zamieszczono dnia: 2008-09-22

więcej ...


PIELGRZYMKA DO STUDZIENICZNEJ

28 września 2008r o godz. 11.00 po raz kolejny rzemiosło skupione w naszych organizacjach cechowych uda się z pielgrzymką do Sudzienicznej aby wspólnie modlić się do Matki Bożej dziękując za dotychczasową opiekę i pomoc oraz prosić o błogosławieństwo na kolejne lata. Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2008-09-22

więcej ...


PIELGRZYMKA DO LICHENIA

W dniu 21 września 2008r odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka środowisk branżowych rzemiosła do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym . Pielgrzymka odbędzie się w ramach Jubileuszu 75 - lecia Związku Rzemiosła Polskiego. Organizatorzy zapraszają delegacje w uroczystych strojach, w asyście pocztów sztandarowych. Bliższe informacje w organizacjach cechowych i Izbie.

Zamieszczono dnia: 2008-09-04

więcej ...


SEMINARIUM PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINU CZELADNICZEGO

22 września 2008r o godz. 10.00 rozpoczyna się kolejne seminarium przygotowujące do egzaminu czeladniczego. Zainteresowanych, którzy w najbliższym czasie zamierzają przystąpić do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego prosimy o kontakt / pokój 25, tel. 085 7436 250 /

Zamieszczono dnia: 2008-08-28

więcej ...


TARGI "EUROREGION NIEMEN 2008" W GRODNIE

W dniach 11 - 13 września 2008r w Grodnie odbędą się X Wielobranżowe Targi "Euroregion Niemen 2008". Targi dotyczą branż: spożywczej, przemysłowej, budowlanej, techniki i urządzeń związanych z ochroną środowiska oraz turystyki.
Zainteresowani udziałem w Targach dodatkowe informacje mogą uzyskać pod nr tel. +375 152 743-400, 743-406.

Zamieszczono dnia: 2008-08-25

więcej ...


EUROPEJSKI KONKURS DOBRYCH PRAKTYK

Przedsiębiorstwa dbające o bezpieczeństwo i zdrowie swoich pracowników, które w wyjątkowy i innowacyjny sposób przeprowadziły rzetelną ocenę ryzyka zawodowego mają szansę zaprezentować swoje osiągnięcia poprzez udział w Europejskim Konkursie Dobrych Praktyk.
Więcej informacji o Konkursie na stronie internetowej http://pl.osha.europa.eu/ew2008-2009 lub telefonicznie 022 623 36 77.

Zamieszczono dnia: 2008-08-25

więcej ...


WOLNE LOKALE DO WYNAJĘCIA

Oferujemy do wynajęcia pomieszczenia biurowe w budynku przy ul. Warszawskiej 6. Atrakcyjna lokalizacja - I piętro. Wiadomość tel. 085 74 36 141 i 085 74 35 403 lub osobiście - pokój nr 24 i 22. Możliwość negocjacji cen.

Zamieszczono dnia: 2008-07-23

więcej ...


NAUKA ZAWODU W ZAKŁADACH RZEMIEŚLNICZYCH

Dużym zainteresowaniem absolwentów gimnazjum cieszy się nauka zawodu w zakładach rzemieślniczych. Tylko do końca sierpnia mogą podpisywać umowy uczniowie którzy naukę teoretyczną będą realizowali w szkołach zawodowych.
Są jeszcze wolne miejsca w zakładach: fryzjerkich, blacharsko - lakierniczych, stolarskich, mechaniki pojazdowej, ciastkarskich i piekarni. Zainteresowanych zachęcamy do jak najszybszego załatwienia wszystkich formalności w najbliższej organizacji cechowej.

Zamieszczono dnia: 2008-07-22

więcej ...


DOROCZNY ZJAZD DELEGATÓW

19 czerwca 2008r obradował Zjazd Delegatów IRiP w Białymstoku. Dyskutowano nad problemami dostępu rzemiosła do funduszy unijnych, wzrostem zainteresowania szkoleniem zawodowym młodocianych i dorosłych / w kontekście nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy/.
Podczas obrad wyróżniono Pana Aleksandra Kondratiuka z Hajnówki najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym Odznaką Honorową "Szabla Kilińskiego".

Zamieszczono dnia: 2008-06-20

więcej ...


TERMINY SEMINARIÓW PRZYGOTOWUJĄCYCH DO EGZAMINÓW

Najbliższe terminy seminariów przygotowujących do egzaminów czeladniczych lub mistrzowskich odbędą się w dniach 1 lipca i 12 sierpnia 2008r o godz. 10.00. Przyjmowanie zgłoszeń i przygotowanie dokumentacji jak zwykle w pokoju nr 25 Izby, kontakt telefoniczny 085 7436-066.

Zamieszczono dnia: 2008-06-04

więcej ...


DOROCZNE SPOTKANIA CZŁONKÓW ORGANIZACJI RZEMIEŚLNICZYCH

19 czerwca 2008r o godz. 10.30 w siedzibie Izby odbędzie się Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych.
Na Walne Zgromadzenia swoich organizacji cechowych zaproszają:
* Giżycko - 09.05.2008r godz. 15.30
* Ciechanowiec - 12.05.2008r godz. 10.00
* Hajnówka - 27.05.2008r
* Suwałki - 28.05.2008r godz. 17.00
* Łomża - 12.06.2008r
* Ełk - 06.06.2008r. godz. 10.00
* Zambrów - 16.06.2008r. godz. 17.30
* Siemiatycze - 02.06.2008r. godz. 10.00
* Sokółka - 02.06.2008r godz. 18.00
* Augustów - 09.06.2008r. godz. 10.00
* Białystok - 17.06.2008r. godz.10.00
* Grajewo - 03.06.2008r. godz. 14.00

Zamieszczono dnia: 2008-05-08

więcej ...


UROCZYSTOŚĆ MATKI KOŚCIOŁA

Ksiądz Leon Grygorczyk duszpasterz rzemiosła i proboszcz parafii pw. NMP Matki Kościoła w Białymstoku przy ul. Pogodnej zaprasza na UROCZYSTOŚĆ MATKI KOŚCIOŁA.
Odpustowa Msza Święta dziękczynna za 20 lat parafii zostanie odprawiona 12 maja 2008r o godz. 18.00, z udziałem Reprezentacyjnego Chóru Wojska Polskiego.

Zamieszczono dnia: 2008-05-08

więcej ...


NOWI UCZNIOWIE RZEMIOSŁA

Po IX Białostockim Forum Szkół, które odbyło sie w Białymstoku w dniach 17-18 kwietnia 2008r wzrosło zainteresowanie nauką zawodu w zakładach rzemieślniczych. Organizacje cechowe z Białegostoku przedstawiły bogatą ofertę zakładów zainteresowanych szkoleniem uczniów. Największym zainteresowaniem cieszą sią zawody motoryzacyjne: mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodwy, spożywcze: cukiernik, piekarz, rzeźnik wędliniarz, fryzjer oraz zawody budowlane. Proponujemy też naukę w zawodach:dekarz, elektromechanik, elektryk, glazurnik, kamieniarz, krawiec, mechanik - operator maszyn i pojazdów rolniczych, elektromechanik urządzeń chłodniczych, elektromechanik sprzętu gospodarstwa domowego, stolarz, ślusarz, tapicer, monter instalacji gazowych, złotnik jubiler.
Uczniowie III klas gimnazjów i ich rodzice mogą zaopatrzyć się w bezpłatny egzamplarz Informatora - Rzemiosło Szkołą Zawodu na rok szkolny 2008 - 2009. Informator jest dostępny w Izbie, wszystkich organizacjach cechowych i szkołach.

Zamieszczono dnia: 2008-04-25

więcej ...


NOWA KADENCJA KOMISJI EGZAMINACYJNYCH

26 marca br Zarząd Izby powołał nowe komisje egzaminacyjne czeladnicze i mistrzowskie w 35 zawodach. Wśród nich znalazły się dwie w nowych zawodach. Są to: monter izolacji budowlanych i wizażystka.
Aktualnie trwają szkolenia członków komisji którzy w latach 2008 - 2013 będą egzaminowali zarówno uczniów rzemiosła jak też inne osóby zainteresowane potwierdzeniem kwalifikacji zawodowych na tytuł czeladnika lub mistrza.

Zamieszczono dnia: 2008-04-25

więcej ...


FINAŁ KONKURSU WIEDZY O ZASADACH BHP

Krzysztof Dytkowski i Łukasz Wojtkowski obaj z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie będą reprezentowali Izbę w Ogólnopolskim Konkursie wiedzy o zasadach bezpieczństwa i higieny pracy dla uczniów z zakładów rzemieślniczych który na szczeblu centralnym odbędzie się w maju br w Warszawie.
Gratulujemy mistrzom szkolącym: Jarosławowi Chełmińskiemu i Zbigniewowi Borkowskiemu.
Kolejne punktowane miejsca zajęli:
Rafał Ireneusz Komiżyk z Cechu w Ciechanowcu - uczeń mistrza Mirosława Kobusa,
Julita Kotowska z Cechu w Mońkach -uczennica mistrzyni Beaty Rutkowskiej,
Grzegorz Doroszko z Cechu w Augustowie - uczeń mistrza Zbigniewa Borkowskiego,
Emilia Łyskawa z Cechu w Ciechanowcu - uczennica mistrza Mirosława Kobusa.

Gratulacje wszystkim uczestnikom i ich mistrzom przekazał również Pan Jan Koczewski Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku życząc wszystkim uczestnikom satysfakcji z wiedzy nabytej w trakcie przygotowań do Konkursu.

Zamieszczono dnia: 2008-03-31

więcej ...


SEMINARIA PRZYGOTOWUJĄCE DO EGZAMINÓW

W dniach 10 i 17 marca 2008r o godz. 10.00 odbędą się semianaria przygotowujące do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich.
W pierwszym dniu spotkają się kandydaci zainteresowani zdobyciem kwalifikacji w zawodach budowlanych - glazurnik, murarz, malarz-tapeciarz, monter instalacji i urządzeń sanitarnych oraz elektryk, natomiast 17 marca - w zawodzie dekarz.
Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Zamieszczono dnia: 2008-03-04

więcej ...


MISTRZOSTWA UCZNIÓW FRYZJERSTWA

W niedzielę 24 lutego br w sali NOT w Białymstoku odbyły się Mistrzostwa Uczniów Fryzjerstwa w których uczestniczyli m.innymi uczniowie nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych. Uczniowie wykonywali fryzurę dzienną, fryzurę koktajlową oraz fryzurę wieczorową. W Mistrzostwach obowiązywała punktacja łączna. Najlepszą zawodniczką okazała się Joanna Potocka z Zespołu Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku. Natomiast drugą i trzecią lokatę zdobyły uczennice z zakładów rzemieślniczych. Były to:
- Marta Lewczuk uczennica mistrzyni Marzeny Grabowskiej - II miejsce,
- Ewelina Klepacka uczennica mistrzyni Barbary Abramowicz - III miejsce.

Uczennicom i ich mistrzyniom serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w zawodzie.

Zamieszczono dnia: 2008-02-26

więcej ...


MŁODZI IMIGRANCI I RYNEK PRACY

Pod takim hasłem w dniach 1-3 lutego 2008r w Białymstoku odbyła się międzynarodowa konferencja z udziałem włoskiej Fundazione Luigi Clerici, Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku oraz NSZZ "SolidarnoSC" Region Podlaski.
Organizatorzy nie tylko zaprezentowali własne doświadczenia ale równiez pilnie wsłuchiwali sie w głos lokalnych instytucji posiadających wiedzę i doświadczenie w kontaktach z edukacją, szkoleniami zawodowymi i rynkiem pracy skierowanym do młodych imigrantów.
Dyrektor Izby J. Hordejuk przedstawił na Konferencji wyniki badań jakie przeprowadził Ośrodek Szkoleniowy Rzemiosła na grupie emigrantów z terenu Podlasia do krajów Wspólnoty, głównie Belgii.

Zamieszczono dnia: 2008-02-05

więcej ...


SPOTKANIE ORGANIZACJI CECHOWYCH

Doroczna narada kierownictwa cechów odbędzie sie w dniach 28 - 30 stycznia 2008r w Hotelu Zejer*** w Barszczewie k/Choroszczy.
W programie spotkania m.inn. blok aktualnych zagadnień oświatowych, problemy współpracy z OHP, prezentacja możliwości udziału cechów w funduszach unijnych, marketing i promocja organizacji samorządu rzemiosła.
Gościem spotkania będzie Dyrektor Maciej Prószyński z ZRP.

Zamieszczono dnia: 2008-01-16

więcej ...


SPOTKANIE OPŁATKOWE

19 grudnia 2007r / środa / o godz. 18.00 w Hotelu "Gołębiewski" w Białymstoku ul. Pałacowa 7, odbędzie się "spotkanie opłatkowe" organizacji zrzeszających przedsiębiorców województwa podlaskiego.
Członków organizacji rzemieślniczych - serdecznie zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2007-12-11

więcej ...


DOKSZTAŁCANIE PRAKTYCZNE W ZAWODZIE FRYZJER

Seminarium pod tym tytułem odbędzie się 3 grudnia 2007r o godz. 10.00 w sali nr 27. W programie przewidziane są informacje na temat zasad organizacji i przebiegu egzaminu czeladniczego oraz praktyczne doskonalenie umiejętności z wykonania niektórych zadań egzaminacyjnych m inn. różnych technik nakręcania trwałej ondulacji, wyciskania fal na mokro, nakręcania pierścieni płaskich i spiralnych.

Zamieszczono dnia: 2007-11-20

więcej ...


MISTRZOSTWA UCZNIÓW FRYZJERSTWA 2008

Najlepsi uczniowie w zawodzie fryzjer z salonów rzemieślniczych będą mieli okazję do skonfrontowania swoich umiejętności z uczniami innych szkół nauczających tego zawodu na MISTRZOSTWACH UCZNIÓW FRYZJERSTWA 2008.
Impreza odbędzie się w dniu 17 lutego 2008r w sali NOT w Białymstoku.
Przewidziane są nastąpujące konkurencje:
-dzienna fryzura kreatywna /konsumencka/,
-fryzura koktajlowa /przeczesana z dziennej/,
-upięcia - fryzura wieczorowa.

Bliższe szczegóły w organizacjach cechowych i Izbie /tel. 085 74 36 141/.

Zamieszczono dnia: 2007-11-20

więcej ...


SPRAWDZIAN UCZNIÓW W ZAWODZIE FRYZJER

25 listopada 2007r o godz. 10.30 w budynku Izby odbędzie się doroczny sprawdzian z przygotowania praktycznego do egzaminu w zawodzie fryzjer .
Wykonywanie zadań objętych egzaminem nadzorować będą członkowie Komisji Egzaminacyjnej.
Udział III-klasistów i obecność ich mistrzów mile widziane.

Zamieszczono dnia: 2007-11-20

więcej ...


RZEMIEŚLNICZY MEDAL PRACOWNIKOWI PIP W BIAŁYMSTOKU

Na wniosek organizacji rzemieślniczych naszego regionu Prezydium Zarządu ZRP przyznało Panu PIOTROWI LATAŁA pracownikowi Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku SREBRNY MEDAL im. Jana Kilińskiego. To wielkie wyróżnienie przyznano w uznaniu zasług za wybitny wkład pracy w popularyzację w środowisku rzemieślniczym tematyki związanej z prawem pracy, bezpiecznymi i higienicznymi warunkami pracy poprzez szkolenia, akcje promocyjne oraz konkursy ze szczególnym uwzględnieniem pracowników młodocianych.
G r a t u l u j e m y.

Zamieszczono dnia: 2007-10-19

więcej ...


NASI KANDYDACI DO SEJMU RP

Dlaczego zdecydowałem sie kandydować na posła do sejmu RP - ulotkę takiej treści można otrzymać w każdym Cechu naszego regionu. Opracował ją MIECZYSŁAW GIERŁOWSKI - dyrektor Biura Cechu w Łomży. kandydat do sejmu RP.
Mieczysław Gierłowski jest długoletnim pracownikiem organizacji rzemieślniczych, osobą znaną i powszechnie szanowaną, a nade wszystko bardzo dobrze znającą problemy środowiska rzemieślniczego.
Drugim kandydatem z naszego środowiska jest MIKOŁAJ GAWRYLUK - prezes Spółdzielni Rzemieślniczej w Siemiatyczach, znany rzemieślnik i działacz gospodarczy.
Obu kandydatów zdecydowanie popieramy i życzymy sukcesów.

Zamieszczono dnia: 2007-10-11

więcej ...


Nagrodzona KONSTELACJA i PIERŚCIEŃ z AGATEM

W tegorocznym konkursie "Złoto i Srebro w Rzemiośle" zorganozowanym pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związku Rzemiosła Polskiego w kategorii seniorów JAKUB ŚLIWOWSKI współpracujący z Pracownią Złotniczą ojca Wiesława Śliwowskiego otrzymał trzecią nagrodę w kategorii seniorów za pracę zatytułowaną KONSTELACJA. Nagrodzona praca to wisior ze złota brylantów oraz kauczuku.
Ponadto w konkursie otwartym na biżuterię artystyczną Jakub Śliwowski za pracę PIERŚCIEŃ Z AGATEM otrzymał drugą nagrodę. G r a t u l u j e m y.
Dodać należy, że ten młody artysta należy do trzeciego pokolenia kultywującego tradycje rzemieślnicze w rodzinie.

Zamieszczono dnia: 2007-10-11

więcej ...


ŚWIĘTO MISTRZÓW ZAWODU

Tym razem mistrzowie - nauczyciele zawodu spotkają się w dniu 12 października br. o godz. 18.00 w Ośrodku Wypoczynkowym w Agustowie - Borkach aby wspólnie z administracją organizacji rzemieślniczych i szkolnych uroczyście obchodzić DZIEŃ NAUCZYCIELA - MISTRZA ZAWODU.
Zapraszamy

Zamieszczono dnia: 2007-08-30

więcej ...


60 - lecie Cechu w Łomży

15 września 2007r Mszą Św. odprawioną o godz. 10.00 w Katedrze Łomżyńskiej rozpoczną się uroczystości 60 - lecia Cechu w Łomży, który aktualnie funkcjonuje pod nazwą Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców.
W programie przewidziany jest również przemarsz pocztów sztandarowych ulicami Łomży, uroczysta akademia oraz spotkanie gości przy kawie.
Wszystkim członkom i pracownikom organizacji cechowej życzymy dalszej pomyślności i rozwoju.

Zamieszczono dnia: 2007-08-30

więcej ...


NOWI CZŁONKOWIE ORGANÓW STATUTOWYCH IZBY

W dniu 26.06.br Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych dokonał wyborów uzupełniających do Zarządu Izby. Nowym członkiem Zarządu został Pan Roman Godlewski z Ciechanowca, zaś funkcję V-ce Prezesa Izby Zarząd powierzył Panu Kazimierzowi Sałackiemu z Łomży - dotychczasowemu członkowi Zarządu.
Pan Roman Godlewski prowadzi znany i ceniony zakład witrażowniczy. Jest członkiem Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Artystycznych przy ZRP w Warszawie.
Zjazd przeprowadził ponadto wybory uzupełniające do Komisji Rewizyjnej Izby. Nowym jej członkiem został Pan Ryszard Berensztejn z Podlaskiego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku.
Obu Panom gratulujemy uznania środowiska i życzymy satysfakcji z wykonywania przyjętych obowiązków społecznych.

Zamieszczono dnia: 2007-06-27

więcej ...


IZBA W PARLAMENCIE HANZEATYCKIM

W dniach 14-16 czerwca 2007r w Hamburgu odbyła sie kolejna Sesja Hanzeatycka "Od historii do teraźniejszości i przyszłości: transfer wiedzy i innowacje wokół Mare Balticum". Wśród kilkunastu referatów naukowców z krajów basenu Morza Bałtyckiego jednym z najlepiej przyjętych był wykład prof.dr Bogusława Plawgo z Uniwersytetu w Białymstoku "Rola transferu wiedzy w procesie internacjonalizacji małych i średnich przedsiębiorstw". Profesor gościł na Sesji na zaproszenie Izby Rzemieślniczej w Białymstoku.
Materiały z Sesji są dostępne na stronie www.hanse-parlament.de

Zamieszczono dnia: 2007-06-20

więcej ...


SZABLA KILIŃSKIEGO

Podczas obrad Kongresu Rzemiosła Polskiego w dniu 12.06.2007r najwyższym odznaczeniem rzemieślniczym "Szabla Kilińskiego" uhonorowany został Pan Ryszard Minkiewicz długoletni Starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach, aktywny działacz Izby, znany i ceniowy w środowisku rzemieślniczym.

Zamieszczono dnia: 2007-06-20

więcej ...


PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA NA JASNĄ GÓRĘ

" Z Maryją przypatrzmy się powołaniu naszemu" pod takim hasłem odbędzie się w dniu 24.06.2007r XXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Rzemiosła na Jasną Górę.
Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich rozpocznie się o godz. 9.00.
Uroczysta Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks.Arcybiskupa Wojciecha Ziemby Metropolity Warmińskiego odprawiona zostanie o godz. 11.15.
O godz. 14.00 w Sali Papieskiej wręczone zostaną okolicznościowe dyplomy mistrzom i uczniom w rzemiośle. To zaszczytne wyróżnienie otrzymają mistrz Zbigniew Borkowski z Cechu w Augustowie i jego uczeń III roku w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych Rafał Myszczyński.

Zamieszczono dnia: 2007-05-31

więcej ...


SPOTKANIE BRANŻY MOTORYZACYJNEJ

Na dzień 19 czerwca br o godz. 10.00 w siedzibie Izby zaplanowano spotkanie przedstawicieli branży motoryzacyjnej zrzeszonych we wszystkich organizacjach cechowych z naszego terenu.
Celem spotkania jest ocena funkcjonowania 9-letniej współpracy rzemiosła z PZU w ramach Porozumienia w sprawie rozliczania kosztów napraw powypadkowych pojazdów wg norm czasów napraw opracowanych przez producenta i zawartych w systemach AUDATEX i EUROTAX.

Zamieszczono dnia: 2007-05-31

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW i SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

Doroczny Zjazd odbędzie się w dniu 26.06.2007r w siedzibie Izby, w lokalu "CECHOWA". Początek obrad Zjazdu o godz. 10.30. Jednym z punktów porządku obrad będą wybory uzupełniające do Zarządu Izby.
W dniu 4.06.2007r mija termin zgłaszania uwag do porządku obrad Zjazdu.

Zamieszczono dnia: 2007-05-31

więcej ...


TARGI CHLEBA w JAWORZE

Stowarzyszenie "Międzynarodowe Targi Chleba" w Jaworze zaprasza piekarzy, cukierników, producentów maszyn i urządzeń branży piekarskiej oraz firmy związane z przetwórstwem rolno-spożywczym do udziału w XI Międzynarodowych Targach Chleba" w Jaworze. Targi odbędą sie w dniach 24 - 26 sierpnia br.
Za zaproszenie dziękujemy. Zainteresowanych udziałem prosimy o kontakt z naszą Izbą lub Biurem Targów pod nr tel.076 8711039 lub pocztą e-mail: targi_jawor@poczta.onet.pl

Zamieszczono dnia: 2007-04-02

więcej ...


KONKURS BHP ROZSTRZYGNIĘTY

Dwie najlepsze uczennice będą reprezentowały naszą Izbę w Warszawie podczas krajowego etapu VII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zasadach BHP organizowanego rokrocznie dla uczniów zakładów rzemieślniczych:Są to:
1. Anna Piaścik - z Cechu w Łomży, uczennica w zawodzie sprzedawca w Sklepie Spożywczym "ALIMEX" w Zbójnej Pani Aliny Lemańskiej,
2. Marzena Mańkowska - z Cechu w Ciechanowcu, uczennica w zawodzie fryzjer w Zakładzie Fryzjerskim Pani Doroty Tymińskiej w Ciechanowcu.

Pozostała wyróżniona szóstka to:
- Julita Kotowska - z Cechu w Mońkach,
- Sylwia Rafałowska - z Cechu w Łomży,
- Krzysztof Dytkowski - z Cechu w Augustowie,
- Magdalena Wieczorek - z Cechu w Wysokiem Mazowieckiem.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa. Natomiast wymienionej szóstce nagrody rzeczowe ufundowali i wręczyli - Jan Koczewski - Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku i Zbigniew Lenart - Prezes Izby.
Serdecznie gratulujemy i mistrzom i ich uczniom.

Zamieszczono dnia: 2007-04-02

więcej ...


FINAŁ IV KONKURSU FRYZJERSKIEGO UCZNIÓW

W zmaganiach konkursowych wzięło udział 10 uczennic z Białegostoku, Łap, Suwałk, Giżycka i Bielska Podlaskiego. Najlepszymi okazały się:
1. Magdalena Perkowska uczennica Doroty Zimnoch z Łap,
2. Sylwia Zaremba uczennica Marzeny Grabowskiej z Białegostoku.
3. Anna Szymborska uczennica Doroty Zimnoch z Łap.
Poza częścią konkursową widzowie mieli możliwość obejrzenia profesjonalnego pokazu strzyżenia i czesania koków w wykonaniu trenerki Jolanty Kotlińskiej z Lublina oraz zakupu produktów MATRIXA.
Nagrody laureatom i upominki uczestnikom Konkursu ufundowali:FRYZELA Państwa Elżbiety i Stanisława Chwicewskich z Białegostoku, KOSMETIX Daniel Romanowski z Warszawy oraz JBS Kisielewski- Turafs-Kisielewski z Gdańska.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


VII KONKURS WIEDZY O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA I HIGIENY PRACY.

Tegoroczna edycja etapu regionalnego Konkursu odbędzie się w Białymstoku w dniu 29 marca br.
W Konkursie mogą brać udział uczniowie wszystkich zawodów i wszystkich lat nauki.
Bliższe informacje o Konkursie jak też bank pytań są dostępne we wszystkich organizacjach cechowych oraz Izbie tel 085 7436-141. Zgłoszenia zainteresowanych przyjmujemy do dnia 15.03.2007r.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


KONKURS UCZNIÓW RZEMIOSŁA

W dniu 25 lutego br uczniowie w zawodzie fryzjer będą mogli zaprezentować swoje umiejętności w IV KONKURSIE UCZNIÓW RZEMIOSŁA. Konkurs będzie obejmował:

  • fale wyciskane na mokro,
  • fryzurę dzienną konsumencką,
  • fryzurę wieczorową

Firma MATRIX zaprezentuje pokaz strzyżenia fryzur damskich.
Ponadto będzie możliwość zapoznania się i zakupu kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów.
Zapraszamy do udziału w imprezie wszystkich uczniów i sympatyków tego zawodu. Liczymy również na obecność szkolących mistrzów. Początek imprezy - godz. 10.00, miejsce - Białystok, ul. Warszawska 6. Wstęp wolny.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


NARADA KIEROWNICTWA ORGANIZACJI RZEMIEŚLNICZYCH

odbyła się w dniach 29-31 stycznia br w zimowewj scenerii Supraśla pod Białymstokiem.
Spotkanie było okazją do zapoznania się z informacją o przebiegu egzaminów i stanie uczniów w 2006r a także zaprezentowania problemów tej dziedziny działalności rzemieślniczej obecnemu na spotkaniu Dyrektorowi Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP Panu Maciejowi Prószyńskiemu.
Już w pierwszym dniu spotkania wspólnie z posłami na Sejm Panem Krzysztofem Jurgielem i Panem Michałem Wójcikiem dyskutowano nad koniecznością nowelizacji ustawy o rzemiośle i proponowymi zmianami.
Dr Tomasz Dziurbejko przedstawił możliwości zwiększenia innowacyjności sektora MŚP z wykorzystaniem funduszy z UE, natomiast Pani Anna Lango- Zagórska ofertę TU AEGON.
Największym zainteresowaniem zarówno służb księgowych jak też zebranych właścicieli zakładów rzemieślniczych cieszyło się wystąpienie Pana Edwarda Kossakowskiego Prezesa Oddziału Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, w którym omówione zostały najnowsze zmiany w prawie podatkowym.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


SEMINARIUM W OŚRODKU SZKOLENIOWYM RZEMIOSŁA

28 grudnia 2006r pierwszych dziewięciu kandydatów na czeladników uczestniczyło w seminarium przygotowującym do egzaminu na ten tytuł zawodowy.
Z opinii wyrażonych w arkuszu ewaluacyjnym wynika, że sposób prezentacji tematów był dobrze zorganizowany a zdobyte wiadomości i umiejętności przydadzą się podczas egzaminu czeladniczego. Potwierdził to najbliższy egzamin praktyczny i teoretyczny. Siedmiu z uczestników seminarium, którzy chcieli zdobyć tytuł czeladnika w zawodzie malarz - tapeciarz pomyślnie przeszło ten etap edukacji i za kilka dni odbierze zalegalizowany w Ministerstwie Spraw Zagranicznych dokument potwierdzajacy kwalifikacje zawodowe. Gratulujemy.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


TERMINY SPRAWDZIANÓW PRZEDEGZAMINACYJNYCH W ZAWODZIE FRYZJER

Tegoroczne sprawdziany z praktycznego przygotowania uczniów do egzaminu czeladniczego w zawodzie fryzjer odbędą się w:

  • w Ełku, 26 listopada 2006r o godz. 10.00,
  • w Białymstoku, 3 grudnia 2006r o godz. 10.00,
  • w Suwałkach, 10 grudnia 2006r o godz. 10.00.

Sprawdziany będą obejmowały pełen zestaw zadań praktycznych przewidzianych na egzaminie. Będą to:
- w dziale damskim: nakręcanie trwałej ondulacji stosując co najmniej dwie techniki nawijania, wyciskanie fal na mokro, nakręcanie pierścieni płaskich i spiralnych, uczesanie fryzury wieczorowej o modnej linii, strzyżenie zgodnie z nowoczesnymi trendami mody fryzjerskiej, modelowanie fryzury przy pomocy suszarki ręcznej i szczotek,
- w dziale męskim: strzyżenie fryzury klasycznej, uczesanie fryzury klasycznej, uczesanie fryzury użytkowej.

Uczniów III roku zainteresowanych udziałem w sprawdzianie prosimy o odpowiednio wcześniejszy kontakt z macierzystą organizacją cechową.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


Dodatkowe terminy kursów i seminariów przygotowujących do egzaminu na tytuł czeladnika lub mistrza w zawodzie

Odpowiadając na zgłaszane pytania odnośnie możliwości przystąpienia do egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego, szczególnie przez osoby przebywające czasowo za granicą, Ośrodek Kształcenia Rzemiosła tut. Izby informuje, że przygotował specjalną ofertę kursów i seminariów przygotowujących do egzaminów.
Nabór na 24-godzinne kursy w cenie 250 zł lub 6-godzinne seminaria w cenie 50 zł / dla bardziej zaawansowanych/ prowadzony jest pod nr telefonu 085 7435-403 lub 085 7436-141 do dnia 15 grudnia 2006r.
Termin przeprowadzenia szkoleń - przełom grudnia 2006 i styczeń 2007.

Kursy i seminaria organizowane są dla wszystkich zawodów w których Komisje Egzaminacyjne Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku przeprowadzają egzaminy. Szczegółowy wykaz zawodów i warunki uzyskania tytułu czeladnika i mistrza w zawodzie znajdują sie na naszej stronie internetowej w zakładce Komisje egzaminacyjne.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


DZIEŃ NAUCZYCIELA - MISTRZA ZAWODU

Uroczyste obchody DNIA NAUCZYCIELA - MISTRZA ZAWODU odbędą się 14 października 2006r w Hotelu "Rydzewski" w Ełku.
W tym też dniu środowisko rzemieślników skupionych w Cechu w Ełku będzie świętować Jubileusz 60-lecia ustanowienia samorządu cechowego w tym mieście.
Zainteresowanych uczestnictwem w imprezach prosimy o kontakt z macierzystą organizacją cechową.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


PIELGRZYMKA DO STUDZIENICZNEJ

17 września 2006r o godz. 11.00 w SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ STUDZIENICZNEJ odprawiona zostanie Msza Św. w intencji rzemieślników, pracowników i uczniów rzemiosła oraz ich rodzin.
Tradycyjnie zapraszamy rzemieślników z wszystkich organizacji cechowych wraz z pocztami sztandarowymi.
Dojazd indywidualnie lub autokarem z Białegostoku o godz. 8.00 w niedzielę z ul.Warszawskiej 6. Miejsce w autokarze prosimy zarezerwować w Cechu.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


LOKALE DO WYNAJĘCIA

Izba dysponuje wolnymi lokalami biurowymi w budynku przy ul. Warszawskiej 6. Kontakt osobiście w pokoju 24 lub telefonicznie 085 7436-141 lub 085 7435-403, w godz. 8.00 - 15.00.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


Konkurs PRACODAWCA - ORGANIZATOR PRACY BEZPIECZNEJ

Państwowa Inspekcja Pracy ogłosiła XIII edycję Konkursu " Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej".
Podobnie jak w latach ubiegłych zakłady będą oceniane w III kategoriach:

  • I - zakłady do 50 zatrudnionych,
  • II - zakłady od 51 do 250 zatrudnionych,
  • III - zakłady powyżej 250 zatrudnionych.

Na stronach www.pip.gov.pl lub www.bialystok.oip.pl znajduje się regulamin Konkursu oraz druki niezbędnej dokumentacji / karta zgłoszenia oraz oświadczenie pracodowcy o niekaralności /.
Termin nadsyłania zgłoszeń - do 15 lipca 2006r.
Zachęcamy właścicieli zakładów rzemieślniczych do udziału w Konkursie osobiście lub za pośrednictwem organizacji cechowej.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


JANUSZ PIEKARSKI - CHLEBOWY MISTRZ

Janusz Piekarski - mistrz i pracownik PHU "CYMES" w Suwałkach zdobył I miejsce w ogólnopolskich eliminacjach do Pucharu Świata w Piekarstwie.
Mistrz do konkursu przygotował cztery rodzaje cheba: wiejski, łaciaty, na miodzie i chleb "Od Adama" oraz kilka rodzajów bagietek.
- Prawdziwym hitem okazał się chleb wiejski produkowany w 100% z mąki żytniej. Dziś niewielu producentów to robi - twierdzi Adam Ołów właściciel "Cymesu". członek komisji egzaminacyjnych czeladniczej i mistrzowskiej w zawodach piekarz i cukiernik działających przy Zarządzie Izby.
Pan Adam Ołów jest członkiem Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach.
Serdecznie gratulujemy. Panu Januszowi Piekarskiemu będziemy gorąco kibicować w walce o Puchar Świata podczas Światowych Targów Piekarstwa w Paryżu w przyszłym roku.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


1 i 2 czerwca 2006

Wspólnie z Okręgowym Inspektoratem Pracy w Białymstoku zapraszamy wszystkich uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu w zakładach rzemieślniczych na " DNI OTWARTE " w dniach 1 i 2 czerwca 2006r.
W siedzibie Izby przy ul. Warszawskiej 6 - pokój 27, można będzie w godz. od 10.00 do 14.00 uzyskać informacje na temat:

  • pierwszej umowy o pracę,
  • czasu pracy i wynagrodzenia,
  • wypadków i szkoleń bhp,
  • pracy w czasie wakacji,
  • wolontariatu
.
Przygotowano zestaw informatorów z powyższej tematyki.
Zapraszamy również pracodawców zatrudniających młodych pracowników. Dla nich przygotowany został informator pt. "Młodzi pracownicy w Twojej Firmie".

Zamieszczono dnia:

więcej ...


VI KONKURS BHP ZAKOŃCZONY

30 marca br odbył się finał regionalnego etapu VI Konkursu wiedzy o zasadch bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów zakładów rzemieślniczych. Do konkursu zgłosiło się 25 zawodników. Jednakże ostatecznie wzięło w nim udział 20 uczniów z organizacji cechowych w: Augustowie, Ciechanowcu, Mońkach, Siemiatyczach, Wysokiem Mazowieckiem i Łomży.
Poziom zawodniów był tak wyrównany, że trzeba było przeprowadzić dodatkowe eliminacje aby zakwalifikować najlepszą szóstkę do ścisłego finału regionalnego.
Prawo do udziału w części ustnej konkursu wywalczyli sobie: Daniel Czerwiński z Augustowa, Piotr Podbielski z Łomży, Marzena Mańkowska i Łukasz Gołębiewski z Ciechanowca, Kamil Sawicki z Wysokiego Mazowieckiego i Justyna Osmólska z Moniek. Ostatecznie po części pisemnej i ustnej najlepszymi okazali się:
- Daniel Czerwiński - uczeń III roku w zawodzie stolarz w Zakładzie Stolarskim w Sztabinie mistrzów Jarosława i Wacława Czerwińskich z Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie. Uczeń Augustowskiego Centrum Edukacji w Augustowie,
- Piotr Podbielski - uczeń III roku w zawodzie rzeźnik wędliniarz w Zakładzie Masarniczym "APIS" w Podgórzu u mistrza Tadeusza Jastrzębskiego z Cechu Rzemiosł Różnych w Łomży. Uczeń Zasadniczej Szkoły Zawodowej ZDZ w Łomży.

Oni też będą reprezentowali tut. Izbę na szczeblu centralnym konkursu.
Finałowej szóstce nagrody ufundowali i wręczyli: Prezes Izby - Pan Zbigniew Lenart oraz Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku - Pan Jan Koczewski.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


BURSZTYNOWE RZEMIOSŁO

Jedną z imprez towarzyszących Międzynarodowym Targom Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF, które odbyły się w dniach 15-18.03.br w Gdańsku, był konkurs BURSZTYNOWE RZEMIOSŁO. Podobnie jak w latach ubiegłych jego organizatorem były: Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska ZRP oraz Pomorska Izba Rziemieślnicza Małych i Średnich Przedsiebiorstw.
Konkurs odbywał sie w trzech kategoriach: juniorów pod hasłem - Gra w kolory, seniorów - Bursztyn w biżuterii wieczorowej dla kobiet i mężczyzn, oraz Bursztyn w przedmiotach użytkowych i ozdobnych.
Miło nam poinformować, że jury konkursu przynało drugą nagrodę w kategorii seniorów Panu Wiesławowi Śliwowskiemu - Mistrzowi Złotnictwa z naszego regionu - właścicielowi pracowni Złotniczej przy ul. Bema 11 w Białymstoku. Nagrodzona praca to naszyjnik zatytułowany "CZAR WIECZORU". Serdecznie gratulujemy. Mieliśmy przyjemność obejrzenia nagrodzonej pracy podczas prezentacji naszej Izby na FORUM SZKÓŁ w Białymstoku. Opinia była zgodna - piękna, przepiękna praca. Przypominamy, że jest to już kolejna nagroda w jubilerskiej rodzinie Państwa Śliwowskich. Życzymy dalszych sukcesów.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


VII BIAŁOSTOCKIE FORUM SZKÓŁ

W dniach 22 - 23 marca 2006r w godz. od 10.30 do 18.00 w siedzibie Szkoły Podstawowej Nr 50 w Białymstoku, przy ul. Pułaskiego 96, odbędzie się prezentacja ofert szkół i placówek oświatowych na rok szkolny 2006/2007.
Podobnie jak w latach ubiegłych rzemiosło przedstawi bogatą ofertę szkoleniową.
Zapraszamy uczniów, ich rodziców oraz szkolących mistrzów do odwiedzenia stoiska Izby.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


SZKOLENIE BRANŻY MOTORYZACYJNEJ

17 marca 2006r o godz. 9.00 w siedzibie Izby odbędzie się spotkanie rzemieślników branży motoryzacyjnej. W trakcie spotkania przewidziane jest bezpłatne szkolenie z programu CARWERT - stosowanego do wyceny wartości pojazdów i kalkulacji wysokości szkód komunikacyjnych. Szkolenie poprowadzi Firma EurotaxGlass's Polska.
Uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia. Zainteresowanych zapraszamy.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


NAJLEPSI W KONKURSIE FRYZJERSKIM

Najlepszymi w tegorocznym Konkursie Fryzjerskim Uczniów Rzemiosła okazały się

Anna Przywózka uczennica Małgorzaty Sidorczuk z Siemiatycz,

Agnieszka Kazuczyk uczennica Eugenii Seweryn z Białegostoku,

Ewelina Ciborowska uczennica Wiesławy Kozyrskiej z Białegostoku.
Gratulujemy serdecznie zarówno uczennicom, jak też mistrzyniom.
Nagrody i dyplomy uczestnikom i laureatom Konkursu ufundowali: Firma FRYZELLA Państwa Elżbiety i Stanisława Chwicewskich oraz Firma WATS genaralny dystrybutor Laboratoire Ducastel. Ta ostatnia przygotowała równiez pokaz fryzjerski w wykonaniu instruktorów Firmy.
Niewątpliwą atrakcją imprezy był autorski program mistrzyni Małgorzaty Sidorczuk w Siemiatycz pod tytułem "Karnawał w regionie" ukazujący najnowsze trendy światowego fryzjerstwa damskiego i męskiego oraz występ taneczny grupy "Małe Podlasie".

Zamieszczono dnia:

więcej ...


VI KONKURS BHP

30 marca 2006r w siedzibie Izby w Białymstoku, odbędzie się kolejna, VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy.
W pierwszym - regionalnym etapie konkursu mogą wziąć udział wszyscy uczniowie którzy mają podpisane umowy o pracę w celu nauki zawodu. Prawo udziału w etapie ogólnokrajowym będą miały tylko 2 osoby, które uzyskają najlepsze wyniki na konkursie w Białymstoku. Zgłoszenie kandydatów do 20 marca br. Z a p r a s z a m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


III KONKURS FRYZJERSKI UCZNIÓW RZEMIOSŁA

19 marca 2006r o godz. 10.00 rozpocznie się Konkurs Fryzjerski Uczniów Rzemiosła. W ramach Konkursku przewidziane są konkurencje:
-fale wyciskane na mokro,
-fryzura dzienna konsumencka,
-uczesanie fryzury wieczorowej.
Zawodnicy wykonują konkurencje na własnych modelkach lub główkach manekinów.
Zwycięzcom nagrody ufundują Firma FRYZELLA Państwa Elżbiety i Stanisława Chwicewskich z Białegostoku oraz Firma DUKASTEL. Ta ostatnia przedstawi również ofertę własnych produktów oraz pokaz szkoleniowy z zakresu fryzjerstwa damskiego.
Ponadto mistrzyni Małgorzata Sidorczuk z Siemiatycz zaprezentuje autorski program dotyczący najnowszych trendów w branży fryzjerskiej.
Zapraszamy zainteresowanych mistrzów i wszystkich uczniów rzemiosła. Wstęp wolny.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


NOWE KOMISJE BRANŻOWE

W ostatnich miesiącach 2005r roku upłynęła kadencja większości komisji branżowych Związku Rzemiosła Polskiego. W skład Komisji wchodzą rzemieślnicy prowadzący działalność w branży dla której komisja jest powołana desygnowani przez macierzyste organizacje rzemieślnicze.
W nowej kadencji naszą Izbę reprezentują:
- Pani Janina Tarasiuk Bronecka - członek Prezydium Ogółnopolskiej Komisji Fryzjersko Kosmetycznej,tel. kontaktowy 085 651-94-17,
- Pan Wiesław Śliwowski - Z-ca Przewodniczącego Ogólnopolskiej Komisji Jubilersko - Złotniczej,tel.kontaktowy 085 746-66-54,
- Pan Borys Piech - członek Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Motoryzacyjnych, tel. kontaktowy 085 675-13-96,
- Pan Andrzej Lewkowicz - członek Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Budowlanych i Producentów Materiałów Budowlanych, tel.kontaktowy 087 567-44-60
- Pan Tadeusz Szymborski - członek Ogólnopolskiej Komisji Branżowej Fotografów, tel.kontaktowy 085 742-08-23
- Pan Zbigniew Milejczyk - członek Ogólnopolskiej Komisji Bioenergoterapeutów i Radiestetów,
tel. kontaktowy 087 643-50-91,
- Pan Roman Godlewski - członek Ogólnopolskiej Komisji Rzemiosł Artystycznych, tel.kontaktowy 086 277-12-13.
Celem w/w Komisji jest aktywacja zawodowa rzemieślników danej branży poprzez: wprowadzanie nowoczesnych technik i światowych nowości, doskonalenie kwalifikacji i kunsztu zawodowego, kształtowanie postaw społecznych i etyki zawodowej a także prezentowanie opinii branży w sprawach dla niej istotnych.
Zainteresowanych pracami Komisji prosimy o kontakt z poszczególnymi przedstawicielami.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


KONKURS "PRACODAWCA- ORGANIZATOR PRACY BEZPIECZNEJ"

Dwa zakłady będą reprezentowały Podlasie w ogólnopolskiej edycji XII Konkursu "Pracodawca - organizator pracy bezpiecznej". Jednym z nich jest Zakład Ciastkarski "Kryszeń" mieszczący się w Białymstoku przy ul.Dojlidy Fabryczne 5a.Zakład jest członkiem Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku. Jest to rodzinna spółka cywilna prowadzona przez Pana Michała Kryszenia oraz synów Jacka i Andrzeja.
Cieszy nas,że znakomitej sławy wypieki, w tym przepyszne torty śmietanowe Państwa Kryszeniów, są produkowane w doskonałych warunkach higienicznych z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa pracy na poziomie zasługujacym na wyróżnienie i nagrodę Okręgowego Inspektora Pracy. G r a t u l u j e m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


NAGRODA DLA JAKUBA ŚLIWOWSKIEGO

Z ogromną przyjemnością informujemy, że JAKUB ŚLIWOWSKIbyły uczeń, obecnie pracownik PRACOWNI ZŁOTNICZEJ Wiesława Śliwowskiego zajął III miejsce na VI Międzynarodowym Konkursie Młodych Jubilerskich Designerów w Sant Petersburgu w Rosji. Jakub jest również studentem Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.
Nagrodzona praca to naszyjnik pt "ZATRZYMANE PIÓRA" w kategorii "Jubilernoje izdielja" z nominacji "FANTAZJA".
W konkursie startowało wielu młodych projektantów jubilerstwa z całego swiata, w tym wielu studentów z ASP w Łodzi.
Przypomnijmy, że Jakub Śliwowski jest laureatem wielu nagród w konkursach krajowych. Gratulujemy udanego startu na arenie międzynarodowej, tym bardziej, że ta wysoka nagroda została przyznana w Sant Petersburgu - mieście będącym historyczną kolebką Jubilerstwa Carskiego.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA DO RÓŻANEGOSTOKU

Tegoroczna Pielgrzymka Rzemiosła do Różanegostoku odbędzie się w niedzielę 9 października 2005r.Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych organizacji rzemieślniczych rozpocznie się o godz. 10.30.
Dojazd indywidulanie lub atokarem o godz. 8.30 sprzed budynku Izby przy ul. Warszawskiej 6.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


NASI WŚRÓD NAJLEPSZYCH

Z przyjemnością informujemy, że naszej koleżance BOŻENIE ZYZAŁO - dyrektor Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Augustowie, Główny Inspektor Pracy przyznał Honorowe Odznaczenie za Zasługi dla Ochrony Pracy. To zaszczytne wyróżnienie przyznawane jest za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony pracy.
Serdecznie gratulujemy.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


ROBOCZE SPOTKANIE Z RZEMIEŚLNIKAMI Z IZBY POCZDAMSKIEJ

Około 20 osób z Białegostoku, Suwałk, Zambrowa i Bielska Podlaskiego zainteresowanych rozwijaniem kontaktów gospodarczych z Izbą Rzemieślniczą w Poczdamie przybyło na spotkanie z przedstawicielami tej Izby w branżach: budowlanej, motoryzacyjnej, produkcji stolarki okiennej oraz techniki dentystycznej.
Według opinii uczestników rozmowy były bardzo interesujące. Obecne rozmowy różnią się zasadniczo od tych sprzed kilku lat, kiedy strony nie miały jeszcze doświadczenia we wzajemnych kontaktach. Dzisiejsze rozmowy są bardzo rzeczowe i konkretne, często poparte zdobytym doświadczeniem ze współpracy z partnerem zagranicznym.
Kolejne spotkanie z tego cyklu w roku 2006r.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


SZKOLENIA Z OCHRONY ŚRODOWISKA

Izba została zaproszona do udziału w "Ogólnopolskim programie szkoleń w zakresie ochrony środowiska".
W ramach tego programu właściciele i pracownicy małych i średnich przedsiębiorstw mogą zostać przeszkoleni z następujacej tematyki:

  • pozwolenia zintegrowane
  • gospodarka odpadami
  • emisje gazów i pyłów
  • opłaty za korzystanie ze środowiska
  • korzystanie przez MŚP z pomocy doradczej
  • korzystanie przez MŚP z funduszy strukturalnych
  • systemy zarządzania środowiskowego

Zainteresowanych prosimy o kontakt: 085 7436-141 lub kotlowska@rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia:

więcej ...


MISJA GOSPODARCZA Z NIEMIEC

28 września 2005r o godz. 9.00 do siedziby Izby przybędzie delegacja niemieckich biznesmenów zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej w Poczdamie, którzy są zainteresowani podjęciem współpracy w następujących branżach:
- produkcja okien z drewna, aluminium i PCV,
- protetyka dentystyczna,
- obrót używanymi częściami samochodowymi,
- ogólnobudowlana /ze znajomością języka niemieckiego/.
Zainteresowanych udziałem w spotkaniu prosimy o kontakt.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


Kursy

Przyjmujemy zgłoszenia na kursy:

Zamieszczono dnia: 2019-04-10

więcej ...


Nauka zawodu

Posiadamy wolne miejsca na naukę zawodu w następujących zawodach:

Zamieszczono dnia: 2019-04-10

więcej ...


ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

<29 czerwca br odbył się doroczny Zjazd Delegatów Cechów i Spółdzielni Rzemieślniczych. Jednym z najistotniejszych punktów programu był wybór Prezesa Izby i członków organów statutowych.
Zgodnie z wolą wyborców Prezesem Izby na nową kadencję został ponownie wybrany Zbigniew Jan Lenart. Na jego zastępców wybrano: Jana Ciszkowskiego z Ciechanowca, Andrzeja Lewkowicza z Suwałk i Henryka Kołakowskiego z Giżycka. Pozostali członkowie Zarządu to: Witold Kondratiuk z Hajnówki, Zbigniew Milejczyk z Augustowa, Kazimierz Sałacki z Łomży, Wiesław Śliwowski z Białegostoku i Wiesław Kaźmierczak z Zambrowa.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


NARADA SZKOLENIOWA KIEROWNIKÓW I STARSZYCH CECHÓW

W dniach 9-10 maja br w Borkach k/Augustowa odbyło sie spotkanie kierownictwa organizacji cechowych na którym omówiono bieżącą problematykę kształcenia zawodowego w rzemiośle, sprawy dotyczące refundacji, zapoznano się również z ofertą Eurobanku nt. źródeł finansowania biznesu.
W spotkaniu wzięła udział Pani Jolanta Kosakowska- Zastępca Dyrektora Zespołu Oświaty Zawodowej ZRP, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy OHP w Białymstoku, a także EUROBANKU w Białymstoku.
Jednym z istotnych punktów programu narady była prezentacja działalności cechów, podczas której wymieniono doświadczenia związane z pozaoświatową działalnością gospodarczą organizacji cechowych.
Zarówno zaproszeni prelegenci, goście, jak też działacze organizacji rzemieślniczych wyrazili zadowolenie z wiedzy i doświadczeń wyniesionych z tego spotkania.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


29 czerwca 2005r - ZJAZD DELEGATÓW CECHÓW I SPÓŁDZIELNI RZEMIEŚLNICZYCH

Tegoroczny Zjazd będzie miał charakter sprawozdawczo-wyborczy. Odbędą się wybory wszystkich organów samorządowych Izby: Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Odwoławczego Sądu Rzemieślniczego.Wybrani zostaną również Delegaci na Kongres Rzemiosła Polskiego.
Uwagi do porządku obrad można wnosić do dnia 1 czewca 2005r.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


POROZUMIENIE O WSPÓŁPRACY Z OHP

W dniu 5.05.2005r Prezes Izby Zbigniew Lenart i Dyrektor Józef Jacek Hordejuk oraz Komendant Wojewódzki Podlaskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy pani Zofia Polikarp podpisali POROZUMIENIE w sprawie współdziałania w dziedzinie kształcenia zawodowego, wychowania i zatrudniania młodzieży.
Obie strony zgodnie stwierdziły, że wszystkie inicjowane i realizowane działania będą służyły młodzieży i zabezpieczały jej interesy.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


TERMINARZ WALNYCH ZGROMADZEŃ

Trwają walne zgromadzenia członków naszych organizacji rzemieślniczych. Dziękujemy za zaproszenia:
CRR Bielsk Podlaski - 10.04.2005r.
Podlaski CRRiP w Białymstoku - 25.04.2005r,
CRi P w Giżycku - 06.05.2005r,
CR i P Ciechanowiec - 16.05.2005r,
CRRiP w Białymstoku - 17.05.2005r.
CRRiP Hajnówka - 23.05.2005r,
CRR w Ełku - 28.05.2005r,
CRiP Augustów - 13.06.2005r.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


KONKURS im. ANTOINE'A CIERPLIKOWSKIEGO

Sekcja Fryzjerów CRR w Sieradzu organizuje kolejny XXI Ogólnopolski Konkurs Uczniów Fryzjerstwa im. A. Cierplikowskiego. Konkurs odbędzie się w dniu 12 czerwca 2005r o godz. 10.oo w Sieradzu.
Prawo startu w konkursie mają uczniowie posiadający aktualną umowę o naukę zawodu oraz w grupie młodzieżowej osoby do 25 lat.
Branżowa Komisja Fryzjerstwa tut. Izby organizuje wyjazd grupowy. Oczekujemy zgłoszeń.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


26 czerwca 2005r - XXIV PIELGRZYMKA RZEMIOSŁA POLSKIEGO NA JASNĄ GÓRĘ

Hasło tegorocznej pielgrzymki - " RZEMIOSŁO POLSKIE Z MARYJĄ MATKĄ NADZIEI NASZEJ."
Patronat nad pielgrzymką przyjął Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Piotr Jarecki.
Organizatorem pielgrzymki jest Mazowiecka Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Warszawie.
Osoby zainteresowane udzieleniem wsparcia finansowego organizatorom pielgrzymki mogą dokonywać wpłat na konto: Bank PKO S.A. Grupa PKO Nr rach.: 90 124010661111000000061867.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


FINAŁ REGIONALNEGO KONKURSU BHP

Nie wszystkie Cechy zdecydopwały się na udział swoich przedstawicieli w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy dla uczniów zakładów rzemieślniczych. Tym większe słowa uznania należą się tym organizacjom, które angażują sie w przygotowanie młodzieży do Konkursu. Dziękujemy serdecznie Podlaskiemu Cechowi Rzemiosł Różnych w Białymstoku i Cechom w: Zambrowie, Łomży, Augustowie i Hajnówce.
W tegorocznej edycji Konkursu najlepsze wyniki w części pisemnej osiągnęli:

  • Piotr Podbielski z Cechu w Łomży,
  • Przemysław Truchel - z Cechu w Zambrowie,
  • Daniel Czerwiński - z Cechu w Augustowie,
  • Kamil Bielski - z Cechu w Zambrowie,
  • Marta Lasota - z Podlaskiego CRRiP w Białymstoku,
  • Sylwia Woźniel - z Podlaskiego CRRiP w Białymstoku.

Ostatecznie po części ustnej najlepszymi okazali się:
  • Piotr Podbielski - uczeń w Zakładzie Masarniczym "APIS" w Podgórzu mistrza Tadeusza Jastrzębskiego,
  • Daniel Czerwniński - uczeń w Zakładzie Stolarskim w Sztabinie mistrzów Jarosława i Wacława Czerwińskich.

Oni też będą reprezentować Izbę na etapie krajowym Konkursu, który odbędzie się w maju br w ZRP w Warszawie.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


II KONKURS FRYZJERSKI UCZNIÓW RZEMIOSŁA

W imprezie która odbyła się 27 lutego 2005r brało udział 25 zawodników. Zdecydowanie większym powodzeniem cieszyły sie konkurencje z fryzjerstwa damskiego. Największą inwencję i precyzję wykonania zawodnicy wykazali przy czesaniu fryzury wieczorowej. Wielu, niemałe trudności sprawiło, zdaniem Komisji Sędziowskiej, uczesanie fal na mokro.
W konkurencjach z fryzjerstwa damskiego najlepsi to:

  1. Anna Przywólzka -uczennica mistrzyni Małgorzaty Sidorczuk z Siemiatycz,
  2. Magdalena Olechno - uczennica Wiesławy Kozyrskiej z Białegostoku,
  3. Justyna Siemieniuk - uczennica mistrzyni Wincenty Orzechowicz z Białegostoku.

Z fryzjerstwa męskiego najlepsi zawodnicy to:
  1. Wioleta Stępin - uczennica mistrzyni Elżbiety Kutyło z Suwałk,
  2. Katarzyna Demczuk - uczennica mistrzyni Renaty Koźluk z Białej Podlaskiej,
  3. Justyna Chełstowska - uczennica mistrzyni Renaty Koźluk z Białej Podlaskiej.

Zawodnikom i mistrzom serdecznie gratulujemy.
Wszyscy laureaci będą reprezentować tut. Izbę na VIII Międzywojewódzkich Mistrzostwach Fryzjerstwa w Lubartowie.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


BURSZTYNOWE RZEMIOSŁO

Pod takim tytułem Komisja Branżowa Złotników i Jubilerów Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku organizuje w dniach 16-19 marca 2005r Ogólnopolski Konkurs Złotników i Jubilerów
Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch kategoriach wiekowych:

  • juniorzy do 22 lat,
  • seniorzy - posiadający potwierdzone kwalifikacje zawodowe czeladnicze lub mistrzowskie.

Termin składania prac do 4.03.2005r. Regulamin i karta zgłoszenia na stronie internetowej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MŚP www.pomorskaizba.com.pl lub w tut. Izbie.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


II KONKURS FRYZJERSKI UCZNIÓW RZEMIOSŁA

odbędzie sie 27 lutego 2005r o godz. 10.00 w siedzibie Izby przy ul. Warszawskiej 6.
W Konkursie mogą brać udział uczniowie I, II i III roku. Konkurs będzie obejmował konkurencje: damską / fale wyciskane na mokro, fryzura dzienna konsumencka, fryzura wieczorowa/ i męską/uczesanie palcami fryzury użytkowej, strzyżenie i uczesanie fryzury klasycznej./
Do udziału w Konkursie po raz pierwszy zostali zaproszeni uczniowie z Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Lublinie.
Bliższe informacje w organizacjach cechowych i tut. Izbie. Termin zgłoszenia uczestnictwa - do dnia 15 lutego 2005r. Z a p r a s z a m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


SZKOLENIE Z OCHRONY ŚRODOWISKA

8 listopada 2004r /poniedziałek/ o godz. 10.00 w sali konferencyjnej na parterze budynku Izby, specjaliści z Polskiej Izby Motoryzacji przeprowadzą bezpłatne szkolenie:SERWIS SAMOCHODOWY - CZYSTY INTERES - czyli jak spełnić prawne wymogi ochrony środowiska i gospodarki odpadami.
Zakłady branży motoryzacyjnej zainteresowane tematyką ochrony środowiska serdecznie zapraszamy. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zgłoszenie udziału tel. 022 845 24 73

Zamieszczono dnia:

więcej ...


ŚWIĘTO IZBY RZEMIEŚLNICZEJ I PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W BIAŁYMSTOKU

16 października 2004r uroczyście obchodziliśmy jubileusz 75-lecia Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku,połączony z dorocznym świętem Dnia Nauczyciela - Mistrza Zawodu.
Uroczystość zaszczycili obecnością dostojni goście: Wojewoda Marek Strzaliński, Poseł na Sejm RP Wojciech Borzuchowski, Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej Maciej Prószyński oraz Dyrektorzy i Prezesi zaprzyjaźnionych i współpracujących instytucji, urzędów, towarzystw ubezpieczeniowych, organizacji rzemieślniczych i gospodarczych.
Jubileuszowe spotkanie było okazją do wielu miłych wspomnień, słów uznania, gratulacji i życzeń dalszej pomyślności i rozwoju.
Za wszystkie dowody serdeczności i przyjaźni gorąco dziękujemy.
Podczas uroczystości przedstawiciele środowiska otrzymali wiele medali i wyróżnień: Złoty Medal im. Jana Kilińskiego, Honorową Odznakę Rzemiosła, Honorową Odznakę Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Złote i Srebrne Odznaki "Za Szkolenie Uczniów w Rzemiośle".
Dyrektorom organizacji cechowych, najbardziej zaangażowanym w proces kształcenia młodocianych uczniów w rzemiośle, Wojewoda Marek Strzaliński uroczyście wręczył Medale Komisji Edukacji Narodowej.Byli to: Irena Karpiuk i Zenon Buńkowski z Białegostoku oraz Bożena Zyzało z Augustowa i Michał Kojło z Hajnówki.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


SPRAWDZIAN Z PRZYGOTOWANIA PRAKTYCZNEGO UCZNIÓW FRYZJERSTWA

Do sprawdzianu zobowiązani są przystąpić uczniowie III roku.Sprawdzian odbędzie się w dwóch terminach:
- 14 listopada 2004r o godz. 10.00 w siedzibie Izby w Białymstoku, ul.Warszawska 6, dla uczniów z organizacji cechowych z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Hajnówki, Łomży, Moniek, Siemiatycz, Wysokiego Mazowieckiego i Zambrowa,
- 28 listopada 2004r o godz. 10.00 w siedzibie Cechu w Augustowie, ul. Młyńska 34, dla uczniów z organizacji cechowych z Augustowa, Ełku, Giżycka, Piszu i Suwałk.

Sprawdzian będzie obejmował:
- z zakresu fryzjerstwa damskiego - fale, pierścionki, strzyżenie, modelowanie, kręcenie na wałki, trwałą,
- z zakresu fryzjerstwa męskiego - strzyżenie i modelowanie.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


PAWEŁ PARCZEWSKI - najlepszy w finale IV Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bhp

Uczeń II roku w zawodzie piekarz, odbywający praktyczną naukę zawodu w zakładzie mistrza Jerzego Pruszyńskiego w Wysokiem Mazowieckiem okazał się najlepszy w czwartej edycji Konkursu, którego finał odbył się w Warszawie w dniu 14 maja br.
Paweł Parczewski jest uczniem II roku w zawodzie piekarz. Uczy się również w Centrum Kształcenia Zawodowego w Wysokiem Mazowieckiem.
Serdecznie gratulujemy Pawłowi i Mistrzowi.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


VII MIEĄDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA FRYZJERSTWA W LUBARTOWIE

Znaczący sukces odnieśli przedstawiciele tut. środowiska fryzjerów w Mistrzostwach, które odbyły się w dniach 6 i 7 marca 2004r w Lubartowie.
W kategorii juniorów z zakresu fryzjerstwa damskiego II miejsce zdobyła MONIKA ZAJKO uczennica salonu fryzjerskiego mistrzyni Marioli Gordic.W tej samej konkurencji IV miejsce zdobył ADRIAN STANKIEWICZ uczeń mistrzyni Barbary Korowickiej. Oboje są laureatami Konkursu Fryzjerskiego Uczniów Rzemiosła organizowanego w grudniu 2003r przez tut. Izbę.
Zdecydowanie bezkonkurencyjne okazały się również nasze przedstawicielki w kategorii seniorów. Dwie pracownice Salonu Fryzjerskiego mistrzyni Małgorzaty Sidorczuk panie AGNIESZKA RADZIKOWSKA i MAJA JASTRZĘBSKA zdobyły kolejno I i II miejsca w konkurencji z fryzjerstwa męskiego.
Serdecznie gratulujemy samym zainteresowanym i ich mistrzyniom. Życzymy podobnych sukcesów na Mistrzostwach w Poznaniu, które przypominamy, odbędą się w dniach 17-18 kwietnia 2004r.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


KONKURS BHP UCZNIÓW RZEMIOSŁA

25 marca 2004r o godz. 10.00 w siedzibie Izby odbędzie się czwarta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Zasadach Bezpieczeństwa i Higieny Pracy dla uczniów zatrudnionych w zakładach rzemieślniczych w celu nauki zawodu.
Wszyscy uczestnicy Konkursu rozwiązują jednolity test wiadomości z zakresu: prawa pracy, technicznego bezpieczeństwa pracy, ergonomii, psychologii pracy, przepisów p.poż. oraz zasad udzielania pierwszej pomocy.
Sześciu najlepszych zawodników przejdzie do finału Konkursu, w którym będą odpowiadać na pytania ustne z wyżej wymienionego zakresu wiedzy.
Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc będą reprezentowali tut. Izbę na etapie Ogólnopolskim Konkursu w Warszawie, w maju br.
Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy, natomiast finałowa szóstka nagrody rzeczowe ufundowane przez tut. Izbę i Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku.
Zgłoszenia uczestników oczekujemy do 10 marca 2004r
Z a p r a s z a m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


SPOTKANIE BRANŻY MOTORYZACYJNEJ

7 lutego 2004r o godz. 10.00 w tut. Izbie odbędzie się spotkanie właścicieli zakładów motoryzacyjnych zrzeszonych w organizacjach cechowych.
W programie spotkania m.inn.:

  • informacja o inicjatywie wprowadzenia znaku "POLSKI WARSZTAT"
  • zmiany na rynku samochodowym związane z dyrektywą Komisji Europejskiej 1400/2002
  • propozycja Oddziału PZU w Białymstoku dot. współpracy w zakresie napraw powypadkowych
  • najnowsze zmiany w kodeksie pracy.

Z a p r a s z a m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


SZKOLENIE BRANŻY SPOŻYWCZEJ NA TEMAT SYSTEMU HACCP

10 lutego 2004r o godz. 8.30 w tut. Izbie odbędzie się bezpłatne spotkanie edukacyjne dla firm branży spożywczej, zobowiązanych do wdrażania systemu HACCP. W programie szkolenia:

  • prezentacja i zasady systemu HACCP,
  • zagrożenia zdrowotne żywności,
  • warunki do wdrażania systemu i etapy wdrażania,
  • przykład zastosowania systemu.

Zainteresowanych szkoleniem prosimy o imienne zgłoszenie do dnia 6 lutego br. tel. 7463-141.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


OTWARTE MISTRZOSTWA FRYZJERSTWA POLSKIEGO W POZNANIU

odbędą się w dniach 17 i 18 kwietnia 2004r. Regulamin imprezy przewiduje wiele nowości: m.inn. możliwość startu indywidualnego w wybranej konkurencji. odrębną punktację za kolor. Ponadto juniorzy zobowiązani są wykonać wszystkie konkurencje na główkach manekinów. Seniorzy - tradycyjnie na modelach.
Termin zgłoszenia uczestnictwa do 30 marca br.
Zainteresowanych szczegółami zapraszamy do organizacji cechowych lub tut. Izby - tel. 7436-141.
Z regulaminem i harmonogramem Mistrzostw można zapoznać się na stronach internetowych ZRP www.zrp.pl Z a p r a s z a m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


MIĘDZYWOJEWÓDZKIE MISTRZOSTWA FRYZJERSKIE W LUBARTOWIE

Impreza odbędzie się w dniach 6 i 7 marca 2004r. Prawo startu w kategorii juniorów mają uczniowie rzemiosła, w kategorii seniorów: czeladnicy, mistrzowie lub osoby posiadające równorzędny tytuł zawodowy.
Wszystkie konkurencje wykonywane są na modelach.
Z fryzjerstwa damskiego zawodnicy wykonują: fale wyciskane na mokro, uczesanie fryzury dziennej, uczesanie fryzury wieczorowej. Z fryzjerstwa męskiego: uczesanie palcami fryzury użytkowej, strzyżenie i modelowanie fryzury klasycznej.
Termin zgłoszenia uczestnictwa - do 01.03.2004r
Więcej informacji można uzyskać w organizacjach cechowych lub tut. Izbie, tel. 7436-141. Z a p r a s z a m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


Konkurs Fryzjerski Uczniów Rzemiosła - rozstrzygnięty

W imprezie wzięło udział 13 zawodników - uczniów II i III roku. Najlepsze lokaty uzyskali:
- z fryzjerstwa damskiego:

  • Monika Zajko - z salonu mistrzyni Marioli Gordic,
  • Adrian Stankiewicz - z salonu mistrzyni Barbary Korowickiej,
  • Danuta Suchodolska - z salonu mistrzyni Wandy Klimczak

z fryzjerstwa męskiego:
  • Agata Żmojda - z salonu mistrzyni Wiesławy Kozyrskiej,
  • Magdalena Zieńko - z salonu mistrzyni Ewy Osakowicz,
  • Alwira Sołowiej - z salonu mistrzyni Eugenii Seweryn.

Gratulujemy. W pracach Komisji Sędziowskiej, poza członkami naszej Izby uczestniczyli . p. Mirosław Juszczak - z Izby Rzemieślniczej w Poznaniu i p. Zofia Matuszczak - z Izby Rzemieślniczej i Małej Przedsiębiorczości w Lublinie.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


MISJA GOSPODARCZA DO BELGII

Zarząd tut. Izby podjął inicjatywę zgłoszoną przez p. Jana Cieszkowskiego właściciela piekarń w Ciechanowcu i Brukseli, organizacji misji gospodarczej do Belgii. Planowany termin - III dekada stycznia 2003r.
W biurze Izby można zapoznać sie z materiałami informacyjnymi na temat prawnych aspektów rozpoczynania i prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii.
Zainteresowanych udziałem w misji prosimy o kontakt z tut. Izbą

Zamieszczono dnia:

więcej ...


Co to jest system HACCP? - szkolenie

W drugiej dekadzie stycznia 2004r tut. Izba organizuje bezpłatne szkolenie na temat wdrażania systemu HACCP
Zainteresowane zakłady rzemieślnicze zajmujące się produkcją i obrotem żywnością prosimy o kontakt: tel. 7435-403, fax 7436-141, e-mail: izba@rzemioslo.bialystok.pl

Zamieszczono dnia:

więcej ...


Pokaz działania hamowni podwoziowej LPS-3000

Politechnika Białostocka Wydział Mechaniczny, Białystok, ul. Wiejska 45c zaprasza zakłady branży motoryzacyjnej na pokaz działania hamowni podwoziowej LPS-3000
Pokaz odbędzie się w dniach 12,16,19 i 23 stycznia 2004r o godz. 12.00 w Katedrze Pojazdów Samochodowych.
Zgłoszenie uczestnictwa należy uzgodnić z dr inż. Jarosławem Czabanem tel.742-37-56 w.621, e-mail: jczaban@pb.bialystok.pl

Zamieszczono dnia:

więcej ...


KONKURS FRYZJERSKI UCZNIÓW RZEMIOSŁA

odbędzie się w dniu 7 grudnia 2003r w siedzibie tut. Izby. Mogą w nim wziąć udział uczniowie I, II i III roku w rzemiośle fryzjerstwo.
Konkurs będzie obejmował dwie konkurencje:
damską, a w niej: - fale wyciskane na mokro,
- fryzura dzienna konsumencka,
- fryzura wieczorowa,
męską, a w niej: - uczesanie palcami fryzury użytkowej,
- strzyżenie i uczesanie fryzury klasycznej.
Zawodnicy mogą startowć w dowolnie wybranej konkurencji /damskiej lub męskiej/ lub w obu.
Bliższe informacje na temat Konkursu można uzyskać w organizacjach cechowych lub tut. Izbie.
Współorganizatorem i fundatorem nagród jest firma LUMEX - wyłączny przedstawiciel na Polskę niemieckiej firmy EWALD - producenta farb, preparatów do trwałej, środków pielęgnacyjnych i akcesoriów fryzjerskich. Firma ta poza częścią konkursową zaprezentuje pokaz: balejażu, trwałej, farbowania i strzyżenia. Zainteresowani będą mogli nabyć kosmetyki tej Firmy.
Z a p r a s z a m y n a K o n k u r s. Termin zgłoszeń - do 15.11.2003r.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


NAGRODY DLA ZŁOTNIKÓW

Już po raz kolejny zakład złotniczy p. Wiesława Śliwowskiego z Białegostoku zdobył nagrody i wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Złotników " Złoto i srebro w rzemiośle".
W tegorocznej edycji w kategorii juniorów w konkursie Prezent dla osiemnastolatka" II miejsce przyznano Jakubowi Śliwowskiemu za pracę pod tytułem "Zawieszka goldwasser".W uzasadnieniu nagrody komisja podkreśliła trafne nawiązanie pracy do tematu konkursu oraz intrygujący pomysł połączenia szkła, płytek złota i kauczuku.
Natomiast w kategorii seniorów w konkursie " Ze szkatuły babuni" wyróżniono pracę pod tytułem "Naszyjnik babuni" p. Wiesława Śliwowskiego.

Zamieszczono dnia:

więcej ...


Spotkanie z kandydatami na Senatora RP

2 października 2003r o godz. 17.00 w sali nr 27 /II piętro/ siedziby Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Białymstoku przy ul. Warszawska 6 odbędzie sie spotkanie z kandydatami na Senatora RP: KRZYSZTOFEM BIL-JARUZELSKIM, TADEUSZEM KLIMOWICZEM i ARTUREM MILEWSKIM.
Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Dzień Nauczyciela - Mistrza Zawodu

18 października 2003r na uroczystym balu w HOTELU ORZECHOWSKI w Hajnówce spotkają się mistrzowie zatrudniający młodocianych pracowników w celu nauki zawodu.
Będzie to tradycyjne doroczne spotkanie wszystkich uczestników kształcenia zawodowego: mistrzów zawodu, przedstawicieli kuratorium, Związku Rzemiosła Polskiego oraz pracowników organizacji rzemieślniczych.
W trakcie trwania imprezy zasłużeni mistrzowie otrzymają medale i odznaczenia za szkolenie uczniów.
Koszt uczestnictwa w imprezie - 135 zł od osoby z noclegiem i śniadaniem.
Zainteresowanych uczestnictwem w imprezie prosimy o kontakt z macierzystą organizacją cechową.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Świadectwa PIP

W dniu 3.09.br Okręgowy Inspektor Pracy w Białymstoku Witold Zalewski w siedzibie tut. Izby wręczył dziesięciu pracodawcom świadectwa PIP.
Aby otrzymać świadectwa PIP pracodawcy musieli dostosować warunki pracy w swoich zakładach do wymogów prawa pracy, przejść specjalny program szkoleniowy oraz poddać się gruntownej kontroli firmy przez inspektorów pracy.
Przypominamy, że firmy posiadające takie świadectwo przez najbliższe dwa lata nie bedą kontrolowane przez inspektorów pracy.
Właścicieli firm zainteresowanych uzyskaniem świadectwa PIP zachęcamy do zgłoszenia się do Okręgowego Inspektoratu Pracy, 15-483 Białystok, ul. Fabryczna 2 tel. 085 664-22-61

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


22 maja 2003r Zebranie dekarzy

O godz. 12.00 w sali nr 27 Izby, w dniu 22.05.2003r odbędzie się zebranie organizacyjno - wyborcze Podlaskiego Oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.
Organizatorzy zapraszają zainteresowanych dekarzy.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Jak pozyskać i pomnożyć europejskie pieniądze.

Pod takim hasłem w dniu 13 czerwca 2003r o godz. 9.00 w siedzibie Izby, ul.Warszawska 6, odbędzie się 1-dniowe seminarium organizowane przy współpracy tutejszej Izby przez Centrum Kreowania Liderów, Bank Przemysłowo - Handlowy SA i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.
Udział w seminarium jest bezpłatny.
Szkolenie ma na celu podniesienie kwalifikacji menadżerskich rzemieślników i przedsiębiorców w zakresie korzystania z europejskich funduszy pomocowych i strukturalnych przeznaczonych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.
Poza częścią teoretyczną, w której zostaną zaprezentowane programy oraz omówione zasady i warunki korzystania z funduszy i dotacji, przewidziana jest część praktyczna z podaniem zasad wypełniania wniosków.
Zainteresowanych prosimy o kontakt z Cechem lub tut. Izbą.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


JAKUB ŚLIWOWSKI LAUREATEM KONKURSU

Złoto, Srebro i Bursztyn w Rzemiośle pod takim hasłem odbył się Pomorski Konkurs Złotników organizowany przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Międzynarodowe Targi Gdańskie.
Celem Konkursu była prezentacja umiejętności zawodowych złotników oraz uczniów z uwzględnieniem stosowania tradycyjnych i nowoczesnych technik złotniczych oraz rozwijanie wzornictwa.
W kategorii juniorów przyznano dwa wyróżnienia. Jedno z nich otrzymał JAKUB ŚLIWOWSKI uczeń w PRACOWNI ZŁOTNICZEJ WIESŁAWA ŚLIWOWSKIEGO mistrza złotnictwa -członka Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku.
Gratulujemy. Oczekujemy następnych sukcesów.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Echa VI Międzywojewódzkich Mistrzostw Fryzjerskich w Lubartowie

Serdecznie gratulujemy Pani Urszuli Szczechowskiej mistrzyni z Zakładu Fryzjerskiego "FryzUla" z Kolna zajęcia III miejsca w kategorii seniorów w konkurencji fryzjerstwa damskiego w VI Międzywojewódzkich Mistrzostwach Fryzjerstwa w Lubartowie.
Radość tym większa, że jest to pierwszy udział młodej mistrzyni w imprezie konkursowej.
Również fryzura damska w wykonaniu Agnieszki Narewskiej startującej w kategorii juniorów - uczennicy Pani Urszuli, zdobyła ogromny aplauz zgromadzonej widowni.
Obu Paniom życzymy wielu sukcesów zawodowych.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


SANKTUARIA MARYJNE EUROPY - pielgrzymka

Kapelan Rzemiosła ks. Leon Grygorczyk zaprasza na pielgrzymkę autokarową szlakiem Sanktuariów Maryjnych w Europie w okresie od 3 do 17 maja 2003r. wiodącym przez Polskę, Austrię, Francję i Hiszpanię.
Nawiedzone zostaną Sanktuaria Maryjne w Mariazell, Lourdes, Montserrat, Fatimie, La Salett oraz kościoły i katedry w Padwie, Avignon, Covadondze, Santiago de Campostela, Madrycie, Toledo, Barcelonie, Lyonie i Norymberdze.
Cena pielgrzymki - 2850 zł - obejmuje : przejazd autokarem /wc, klimatyzacja, bar,video/, 14 noclegów w hotelach, 14 śniadań i obiadokolacji, opiekę pilota, ubezpieczenie NW i KL. Nie obejmuje natomiast: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników lokalnych.
Szczegółowy program pielgrzymki w tut. Izbie lub cechu.
Zapisy do 10.04.2003r u Ks. Leona Grygorczyka tel. 085 719-38-13 tel. kom. 604536451.
Zapraszamy b. serdecznie.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Dni Otwarte Rzemiosła

6 kwietnia 2003r /niedziela/ w godz. od 10.00 do 14.00 w siedzibie Izby przy ul. Warszawskiej 6 odbędą się DNI OTWARTE RZEMIOSŁA .
Jest to impreza skierowana do uczniów poszukujących możliwości nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych ich rodziców oraz nauczycieli i pedagogów pracujących z młodzieżą gimnazjalną.
Szkolący mistrzowie oraz przedstawiciele organizacji cechowych:
Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku oraz Podlaskiego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Białymstoku odpowiedzą na wszystkie pytania dotyczące możliwości, miejsca i warunków nauki zawodu w zakładach rzemieślniczych.
Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Etap regionalny III Ogólnopolskiego Konkursu wiedzy o zasadach bhp zakończony

W dniu 27 marca 2003r 34 uczniów rzemiosła przystąpiło do III Konkursu wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy
Na 20 pytań testowych z prawa pracy i 20 pytań z technicznego bezpieczeństwa pracy najlepiej odpowiedzieli:
- Aneta Kiriaka z Cechu w Augustowie,
- Marcin Milewski z Cechu w Zambrowie,
- Joanna Mantur z Cechu w Siemiatyczach,
- Tomasz Ilczuk z Cechu w Hajnówce,
- Aneta Mikucka z Cechu w Augustowie
oraz Marcin Wołowicz z Cechu w Zambrowie, który szóste miejsce i awans do następnej - ustnej części konkursu musiał wywalczyć w dogrywce, gdyż taką samą ilość punktów zdobyli jeszcze:
- Jacek Popko z Cechu w Zambrowie
i Paweł Parczewski z Cechu w Wysokiem Mazowieckiem.
W części ustnej Konkursu, w której młodzież odpowiadała na 4 pytania z prawa pracy, 4 pytania z technicznego bezpieczeństwa pracy i 2 pytania zawodowe, najlepszymi okazali się:
- Marcin Wołowicz - uczeń z zawodzie mechanik pojazdów samochodowych u mistrza Waldemara Gromka z Cechu w Zambrowie,
oraz
Renata Mikucka - uczennica w zawodzie sprzedawca u Państwa Tokarzewskich z Cechu w Augustowie.
Oni też będą reprezentować tut. Izbę w Konkursie Ogólnopolskim, który odbędzie się w maju br w Warszawie.
Wszyscy uczniowie otrzymali Dyplomy uczestnictwa, natomiast finałowa szóstka otrzymała nagrody rzeczowe ufundowane przez tut. Izbę i Okręgową Inspekcję Pracy w Białymstoku.
Nagrody wręczyli: Prezes Izby - Zbigniew Lenart i Okręgowy Inspektor Pracy - Witold Zalewski.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Pomoc w pozyskiwaniu środków pomocowych

Przedstawiciele organizacji cechowych: Augustowa, Białegostoku, Hajnówki, Łomży, Moniek, Piszu, Siemiatycz i tut. Izby uczestniczyli w szkoleniu i warsztatach zorganizowanych dla regionalnych organizacji biznesu o tematyce " Pomoc w pozyskiwaniu środków z programów wsparcia przeznaczonych dla małych i średnich przedsiębiorstw."
Poza wiedzą na temat rządowych programów i instytucji wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz funduszy strukturalnych Unii Europejskiej uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu praktyki sporządzania dokumentów w procesie pozyskiwania dotacji, głównie z Funduszu Dotacji Inwestycyjnych.
Zainteresowanych prosimy o kontakt.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


IV Białostockie Forum Szkół

Impreza odbędzie się w dniach 19 - 21 marca 2003r w hali sportowej "Włókniarz" przy ul. Antoniukowskiej w Białymstoku. Jej organizatorem jest Urząd Miejski w Białymstoku.
Izba przygotowuje stoisko na którym przedstawione zostaną propozycje i możliwości zatrudnienia uczniów młodocianych w zakładach rzemieślniczych w celu nauki zawodu.
Szkolący mistrzowie, zainteresowani przyjęciem do swego zakładu uczniów, proszeni są o zgłoszenie powyższego faktu w macierzystym Cechu.
Wskazane jest przedłożenie materiałów reklamowych zakładu i osobisty udział w Forum.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Finansów

W dniu 21 lutego 2003r o godz. 17.00 w sali konferencyjnej hotelu Cristal w Białymstoku, odbędzie się spotkanie środowisk gospodarczych tut. regionu z panem Wiesławem Ciesielskim Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów, Inspektorem Kontroli Skarbowej oraz panem Robertem Kwaśniakiem Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów.
Rzemieślników i przedsiębiorców zaineresowanych spotkaniem zapraszamy.
Zaproszenia do odebrania w siedzibie Izby, ul.Warszawska 6, pokój 22.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Ochrona środowiska

Od dnia 21 stycznia br w organizacjach cechowych można otrzymać trzeci bezpłatny numer biuletynu informacyjnego "eko-net.pl Mała Firma i Środowisko
Biuletyn został oparacowany przez Firmę EKO-KONSULT z Gdańska na zlecenie Związku Rzemiosła Polskiego w ramach projektu finansowanego z NFOŚ "Konkurencyjność polskiego rzemiosła w zakresie standardów środowiskowych"

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Fundusz Dotacji Inwestycyjnych - nowe spotkania

Spotkanie z dnia 23 stycznia 2003r. w którym uczestniczyło 46 przedstawicieli zakładów rzemieślniczych wykazało, że tut. środowisko jest bardzo zainteresowane funduszami unijnymi przeznaczonymi na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.
Ustalono terminy kolejnych spotkań w sprawie Funduszu Dotacji Inwestycyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach Programu PHARE 2000 Spotkania te odbędą się:

  • w dniu 6 lutego 2003r o godz. 10.00 w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Zamrowie, ul. Łomżyńska 4,
  • w dniu 25 lutego 2003r o godz. 11.00 w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Łomży, ul. Giełczyńska 4,
  • w dniu 26 lutego 2003r o godz. 10.00 w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Augustowie, ul. Młyńska 34,
  • w dniu 26 lutego 2003r o godz. 13.00 w siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych w Suwałkach, ul. E. Plater 1

  • Spotkania poprowadzi doświadczony przedstawiciel Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego w Białymstoku. Zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Ogólnopolski Konkurs wiedzy o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy

Przystąpiono do prac organizacyjnych związanych III edycją Konkursu.
Etap regionalny konkursu odbędzie się dnia 27 marca 2003r o godz. 10.00 w tut. Izbie przy ul. Warszawskiej 6 .
Celem Konkursu jest popularyzowanie wiedzy z zakresu ogólnych przepisów prawnej ochrony pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy wśród uczniów zawodu w rzemiośle.
Termin zgłoszenia uczestników konkursu do dnia 10 marca 2003r.
Informacja o szczegółach Konkursu będzie dostępna we wszystkich organizacjach cechowych naszej Izby.
Przypomnijmy, że uczniowie tut. Izby byli laureatami dwóch poprzednich edycji Ogólnokrajowego etapu konkursu. Byli to:
w 2001r.:Adam Artemiuk z CRR w Hajnówce i Zenon Kania z CRR w Łomży,
w 2002r.: Anna Moniuszko z CRR w Mońkach i Tomasz Chorodyński z CRR w Zambrowie.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Podręcznik " Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie fryzjer"

Podręcznik autorstwa Zuzanny Sumirskiej jest zgodny z obowiązującym programem nauczania w zawodzie fryzjer, zatwierdzonym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu.
Poza obowiązującymi w Polsce i krajach UE zasadami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy we fryzjerstwie zawiera najnowsze informacje o skórze, włosach, aranżacji salonu fryzjerskiego i opiece zdrowotnej nad pracownikami.
Cena podręcznika 30zł lub 25 zł przy zamówieniu zbiorowym. Polecamy go głównie uczniom jak również właścicielom zakładów fryzjerskich.
Informacje o książce i możliwościach jej nabycia są dostępne w tut. Izbie i każdej organizacji cechowej.
Szczegółowy opis książki jest dostępny w internecie pod adresem www.bhpfryzjera.prv.pl

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Otwarte Mistrzostwa Fryzjerstwa Polskiego Poznań 2003

Tegoroczne Mistrzostwa odbędą się w Poznaniu w dniach 5-6 kwietnia 2003r.
Prawo startu w Mistrzostwach mają:

  • juniorzy - uczniowie do lat 21 zgłoszeni przez Izbę,
  • seniorzy - czeladnicy lub posiadający inny tytuł równorzędny i mistrzowie w zawodzie fryzjer.

Termin zgłoszenia do 15 marca 2003r.
Druk zgłoszenia dostępny w tut. Izbie lub w internecie na stronie: www.zrp.pl.
Bliższe informacje na temat konkurencji konkursowych uzyskać można w tut. Izbie tel. 7436-141

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Międzywojewódzki Konkurs Fryzjerstwa Damsko - Męskiego w Lubartowie

Konkurs odbędzie się w Lubartowie, w dniu 8 marca 2003r o godz. 15.30 w kategorii juniorów oraz w dniu 9 marca 2003r o godz. 10.00 w kategorii seniorów.
Termin zgłoszenia uczestników do dnia 1 marca 2003r.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Komisja Branżowa Fryzjerów

W dniu 18 lutego 2003r o godz. 10.00 w sali nr 27 odbędzie się kolejne posiedzenie Komisji Branżowej Fryzjerów powołanej przez Zarząd tut. Izby.
W programie spotkania przewiduje się m.inn.

  • omówienie zasad powoływania i działalności komisji egzaminacyjnych czeladniczo - mistrzowskich
  • informację o imprezach konkursowych patrz: Międzywojewódzki Konkurs Fryzjerstwa Damsko - Męskiego w Lubartowie i Otwarte Mistrzostwa Fryzjerstwa Polskiego w Poznaniu
  • informacje o nowym podręczniku do nauki rzemiosła fryzjerstwo patrz: Podręcznik "Bezpieczeństwo i higiena pracy w zawodzie fryzjer"

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


Fundusz Dotacji Inwestycyjnych

W dniu 23 stycznia 2003r o godz. 10.00 w sali nr 27 tut. Izby odbędzie się spotkanie informacyjne na temat Funduszu Dotacji Inwestycyjnych. przeznaczonego dla małych i średnich przedsiębiorstw. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele: Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego oraz banku PKO BP w Białymstoku. Zainteresowanych rzemieslników - zapraszamy.

Zamieszczono dnia: 2003-10-07

więcej ...


KONKURS ZE ZNAJOMOŚCI PRAWNEJ OCHRONY PRACY ORAZ PRZEPISÓW BHP

25 marca br młodociani pracownicy zatrudnieni z zakładach rzemieślniczych w celu nauki zawodu mieli okazję do zaprezentowania swojej wiedzy teoretycznej ze znajomości zagadnień dotyczących prawa pracy oraz technicznego bezpieczeństwa pracy podczas regionalnego etapu IV Ogólnopolskiego Konkursu zorganizowanego przez tut. Izbę.
Do Konkursu zgłosiło się 20 zawodników z organizacji cechowych w: Augustowie, Bielsku Podlaskim, Grajewie, Hajnówce, Łomży, Mońkach, Siemiatyczach, Wysokiem Mazowieckiem i Zambrowie.Do części finałowej Konkursu zakwalifikowali się:

    Joanna Mantur z Siemiatycz,
  • Paweł Parczewski z Wysokiego Mazowieckiego,
  • Kamil Bielski z Zambrowa,
  • Renata Sokołowska z Moniek,
  • Daniel Czerwiński z Augustowa,
  • Aneta Kubajczuk z Hajnówki.

W części ustnej Konkursu najlepszymi okazali się: Paweł Parczewski - uczeń II roku w zawodzie piekarz u mistrza Jerzego Pruszyńskiego i Daniel Czerwiński - uczeń I roku w zawodzie stolarz u mistrzów Jarosława i Wacława Czerwińskich ze Sztabina.
Oni też wezmą udział w ogólnopolskim finale Konkursu, który odbędzie się w maju br w Warszawie.
Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy, natomiast finałowej szóstce cenne nagrody ufundowali: Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Białymstoku. G r a t u l u j e m y.

Zamieszczono dnia:

więcej ...



Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku
ul. Warszawska 6, 15-950 Białystok, tel. 74-35-403
Wydawca serwisu: Podlaskie Biuro Internetowe